Konu: Tarzan Nihat Özcan Yayınları Haftalık Forma Sayı - 01 (08.02.1955)

Admin
    Nereden
    Bursa

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,373,726
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    10,238
    Beğenilmiş
    77,149
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

Wink

Tahsin Demiray'ın sahibi olduğu Türkiye Yayınevi'nce basılan Tarzan çizgiromanları sonraki yıllarda
    çok sayıda yayınevince ve sayısız seride Türk okuruyla da buluşmuştur. Bunlar arasında 1950'lerin ortasında ilk kez kendi
    başlığını taşıyan bağımsız dergisi Nihat Özcan tarafından on forma olarak yayınlanmıştır. Bununla birlikte 1950'de kopyalama
    yöntemiyle 101 Roman'da; 1950 ve 1952'de iki ayrı serisi yayına başlayan 1001 Özetin pek çok sayısında; 1952 yılı başında
    Acar adlı haftalık dergide Tarzan başlığı altında maceraları yayınlanmıştır.
    Tarzan'ın ülkemizdeki yayın serüveni bunlarla sınırlı kalmamış ve 1955'de Cici-Mu' da (Zero başlığıyla, ki Zero bu macerada
    Tarzan'ın aradığı bir suçlunun adıdır) ve Ceylan dergisinde; yine 1955 yılı sonunda Bambi dergisinde Tarzan'ın Oğlu başlığında;
    1957'de ise kendi başlığını taşıyan ve Nihat Özcan'ın yayınladığı dergide boy göstermiştir.

Ozanbarış & palio68 çalışması ile tüm dostlarımıza keyifli okumalar dileriz.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

istanbullu
    Guest
    Sayın palio tarzan da galiba ilersi için elinizde bayağı bir stok var.Bu paylaşımdan anlaşılan bu çok sağolun.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,202
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Kapak resmi üzerine, uzun uzadıya konuştuğumuzu hatırlıyorum eskiden,.. Resmin orijinal çizimlerine kadar yorumlamış hatta karşılaştırmalar vs. etkileşimi bol bir konu olmuştu anımsadığım kadarıyla... Tarzan'ın bizdeki tarihçesi üzerine eşsiz bir sayı, tam bir dönüm noktası adeta,... Bundan sonra Tarzan olarak almış başını yürümüş tabir-i caizse...:) Ustaların emeklerine şapka çıkartıyorum her zamanki gibi...

Aktif Üye

Seviye: 27 
    Tecrübe: 133,515
    Sonraki Seviye: 157,092

Beğenmiş
    106
    Beğenilmiş
    119
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Yıllarca Akim'i Tarzan olarak okumuşuz. 60 lı yıllardan sonra Doğan Kardeş ve Milliyet Çocuk dergilerinde okuduğumuzdan başka bağımsız Tarzan dergisi hatırlıyamıyorum. Ta ki Aksoyun Yayınladığı seriye kadar.
    Güzel paylaşımınız için teşekkürler.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Tecrübe: 28,303,402

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,693
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Uzun zamandır Tarzan okumamıştım ki üstelik çok kıymetli serinin 1. sayısı, sağolun üstadlarım, bu kaçmaz

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı palio68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunlar arasında 1950'lerin ortasında ilk kez kendi başlığını taşıyan bağımsız dergisi Nihat Özcan tarafından on forma olarak yayınlanmıştır...
    Geçen gün konuya yazarken bir taraftan da alıntıladığım sevgili Hakan ALPİN'in Çizgi Roman Ansiklopedisi'nden kalma cümle aklımdaydı ama bahsetmeyi unutmuşum,.. zira ilk kez kendi başlığıyla 10 forma olarak yayımlandığı belirtilen Tarzan'dan önce, Yavrukurt Yayınları tarafından 1953 yılında bağımsız başlığıyla yayınlanmış meğersem,.. aşağıdaki resimler, akşamüstü civarı açık arttırmayla aldığım sitedeki resimleri,.. bakalım gelince neye benziyor, tarar, hep birlikte değerlendiririz...:)

istanbullu
    Guest
    Sayın savatage valla çok şaşkınım 1958 yılında kendi adıyla çıktığını ilk kez burda okudum.Çok ilginç bir çizgiroman tarihimiz var demek ki.

Admin
    Nereden
    Bursa

Beğenmiş
    10,238
    Beğenilmiş
    77,149
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı savataged Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçen gün konuya yazarken bir taraftan da alıntıladığım sevgili Hakan ALPİN'in Çizgi Roman Ansiklopedisi'nden kalma cümle aklımdaydı ama bahsetmeyi unutmuşum,.. zira ilk kez kendi başlığıyla 10 forma olarak yayımlandığı belirtilen Tarzan'dan önce, Yavrukurt Yayınları tarafından 1953 yılında bağımsız başlığıyla yayınlanmış meğersem,.. aşağıdaki resimler, akşamüstü civarı açık arttırmayla aldığım sitedeki resimleri,.. bakalım gelince neye benziyor, tarar, hep birlikte değerlendiririz...:)

Dostum çok merak ediyorsan hemen içeriğini aktarayım tüm seri taranmış durumda ve serinin ilk sayısını forumda paylaşmıştım :)
    Çizer kadrosu garantili ve eli kuvvetli kişilerdir :) :)

kutuge .

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı palio68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum çok merak ediyorsan hemen içeriğini aktarayım tüm seri taranmış durumda ve serinin ilk sayısını forumda paylaşmıştım :)
    Çizer kadrosu garantili ve eli kuvvetli kişilerdir :) :)

Yayınladığınız 1 numara, benim çizgilerle ilgilenemediğim ve forumda herhangi bir faaliyetimin pek olmadığı bir dönemde gelmiş... İlgine teşekkür ediyorum, hemen indirdim nitekim, harika bir yayınmış, bizden bir şeyler olması iyi şeyler hissettirdi bana... Tek bir yayında 16 farklı ismin çalışması inanılır gibi değil, akıl mantık almıyor bazen,.. Yani Şahap Ayhan, Mıstık, Suat Yalaz, İsmet Kırdar, Suavi Süalp ve niceleri... Üşenmeyip saydım 16 isim, ee fasikül de 16 sayfa...:) Bu Tarzan yayını, zamanın ansiklopedik bilgisini iki sene geriye çekiyor özetle... "Tarzan Ekicigil Yayınları Haftalık Çocuk Mecmuası Sayı - 01 (12.08.1953)" şeklinde Tarzan Ekicigil Yayınları kısmını başa alarak yeniden düzenledim [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.] başlığı,.. belirttiğin sayıyı sizlerin ve indiren arkadaşların da arşiv isimlerini değiştirmesi gerekecek bittabi... Unutmadan kaç sayı çıkmış bu seri, bildirirsen sevinirim dostum...
    kutuge .

Admin
    Nereden
    Bursa

Beğenmiş
    10,238
    Beğenilmiş
    77,149
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    13 sayı taranmış durumda dostum. :)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 3

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları