Konu: Kaptan Swing EÜ Süper Albüm - 19 - Yılan İşareti - Ölüm Geçidi

zagorabi
    Guest

Kaptan Swing EÜ Süper Albüm - 19 - Yılan İşareti - Ölüm Geçidi

Aynı oksijeni solumaktan gurur ve onur duyduğum sevgili kardeşim Tex Willer için gelsin.

2 yada 3 sene önce internetten alışveriş yaparken bu sayıyı gördüm, gerek bilinç altımda yatan unuttuğum şeyler, gerekse sanal alemdeki çizgi roman'ın miladı olan sitedeki paylaşımlardan aklımda kalanlar sonucunda bu serinin 23 sayı olmayacağını düşünürken söz konusu sitedeki küçük önizleme resminden anladığım kadarı ile ilaveten 23 sayısı sonradan eklenmişti, sipariş ettim ve bir kaç gün sonra kitabı elime aldığımda gördüm ki haklıymışım seri 19 sayı. Buluşumu hemen forumda paylaştım elbette, meğerse ustalarım Tex Willer, Palio68 vs. aylar önce konu hakkında bir başka yerde çözüm ve açıklamayı yapmışlar. Paylaşım seneler sonra bu güneymiş meğer.

Bu tip süper, büyük vb. albümlerim neden çok paylaşılmadığını gözlemlemiştim geçmişte, bu sayıyı taramaya başlayınca anladım ki tam ortasından ekstra zımbalanmış ve bir kaç eski kitabın yeniden ciltlendiği bu tip sayılar parçalanmadan taranması çok zormuş. Geçmişte tarandığında da ''like'' alamayacak bir ömür törpüsü yani, amacın seriyi tamamlamak olduğu bir devirde ve isteklerin çok çeşitli olduğu o zamanda boş yatırım yani. Birde sanırım paylaşımların bir kaç MB olması özlemi ile beklentide olan okuyucuların yüzlerce MB'lık paylaşımları indirmeyecekleri gerçeği var.

Tarama cildin ortasında ki zımbanın elverdiği ölçüdeki kalitede yapıldı, bundan sonra bu tip taramalarda amacın kanaatimce seri içerisindeki sayının, dönemin diliyle ve baskı kalitesi ile orjinalitesine uygun şekilde mümkün mertebe aktarılması olması gerektiğidir. Amaç geriye dönük arşivleme ve özgün sayının yaklaşık en yakın görsel kopyasının saklanması olmasıdır kanaatimce. Aksi durumda zaten bu sayıda yer alan maceralar hemde çok yakın bir zamanda yakın yada uzak farklı edisyonlarda yayınlanmış hali ile zaten paylaşıldı. Hala tatmin olamıyanlar için taramanın üstadlarından Atlantis 51 arkadaşımızın Hoz yayınlarına ait mükememmel paylaşımlarından ülkemizde yayınlanmış tüm maceraları okumaları mümkündür vesselam.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,368
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Üstadım çok teşekkür ediyorum öncelikle ithafınız için, çok mutlu oldum. Beni bilirsiniz, çizgi romanların karmaşık ruh halini hep sevmişimdir. Belki bu ruh halini anlayamayan ya da hissedemeyenler olabilir, ya da şöyle ifade etmek gerekirse çizgi roman okurunun sanırım büyük çoğunluğu bu ruh halinin gerçekliğinden kendilerini sakınıyorlar da diyebiliriz. Kısacası ise, hard disklerimizi dolduran binlerce, on binlerce çizgi romanın okunabilirliğini bırakın, sadece sayfalarını okumadan çevirmeye kalksanız aylar sürecek bir vaka olarak kriminalize edebiliriz durumu. İşte bu halet-i ruhiye içerisinde gerek çizgi romanın kendisi, gerek eskiye dair yaşanmışlıklar, gerekse de çizgiler üzerine çok şey yazıp çizerek, çizgi romanların aslında karmaşık olarak nitelendirdiğim bu ruh halini ortaya dökebiliriz, tıpkı sizin sunumunuzda yazıp-çizdiğiniz gibi. Bu anlamda yazdıklarınızı okumak, üzerine bir şeyler yazıp-çizebilmek benim için büyük keyif her zamanki gibi. Bir kez daha teşekkür ve saygılarımla...

testiskenderun
    Guest
    Zevkle okuyacağımız iki macera, bakalım Swing, Gamlı Baykuş, Mister Blöf ve Puik yine hangi tehlikelere atılmışlar..

Aktif Üye

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,868,034
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    1,181
    Beğenilmiş
    3,306
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Bu seri sarı lake kapaklı 19 sayı çıktı.9.sayıya kadar 3 tam macera olan seri 10.sayıdan itibaren 2 tam maceraya dönüştü.İlk 9 kitapta nispeten yeni maceralar (orijinal 167,161,170,171,174,180,181,183,191 ve 201 sayılar yayınlandı.Tam sayıları sıralamadım.14.sayıdan itibaren eski sayılara dönüş yapıldı.Bunları foruma kazandırmaya hevesli arkadaşlar varsa kapakları imaj olarak paylaşırlar.Örneğin 15.sayı orijinal 16 (Maskeliye Karşı)ve 12.sayı(Fareli Adanın Haydutları)18.sayı orijinal 19(Şeytan İskoç)ve 24 (Büyük
    Hücum)gibi Alpagut fasiküllerinde tekrar tekrar yayınlanmış sayıları içeriyor.Bildiğiniz gibi orijinal 256'lık serinin ne Alpagut ne de Ürer tarafından hiç yayınlanmamış 8 macerası
    vardır.

zagorabi
    Guest
    Alıntı black elk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu seri sarı lake kapaklı 19 sayı çıktı.9.sayıya kadar 3 tam macera olan seri 10.sayıdan itibaren 2 tam maceraya dönüştü.İlk 9 kitapta nispeten yeni maceralar (orijinal 167,161,170,171,174,180,181,183,191 ve 201 sayılar yayınlandı.Tam sayıları sıralamadım.14.sayıdan itibaren eski sayılara dönüş yapıldı.Bunları foruma kazandırmaya hevesli arkadaşlar varsa kapakları imaj olarak paylaşırlar.Örneğin 15.sayı orijinal 16 (Maskeliye Karşı)ve 12.sayı(Fareli Adanın Haydutları)18.sayı orijinal 19(Şeytan İskoç)ve 24 (Büyük
    Hücum)gibi Alpagut fasiküllerinde tekrar tekrar yayınlanmış sayıları içeriyor.Bildiğiniz gibi orijinal 256'lık serinin ne Alpagut ne de Ürer tarafından hiç yayınlanmamış 8 macerası
    vardır.
    Doğru tespit üstadım, bu seri daha çok elde kalan kitapların tekrar işlenmesi ve pazarlanması için oluşturulmuş, sizinde belirttiğiniz gibi tekrar macera olmasına bakmadan elde kalanlar bir araya getirilmiş. Bu forumda mümkün mertebe eski teknoloji paylaşımlardan ziyade, son teknoloji paylaşımlarla orjinal sayıyı paylaşmak gibi düşüncemiz var, bittabii bazı arkadaşlarımız eski paylaşımlarını aynen değiştirmeden burada da paylaşabiliyorlar. Bu tip taranması teknik anlamda kitabı parçalamadan zor olan seriler haricinde özellikle taraması ve paylaşması kolay olan ince hacimli kitaplar tam seri olarak bir kaç forumda geçmişte paylaşılmıştı. Eminim bir çok arkadaşımızda bu seriler vardır. Eyvallah...

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları