Konu: Tommiks Ceylan Yayınları 7. Seri Sayı 001 - 25.04.1967

Admin
    Nereden
    Bursa

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,373,094
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    10,238
    Beğenilmiş
    77,149
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

Talking

Türkiye'nin bağımsız dergi formatında yayınlanan ilk süper çizgi romanları Tommiks,
    Teksas ve Kinovva'nın, Ceylan yayınları tarafından yayınına başlanmıştır.
    İtalyan çizgi roman grubu EsseGesse'nin yarattığı Capitan Miki, ve II Grande Blek Samim Utkun tarafından
    verilen isimleriyle Tommiks ve Teksas, bu gün yaşları 30'un üstünde olan tüm çizgi roman okuyucularının
    istisnasız tanıyıp sevdiği hatta bazılarının çizgi romana onlarla başladığı dergiler olarak, 40 yılı aşkın bir süredir
    hâlâ ilgi odağı olmaya devam etmektedirler.1 Haziran 1966'da yayınına başlayan 6 serisininTom Miks'in kapağında
    Yeni Kitap ibaresi vardı Yeni olmasının nedeni birçok kez yayınlanmış olan EsseGesse maceralarının yerine Fransız çizimlerine
    yer vermesi idi. 32 sayfa ve 75 kuruşa yayınlanan bu serinin ömrü fazla uzun olmadı. 1967 yılının başlarına kadar sürdükten
    sonra yeni bir seri başladı. 7 Seri, EsseGesse grubunun çizimlerine yeniden dönüş yapılan bu büyük seri orijinal birinci sayıdan itibaren
    25 Nisan 1967'de yayınlanmaya başladı. Önceleri 75 kuruş, 32 sayfa olan haftalık fasiküller ileri sayılarda 100 ve 125 kuruş oldu.
    Başlangıçta logoların altında bulunan bant daha sonra kaldırılarak 59. sayıdan itibaren klasik kapak tarzıyla toplam 213 adet yayınlandı.
    Bıkmadan usanmadan her zaman okunan çizgiromanın temel taşlarından Tommiks.:)

Konu başlığı açıldığına göre bu kısım içinde örnek olması gerekiyor kanısındayız ve bir ilk sayı daha gelsin.
    ozanbarış & palio68 çalışması ile tüm dostlarımıza keyifli okumalar dileriz.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    .
    Konu palio68 tarafından (28.01.16 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.

istanbullu
    Guest
    Evet ceylan yayınları bu ülke de çok ilginç yayın periyodu ve yine ilginç serileri ile koleksiyonerlerin unutamadığı bir yayınevi oldu, sayın palio68 bu emeği ile ne kadar teşekkür etsek az.

Üye
    Nereden
    Ankara

Seviye: 38 
    Tecrübe: 1,211,385
    Sonraki Seviye: 1,460,206

Beğenmiş
    479
    Beğenilmiş
    1,472
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Bizim zamanımızda çizgi roman denilince akıla TomMiks veya Teksas gelirdi.
    Hala da ilk aşkımız olarak nerede bulsak okuyoruz.
    Emeği geçenlere çok teşekkürler.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,100,954
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Teksas-Tommiks, tahminen Türkiye'de en çok okunan çizgi romanlar olsa gerek. Kendimi bildim bileli çizgi romana çizgi roman demez, Teksas-Tommiks derdim. Şöyle bir örnekle de perçinleyeyim ki bu meseleyi tam olsun. Babaannem küçükken ne okuduğumu sorduğunda ağzımdan çıkan kelimenin hep Teksas-Tommiks olduğunu hatırlayalı beri bu durum böyle benim için. Ben diyeyim 8, siz deyin 10 yaşlarındaydım.

1955 yılından itibaren düzenli bir şekilde yayımlanmaya başlayan Teksas-Tommiks, 60'lı yılların ikinci yarısından itibaren bir çok serinin bir arada yayımlandığı, girift bir tarza sahip olsa da, okur açısından önemli değildi sanırım bu durum o yıllarda. Birbirinden farklı edisyonlar ve farklı kapak çizimleri Teksas-Tommiks'in tirajı için olasılıkla yetiyor da artıyordu yayın evi açısından. Hal böyle olunca da okuyucunun birbirinden farklı ve sürüsüne bereket serilerin farkında olup olmadığı konusu muallakta kalıyor. Hani burada kılı kırk yararcasına oluşturulmaya çalışılan serilerin kaç sayı çıktığı, hangi tarihlerde arasında çıktığı vb. çizgisel meselelerin zamanında ne denli önem arz ettiği konusu hep ikircikli bir mesele olarak kalacak benim için. Şu ana kadar ki gözlemlerimde, eski çizgi roman okurlarından henüz böyle bir intiba edinmedim desem yeridir. Varsa yoksa Teksas-Tommiks okumuşlar arkadaş, eskiden beri:)

60 yıl önce çıkmaya başlayan bir yayın üzerine bir araba laf edilebiliyor ve ilgi görüyorsa da, vardır bir hikmeti demek en doğrusu sanırım:) Teşekkürlerimle.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları