Konu: Asterix Magazin

Çizgili Kitap
    Nereden
    İstanbul Türkiye

Seviye: 42 
    Tecrübe: 2,741,000
    Sonraki Seviye: 3,025,107

Beğenmiş
    9,723
    Beğenilmiş
    4,339
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

* Görüntüyü açabilmek için konuya Like verilmeli *
    18 Mart Çanakkale Geçilmez!

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,578,261
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Asterix çocukluğumdan beri en çok sevdiğim çizgi romanlar arasındadır.
    Hep öyle mutlu bir aile tablosu gibi şenlikli Galya köyü.
    Büyücü , kabile şefi , dostluk ve en önemlisi Romalılara karşı verilen mücadelenin somutlaştırılmış hali.
    Çizgi romandan çok öte sistem eleştirisi , emperyalizm ve karşısında küçük ama haklı , ileri büyücülük aşamalarından geçilerek elde edilmiş iksirden elde edilen süper güçler.
    İşlenmeyen bir tema neredeyse bulunmayan Galyalı dostlarımıza ait bu değerli çalışma için çok teşekkür ederim üstadım.
    Romalılar da olsa küçük bir köy başınıza bela olabilir.
    Roma tarihini inceleyen dostlarımız bilirler günümüz hukuk sisteminin ana omurgası Romalı'lara aittir.
    Özellikle Özel Hukuk alanı neredeyse sadece bir takım eklemelerle günümüze değin gelmiştir.
    Hukuk alanında oldukça yaratıcı olan Roma İmparatorluğu'nun felsefe ve edebiyatta yada Dünya Medeniyeti anlamında çok büyük bir katkıları olduğunundan söz edebilmek mümkün değildir.
    Özellikle cezalandırma yöntemleri aşırı ve insanlık dışıdır.
    Yaklaşık olarak 2000 yıl süren bir imparatorluğun çokta merhametli olduğunu düşünmek zaten akıl dışı olur sanırım.
    Pater Familias aile babasının kendi çocukları üzerinde tam tasarruf yetkisi vardır ve gerekirse onları köle olarak satabilir.
    Kölecilik zaten üretimin temelinde yer alan bir olgu olarak göze çarpar.
    Aristo'nun köleler olmadan üretim olamaz tezini doğrular biçimdedir yapılanlar.
    Çarmıha germe ardından balyozlarla kemik kırma ve ölüme terk etme , mancınıkla uzaklara fırlatarak kemik kırıkları ile öldürme , çuvallar içinde boğaların altına atılarak insanların öldürülmesi gibi akla hayale gelmeyecek işkence ve cezalandırma yöntemleri vardır.
    Hz.İsa ya yapılanda aslında rutin cezalandırma işlemidir.
    Romalılar teknolojik ilerlemeler sağlayabilirken bilimsel ilerlemeyi reddetmiş eksantrik bir yapıdadır.
    Süreç içerisinde Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılması müteakip Osmanlının Müslüman Bizans olarak devam etmesi ile tarihsel izlerini günümüze kadar korumuş artık bizimde bir parçamız olmuştur.
    Köprülü'nün Osmanlıya Bizans etkileri kitabı da bu konuya değinmektedir.Okunması gereken eserler arasında olduğunu düşünmekteyim.
    Bu arada Teknoloji ile bilimi özellikle ayırma ihtiyacı duydum.
    Teknoloji bilim yaratamaz ama bilim teknoloji yaratır.
    Bu anlamda Asterix te benim için çok kıymetli bir eserdir.
    Çok teşekkür ederim.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,313,612
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,378
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı abolardis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Asterix çocukluğumdan beri en çok sevdiğim çizgi romanlar arasındadır.
    Hep öyle mutlu bir aile tablosu gibi şenlikli Galya köyü.
    Büyücü , kabile şefi , dostluk ve en önemlisi Romalılara karşı verilen mücadelenin somutlaştırılmış hali.
    Çizgi romandan çok öte sistem eleştirisi , emperyalizm ve karşısında küçük ama haklı , ileri büyücülük aşamalarından geçilerek elde edilmiş iksirden elde edilen süper güçler.
    İşlenmeyen bir tema neredeyse bulunmayan Galyalı dostlarımıza ait bu değerli çalışma için çok teşekkür ederim üstadım.
    Romalılar da olsa küçük bir köy başınıza bela olabilir.
    Roma tarihini inceleyen dostlarımız bilirler günümüz hukuk sisteminin ana omurgası Romalı'lara aittir.
    Özellikle Özel Hukuk alanı neredeyse sadece bir takım eklemelerle günümüze değin gelmiştir.
    Hukuk alanında oldukça yaratıcı olan Roma İmparatorluğu'nun felsefe ve edebiyatta yada Dünya Medeniyeti anlamında çok büyük bir katkıları olduğunundan söz edebilmek mümkün değildir.
    Özellikle cezalandırma yöntemleri aşırı ve insanlık dışıdır.
    Yaklaşık olarak 2000 yıl süren bir imparatorluğun çokta merhametli olduğunu düşünmek zaten akıl dışı olur sanırım.
    Pater Familias aile babasının kendi çocukları üzerinde tam tasarruf yetkisi vardır ve gerekirse onları köle olarak satabilir.
    Kölecilik zaten üretimin temelinde yer alan bir olgu olarak göze çarpar.
    Aristo'nun köleler olmadan üretim olamaz tezini doğrular biçimdedir yapılanlar.
    Çarmıha germe ardından balyozlarla kemik kırma ve ölüme terk etme , mancınıkla uzaklara fırlatarak kemik kırıkları ile öldürme , çuvallar içinde boğaların altına atılarak insanların öldürülmesi gibi akla hayale gelmeyecek işkence ve cezalandırma yöntemleri vardır.
    Hz.İsa ya yapılanda aslında rutin cezalandırma işlemidir.
    Romalılar teknolojik ilerlemeler sağlayabilirken bilimsel ilerlemeyi reddetmiş eksantrik bir yapıdadır.
    Süreç içerisinde Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılması müteakip Osmanlının Müslüman Bizans olarak devam etmesi ile tarihsel izlerini günümüze kadar korumuş artık bizimde bir parçamız olmuştur.
    Köprülü'nün Osmanlıya Bizans etkileri kitabı da bu konuya değinmektedir.Okunması gereken eserler arasında olduğunu düşünmekteyim.
    Bu arada Teknoloji ile bilimi özellikle ayırma ihtiyacı duydum.
    Teknoloji bilim yaratamaz ama bilim teknoloji yaratır.
    Bu anlamda Asterix te benim için çok kıymetli bir eserdir.
    Çok teşekkür ederim.
    * Bugüne kadar en az 100 mesaj yazılmış olmalı *

Aktif Üye

Seviye: 38 
    Tecrübe: 1,435,004
    Sonraki Seviye: 1,460,206

Beğenmiş
    979
    Beğenilmiş
    2,161
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Çizer Uderzo kadar yazar Goscinny katkısı tartışılmaz.
    Goscinny'nin farklı kültürler üzerindeki çalışmaları ayrı ayrı incelenmelidir.
    Asterix'le antik Roma,
    İznogoud'la 1001 gece masallarının doğusuna,
    Red Kit'le vahşi batı kovboylarının
    Oumpah-pah'la gene batının bu kez Kızılderililerin dünyasına bakılır.
    Prudence Petitpas ise Aghata Christie polisiyelerinin taşlamasıdır.
    Tabii Sempe'nin vinyetleriyle de günümüz çocukları anlattığı Pıtırcık serisi es geçilemez.

Super Moderator

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,890,376
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    11,855
    Beğenilmiş
    2,091
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı yazarcizer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çizer Uderzo kadar yazar Goscinny katkısı tartışılmaz.
    Goscinny'nin farklı kültürler üzerindeki çalışmaları ayrı ayrı incelenmelidir.
    Asterix'le antik Roma,
    İznogoud'la 1001 gece masallarının doğusuna,
    Red Kit'le vahşi batı kovboylarının
    Oumpah-pah'la gene batının bu kez Kızılderililerin dünyasına bakılır.
    Prudence Petitpas ise Aghata Christie polisiyelerinin taşlamasıdır.
    Tabii Sempe'nin vinyetleriyle de günümüz çocukları anlattığı Pıtırcık serisi es geçilemez.
    Goscinny saptamanıza sonuna dek katılıyorum dostum. Küçük ayrıntılara kocaman büyüteçler tutar usta yazar. İyi bir entelektüelin gözüyle yakalar ve işler bu detayları. Bir taksi şöförünün gözünden insan hikayelerini anlattığı Strapontin maceralarını da ben ekleyeyim izninizle.

Paylaşımınız için çok teşekkürler kutuge dostum.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 4

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları