Konu: Fargo Jim Sayı - 1 (Kaptan Swing Özel Sayı)

Aktif Üye

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,868,018
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    1,181
    Beğenilmiş
    3,306
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Forumumuzda herhangi bir fasikülü bulunmayan bu çizgi romanın 1. fasikülünü sunuyorum... Bu fasikül 30.12.1969 tarihinde yayınlanmış.
    Demek ki İlhami Alpagut daha 5 ay dolmadan Swing stokunu tüketmiş. Son sayfada da açıklama yapılmış. Asıl ilginç olan bu senaryonun bir
    Teks macerasında da olması! Fargo Jim'deki macera ve isimler tamamıyle Süper Teks fasiküllerinin286-296 fasikülleri ve sarı sırtlı 78'lik cilt
    serisinin 72-74 sayılarında yayınlanan 'Komançi Oku' adlı macera. Bu macera G.L.Bonelli tarafından orijinal 131-134 sayılarda Eylül-Aralık
    1971'de yayınlanmış. Türkiye'de ise 24 Kasım 1975'de yayınlanmaya başlamış.

Fargo Jim'in ilk sayfalarındaki Pony Express de sanki bir West macerasından alınmış... Fargo Jim ve Nik Dalton maceranın karakterleri... Teks
    Willer-Kit Carson bayağı uyuyor. Gece Kartalı-Ak Doğan bu da tamam. Diğer bütün karakterler Trenton, Pablo, Büyük Bıçak-Uzun Bıçak olmuş,
    Semi Durango hepsi Teks'de var. Benim aklım karıştı.Acaba bu Fargo Jim macerası Bonelli'ye esin kaynağı mı oldu? Alpagut 1969'da yayınladı.
    Bonelli 1971'de senaryolaştırdı. Fargo Jim'in bende 2 ve 4.fasikülleri var.İlk fırsatta onları da tarayacağım... Altın Teks 131-134 sayılarda da
    Komançi Oku adlı maceranın tamamı var. Bir de Karakoç fasikül 290 var. Meraklıları oradan da karşılaştırsın bakalım. Bu Fargo Jim ne
    menem bir şeymiş belki anlarız! İyi okumalar Çizgili Kitap!

Konu savataged tarafından (25.12.15 Saat 01:42 ) değiştirilmiştir.

Çizgili Kitap

Seviye: 48 
    Tecrübe: 7,577,234
    Sonraki Seviye: 8,476,240

Beğenmiş
    3,293
    Beğenilmiş
    3,584
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Birçok western filmine konu olmuş bir macera..Atlı posta servisi..O günün şartlarında büyük özveri isteyen bir meslek..caretta üstat eline emeğine sağlık..Bugün cebinde 2.500 3.000 liralık cep telefonu taşıyan magazin gençliğinin gülüp geçeceği ama nerelerden gelmişiz diye düşünmeyeceği bir konu olsada teşekkürler hakeden bir paylaşım..

istanbullu
    Guest
    Sayın caretta doğrusu tam bir çr tarihçisi gibi yazmışsınız yazıyı şu an indirmem mümkün değil ama ilk fırsatta indireceğim çok sağolun.

Admin
    Nereden
    Bursa

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,373,924
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    10,238
    Beğenilmiş
    77,149
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Kaptan Swing kısmının özel yayını paylaşımı ve harika bilgilendirme yazısı için çok teşekkürler caretta dostum.
    Seride sizlerin paylaşımlarınızla aradaki oluşacak boşlukları fazlaca beklemeden hallederiz artık. Serideki fasiküllerin
    yanı sıra ayrıca Sarı sırtlı Kaptan Swing cilt serisinde sayı 7 içeriği tüm 5 fasikül fargo Jim toplanması ile kendine yer edinmiştir.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,280
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Tıpkı bizdeki gibi, İtalya'da da yazar ve çizerler arası bir etkileşimin olmaması
    mümkün değil. Öncelik sonralık ilişkisi hakkında bir şey diyemem ama güzel bir
    senaryonun Tex versiyonunu her zaman okumak isterim kendi adıma...

Swing dolguları hakkında forumda defa kereler düşüncelerimizi belirtmiştik ve
    bu güzel bir numara eşliğinde yinelemek gerekirse Fargo Jim ve Brik dolguları
    dışında Tom Beri ve Zemba isimleri de benim için hala gizemini koruyor... Bu
    iki farklı ismi yorumlamak gerekirse aklıma ilk olarak Mini Ringo ve açıklama
    yaparken harf eksikliğine kurban giden Zembla olduğunu düşünmüşümdür hep..

Belirttiğim bu iki isimle ilgili herhangi bir malzemeye hiç rastlamadım Alpagut
    Swingler'inde ve sanırım bir proje olarak kalmış İtalya'dan gelen orijinallerde
    sorun kalmaması nedeniyle,.. Bir ara 320'li sayılarda Kamorra başlığı atmışlardı
    fasiküllere hatırlarsanız,.. Onun dışında da yine hem fasikül hem de ciltlerde
    kullandıkları Titan Macerası, Paso Kid vb. bir iki dolgu çalışma söz konusuydu..

Caretta gibi özel bir isimle bu tarz çizgi muhabbetleri oldukça keyifli oluyor
    her zamanki gibi,.. Nitelikli çalışmalarınız için çok teşekkür ediyorum üstadım,
    elinize sağlık...

Aktif Üye

Seviye: 27 
    Tecrübe: 133,516
    Sonraki Seviye: 157,092

Beğenmiş
    106
    Beğenilmiş
    119
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    O kadar güzel bir sunum ki; bir şekilde elde bulundurmak istedim. Ekran resmini alıp jpeg haline getirdim ve cbr dosyasının içine attım. Cbr dosyası durdukça sunum yazısı da kaybolmayacak. Teşekkürlerimle.
    [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler  
    Konu kaskel tarafından (25.12.15 Saat 01:52 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link eklendi.

Admin
    Nereden
    Bursa

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,373,924
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    10,238
    Beğenilmiş
    77,149
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı savataged Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Swing dolguları hakkında forumda defa kereler düşüncelerimizi belirtmiştik ve
    bu güzel bir numara eşliğinde yinelemek gerekirse Fargo Jim ve Brik dolguları
    dışında Tom Beri ve Zemba isimleri de benim için hala gizemini koruyor... Bu
    iki farklı ismi yorumlamak gerekirse aklıma ilk olarak Mini Ringo ve açıklama
    yaparken harf eksikliğine kurban giden Zembla olduğunu düşünmüşümdür hep..

Belirttiğim bu iki isimle ilgili herhangi bir malzemeye hiç rastlamadım Alpagut
    Swingler'inde ve sanırım bir proje olarak kalmış İtalya'dan gelen orijinallerde
    sorun kalmaması nedeniyle,.. Bir ara 320'li sayılarda Kamorra başlığı atmışlardı
    fasiküllere hatırlarsanız,.. Onun dışında da yine hem fasikül hem de ciltlerde
    kullandıkları Titan Macerası, Paso Kid vb. bir iki dolgu çalışma söz konusuydu..
    ...

Dostum Kaptan Swing Alpagut kısmında fasikül serisi ve ciltler kısmında Tom Beri ve Zemba isimleri ile ne yazık ki bir dolgu
    yayın yapılmış değildir. 159 sayılık cilt serisinde 156 sayı tarandı, 415 sayılık fasikül serisinde 410 sayı tarandı içeriklerinde
    bu yayınlar yok son kalan sayılar içinde de olacağını hiç tahmin etmiyorum.:huh
    Alpagut sonrası E.Ürer serisininde yaklaşık olarak %95 taranmış durumda fakat bu kısımda da ne yazık ki dolgu olarak yok.
    Büyük bir ihtimal proje olarak ele alınmış fakat uygulamaya geçilmemiş.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,280
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı palio68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum Kaptan Swing Alpagut kısmında fasikül serisi ve ciltler kısmında Tom Beri ve Zemba isimleri ile ne yazık ki bir dolgu
    yayın yapılmış değildir. 159 sayılık cilt serisinde 156 sayı tarandı, 415 sayılık fasikül serisinde 410 sayı tarandı içeriklerinde
    bu yayınlar yok son kalan sayılar içinde de olacağını hiç tahmin etmiyorum.:huh
    Alpagut sonrası E.Ürer serisininde yaklaşık olarak %95 taranmış durumda fakat bu kısımda da ne yazık ki dolgu olarak yok.
    Büyük bir ihtimal proje olarak ele alınmış fakat uygulamaya geçilmemiş.
    Yok hayır, yazdıklarını biliyorum elbet, söylemek istediğim yayınlanıp yayınlanmadığı hakkında değildi, belirttiğim gibi acaba Tom Bery Mini Ringo'mu, Zemba'da harf eksikliğine kurban gitmiş Zembla mıydı,.. hatta buradaki 1 numaranın son sayfadaki uyarısında da Zembla'ya vurgu yapmış yayınevi,.. Herodot Cevdet'lik bir durum yani; "Zemba mı Zembla mı kardeşimmmm"...:)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 4

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları