Konu: Ken Parker Renkli Maceralar Serisi Sayı: 003 - Centilmenler

Üye

Seviye: 15 
    Tecrübe: 6,421
    Sonraki Seviye: 7,465

Beğenmiş
    9
    Beğenilmiş: 32
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

"Her şeyin orijinali en iyisidir."

Askerdeyken ismimi değiştireceğimi söylediğimde Sivaslı arkadaşım böyle demişti. Hatta hatıra defterime bile bunu yazmıştı. Her ne kadar orijinali siyah-beyaz olsa da renkli çizgi romanları sevenler için (öncelikle kendim için) balonladığım bu macerayı siz çizgi roman severler ile paylaşmak istedim. Kusurum varsa (ki elbette vardır) affola.

Ken Parker orijinal 3. sayıya denk gelmektedir. İçerisindeki grafikler beni aştığı için Nireng üstada rica ettim, o hazırladı. Kendisine teşekkür ediyorum
    Keyifli okumalar diliyorum.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Konu lenard tarafından (02.03.16 Saat 12:21 ) değiştirilmiştir.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,105,267
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Ken Parker, nam-ı diğer Alaska, Türk çizgi tarihçemiz içerisinde çizgisel özellikleri dışında, 12 Eylül darbesinden nasibini almış bir çizgi kahraman olması münasebetiyle de farklılaşmakta... Hatırlanacağı gibi orijinal ismi olan "Ken Parker" adıyla ilk üç macerası basılmış, ancak darbe koşulları nedeniyle isimde tereddüt edildiği için, basılan bu sayılar piyasaya verilmemiş ve daha sonradan başlık "Alaska" şeklinde yuvarlanarak yayın hayatına devam etmişti. Tay Yayınları'nın Ken Parker başlığıyla yayınlanan bu üç macerası SEKA'nın kurbanı olmuş, çok sınırlı miktardaki örnekleri de el altından koleksiyonerlerin arşivlerinde yer almayı başarabilmişti. Günümüzde bu üç sayının arşivinde olduğunu bildiğim bir-iki kişi var sadece. Bendeki durum ise, sadece 1. sayıdan ibaret ki, hala 2 ve 3 numaraları çölde mecnun misali aramaktayım.

Tabi Tay Yayınları macerasından önce, 1979 yılında Hasal Yayınları tarafından çıkartılan Pistolero'da ilk kez yayımlanan ve kısa ömürlü olan Ken Parker'ı tanımam, kendi adıma Tay Yayınları döneminde olmuştu. Tıpkı Mister No gibi, çizgi kahramanların sıradan insanlar da olabileceğini kanıtlayan tarzı ile adalet-insanlık-politika vb kavramlar üzerinden aynı zamanda ciddi bir siyasi eleştiri yönü de bulunan içeriğiyle (o yıllarda yayınlanamayan GREV macerası bu anlamda en çarpıcı örnektir), çizgi beğenilerimizi de zamanında derdest etmişti o yıllarda...

Siyah-beyaz olarak sevdiğimiz, ancak forumlar aracılığıyla da renkli maceralarını sonradan okuma şansına sahip olduğumuz renkli Ken Parker'a getirdiğim en büyük eleştiri ise, alışık olduğumuz orijinal ebatları dışında, 3 bant yerine, 4 bant şeklinde düzenlenen sayfalar, bana bambaşka bir Ken Parker macerası okuyormuşum hissini uyandırmıştır hep... Hatırlayın, geçtiğimiz senelerde İtalya'da orijinal ebatları bozulmadan renkli olarak yayınlanan Büyülü Rüzgar'ı. Her ikisini yan yana koyduğumda keşke daha farklı bir renklendirmeyle ve orijinal hali bozulmadan yayınlanan bir edisyon olsa da, okusak ve arşivleyebilsek Ken Parker'ı da...

Neyse uzattım biliyorum, sevgili Shoryuken'in buralarda olmasına çok sevindim, zira çizgilere olan tutkusunu bildiğimiz tanıdık yüzlerle yan yana olmak müthiş bir keyif ve mutluluk verici. Selam ve teşekkürlerimi iletiyorum emeği geçen her iki dostumuza da...
    .

Üye

Seviye: 15 
    Tecrübe: 6,421
    Sonraki Seviye: 7,465

Beğenmiş
    9
    Beğenilmiş: 32
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Güzel sözleriniz ve değerli açıklamalarınız için teşekkür ederim sevgili Savataged.
    Yaşımız yetmediği için maalesef o dönemleri bilemiyoruz, ancak okuyarak bazı konularda bilgi sahibi olabiliyoruz.
    Tabii ki yaşanılan koşulları bilemediğimiz için bugünün bakış açısıyla baktığımızda birçok uygulamaya anlam veremiyoruz ya da vermekte zorlanıyoruz.
    İnşallah bundan sonraki dönemlerde geçmişte yaşanan o manasız uygulamalar ile bir daha hiç karşılaşmayız.

Aranızda olmaktan ben de memnunum. Her şey daha güzel olacak inşallah...

EKDG
    Nereden
    Paraguay

Tecrübe: 10,354,703

Beğenmiş
    6,155
    Beğenilmiş
    12,077
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Değerli, emek dolu, Paylaşımın için teşekkürler Shoryuken ellerine sağlık

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,317,002
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,379
    Beğenilmiş
    18,695
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Ken parker'ın en baba maceralarından, her ikinizin de ellerinize sağlık üstadlarım :) ben de siyah beyazcıyım; hem de aşırı ama böylesine mükemmel bir çalışma kaçmaz, hem de hiç kaçmaz :D

Aktif Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,143,584
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    1,641
    Beğenilmiş
    1,219
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Renkli Ken Parker için teşekkürler Shoryuken.

Bizim gibi belli bir yaşın üzerinde olanlar her ne kadar siyah beyaz okuma konusunda tutucu davransak da, renkli okumanın zevki de bir başka oluyor.

Ayrıca Savataged'e de açıklamaları ve verdiği bilgiler için çok teşekkür ederim.

Tiryaki
    Guest
    Tex gibi,Zagor gibi keşke bu entel kovboyun da renkli balonlamaları çoğalsa.
    Çok teşekkür ederim emekleriniz için.

Çeviri & Balonlama
    Nereden
    Harikalar Diyarı

Seviye: 34 
    Tecrübe: 625,095
    Sonraki Seviye: 677,567

Beğenmiş
    765
    Beğenilmiş
    775
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Link yenilendi.
    HACILI .

Aktif Üye

Seviye: 39 
    Tecrübe: 1,699,134
    Sonraki Seviye: 1,757,916

Beğenmiş
    4,489
    Beğenilmiş
    4,255
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Linkte bir sorun var galiba...
    lenard .

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Tecrübe: 11,105,267

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı HACILI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Linkte bir sorun var galiba...
    Linkte herhangi bir sorun yok, çalışıyor, yeniden deneyiniz...

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 8

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları