Konu: Amatör Veb Ofset Yayınları Sayı - 25 (18.10.1971)

Aktif Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,171,311
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    1,875
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Konu Ercu unlu tarafından (30.05.21 Saat 11:28 ) değiştirilmiştir.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,662
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    26 sayı süren kısa bir seri olsa da, defalarca okumaktan bıkmadığım yayınlardandır Amatör dergileri de. Bir de bu tarz dergilerin verdiği hediyeler, sahip olamasam da hep ilgimi çekmiştir. Arka sayfada reklamı yapılan hediyelerden araba ve radyoyu bir kenara koyacak olursak, Japon harikası elektrikli silahla uzay kapsülü oldukça cazip duruyor. Hayır o değil, herhangi bir eskici, antikacı vb. dükkanlarda da hiç mi hiç rastlamadım bu iki oyuncağa. Zamanında bu iki oyuncağa sahip olan çocuklar için oldukça ilginç bir deneyim olsa gerek. Resmen çağ atlamış olabilirler nitekim.:) Teşekkürlerimle üstad.

Üye

Seviye: 18 
    Tecrübe: 14,322
    Sonraki Seviye: 17,484

Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    0
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    teşekkürler.

Aktif Üye

Seviye: 25 
    Tecrübe: 93,932
    Sonraki Seviye: 100,000

Beğenmiş
    10
    Beğenilmiş
    190
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Amatör dergisi en beğendiğim dergilerden biriydi, gene de öyledir. Bu dergi çıktığı zaman ben ilkokuldaydım. Dergi, o zamanlar kapanan Zıpzıp dergisinin yerini doldurduydu. Her hafta çıkmasını sabırsızlıkla beklerdim. Çünkü çizgi romanlardan başka bu dergide bir de hediyeler vardı. Dergide yayınlanan bir bulmacayı çözüp, kuponuyla birlikte dergiye gönderince çekilişe katılabiliyorduk. Laf arasında, o zamanlar Türkiye'de ithal eşya azdı. Ara sıra sağda solda yabancı eşya bulunabiliyordu. Hele hele bazı eşyaları ülkeye sokmak yasaktı. Mesela yabancı iskambil kağıdı bulundurmak tehlikeli bir işti. Bugüne bakıyorum da o zamanlara gülüyorum, ne garip işlermiş diyorum. İşte o günlerde Amatör dergisinin verdiği çoğu oyuncak eşyayı masum bir hırsla mutlaka kazanmak ister, bulmacayı çözer ve dergiye gönderirdim. Sonunda bir gün kazandım da. Biraderimin adına gönderdiğim kupona bir Matchbox araba çıktı. Armağanlar sayfasındaki işaretli kırmızı Ford araba. O derginin kağıda basılı sayısı kimbilir ne oldu. Değerini bilmediğim çoğu çizgi roman gibi attım mı, sattım mı bilmiyorum. İşte zor bulunan dergileri tarayıp bir foruma göndermenin yararı burada. Dergiyi yıllar sonra sonunda buldum... sayfaları da.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,662
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Pay kuponu ya da bilmece-bulmaca tarzı etkinlikler; dergiyi çıkartan yayın evlerinin bir nevi satış
    stratejisi gibi görünse de, bana göre tıpkı kimi çizgi romanlarda okurla birebir temas halinde olu-
    nan okuyucu mektupları köşesiyle benzer bir etkiyi sağlamak amacı güdüyordu diğer yandan. Çiz-
    gi romanın okunmasını sağlayan bir araç gibi görünse dahi, aslında ciddi bir iletişim aracıydı o dö-
    nemde bu hediyeler,... Tabi Levent Bey'in de bahsettiği gibi, çocuklar için de ciddi bir motivasyon
    aracıydı ne verilirse verilsin... O dönmede bu oyuncakları kazanan birilerinin aramızda olması ise
    müthiş bir şey kesinlikle, bu güzel anınızı paylaştığınız için çok mutlu oldum Levent Bey.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 3

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları