Konu: Kinowa - Demirbaş Yayınları Sayı 006 2014

Altın Üye
    Nereden
    izmir

Seviye: 48 
    Tecrübe: 7,406,850
    Sonraki Seviye: 8,476,240

Beğenmiş
    3,126
    Beğenilmiş
    21,328
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Tarama : Akşamsefası
    Düzenleme : Mehmet Ali

Aksini belirtmediğim sürece yaptığım tüm paylaşımlardaki taramalar bana aittir.
    Amacım arşivlerimin daha fazla kişiye ulaşmasıdır.
    İnadına Devam...

Super Moderator

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,968,204
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    12,053
    Beğenilmiş
    2,224
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Çocukluğum hemen herkes gibi Teksas ve Bizim sevimli süt çocuğumuz Yüzbaşı Tom ile başladı. Yani bir yanda Avukat Connoly önderliğinde bir araya gelmiş Amerikan yurtseverleri denilen avcılar, diğer yanda Nevada'nın koruyucuları diye tanıdığımız Kulver Kalesi rancerleri. Sonraları büyüdükçe Swing, Tom'un arkadaşı diye ün yapan Kit Taylor, yer yer Zembla, olmazsa olmazlarımdan Kızılmaske ve Mandrake, bizden Tarkan ve bir türlü rütbe alamayan Yüzbaşımız Volkan, sonra hemen ardından gelen, bildiğim birçok şeyi değiştiren, binbir kusuruyla(!) kahramanım Mister No, nihayetinde tüm heybetiyle Teks Willer. Ama bunlar başka bir konunun hikayesi.

Peki, en çok sevdiğin çizgi roman hangisiydi çocukluğunda derseniz, bir an bile düşünmem, "aha da bu yaban ördeği derisinden imal ettiği maskesiyle yeşil suratlı keşşaf" derim. Aslında ırkçı, kafa derisi avcısı bu çirkin adamdan nefret etmem gerekirken, nedendir bilmem, sayfalar arasında yitirirdim kendimi.

essegesse büyüsü diyeceğim ama, gerek Gamba'nın elinden çıkanları, gerekse bizimkilerin ürettiği absürt maceraları bile yutarcasına okurdum. O detaylı anlatımlar, vahşi batıya özgü karanlık ve yabansı çizimler, o atmosfere ait acımasızlık, bloody dog, bizim uydurmamız Montanalı Boni Karl, elbette keçi sakallı huysuz ihtiyar Long Rifle, Silver ve ölümsüz aşkı Doğanay, yine bizimkilerin uydurduğu bu aşkın meyvesi torun küçük atmaca, Silver'ın tren raylarından kurtardığı sahte Kinova Billy Colt,"Uf! Uf!" nidalarıyla ortalığı yıkan Pavniler. Sonra daha neler neler. Peter Dag, Güzel Morena, ortak düşman Ben Gusson, Beyaz Bulut. Tümü, nasıl mıh gibi çakılıp kalmış aklımda.

Düşünüyorum da, bir çizgi romandan bu denli etkilenip, nasıl ırkçı olmamışım, hayret.

İki değerli dostuma da bu seri için yürekten teşekkürler. Siz bitirince elinizdeki paylaşımlarınızı, bir daha baştan ve aynı keyifle okuyacağım "kel"in maceralarını.

Üye

Seviye: 22 
    Tecrübe: 48,964
    Sonraki Seviye: 49,025

Beğenmiş
    123
    Beğenilmiş
    13
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Çocukluk ve ilk gençlik yıllarında bazı sayılarını okumuştum. Bende o zaman bile romanda ırkçılık alt yapısı olduğu kanaati oluşmuştu. Konunun uzmanı arkadaşlar bu roman özelinde bilgi verebilirler mi?

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları