Konu: Atakişi Celiloğlu Kasım - Sümerce Kesin Olarak Türk Dilidir

Mandos
    Guest

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

YAZARDAN

Türkiyeli saygıdeğer okurlara sunduğumuz bu kitap uzun yıllar süresince Sümerce üzerine yaptığım gözlem ve araştırmalar sonucu oluşmuş büyük hacimli bir monografi hakkında bilgi vermeye amaçlanmıştır. Ayrı - ayrı kitaplar şeklinde neşretmeyi planladığımız bu monografi çağdaş Türkoloji ve Sümeroloji ile bir takım aksilikler oluşturmakta. Esasen bilgi karakteri taşıyan bu ilk kitapta bahsettiğimiz aksilikler kısaca olarak incelenecek, Sümeroloji dalında teklif ettiğimiz yeni okunuşla eski okunuş arasındaki prensipal farklar açıklanacak, okunuşla bağlı birbirini inkar eden meseleler üzerinde durulacaktır. Sadeleştirme, daha çok bilgi verme amacıyla, monografideki en büyük bölümün - "özel işaretlerin ses yükü" listesinin tamamen çıkarılmasından dolayı, bazı hece okunuşları gökten inmiş gibi görünmesin diye, yer-yer açıklama mecburiyetinde kalmış, imkan dahilinde bu kusurlardan kaçınmaya çalışmışız. Hep aynı amaçla, gramatoloji (yazı bilimi), fonetik ve leksik bölümleri gereğince ihtisar edilmiş, gramer ve metinler hissesinden pek az örnekler sunulmuştur. Öncelikle konuların kuramsal yönlerine dikkat çekilmiş, araştırmanın teorik bölümlerinin daha çok temsil olunmasına çaba harcanmıştır.

Kitapta Türkoloji ve Sümeroloji için tam yeni bir takım terminler, mesela, süper, süper ağır, normal, ince, ağır geniş, süper ince geniş vs. yer almıştır ki, bunlar da kitabın çeşitli bölümlerinde sırası geldikçe açıklanacaktır. Çoğunlukla gramatolojiye ait terimlerse kitabın sonunda yer alan "Terminolojik sözlük" içerisinde sunulmuştur.

Bu ilk kitabın hazırlanmasında gereken yardım ve desteklerini esirgemeyen "İstek" Vakfı Başkanı sayın Bedrettin Dalan, Doç. Dr. Mirheşim Seyidov, sayın avukatım Aydın Memmedoğlu Kerimli, yakın dostum Hayrettin Nuhoğlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof Dr Ahmet Bican Ercilasun, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan cenaplarına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, katkılarından dolayı Ankara Üniversitesi DTCF Sümeroloji bölümü öğretim üyelerine de şükranlar borçluyum.

152 sayfa, 23.5 mb. Aranabilir Pdf. (OCR)

5 mb. boyutu küçültülmüş (OCR yapılmamış) Pdf.

siren .

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları