Konu: Uçurumun Yalnızlığı (Eurocomics 2023 - Vanellis & Kourtis)

Super Moderator

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,933,810
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    11,915
    Beğenilmiş
    2,166
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

"Kargo gemisi St. Nicholas Pire Limanı'ndan yola çıktığında, mürettebatından hiçbiri bunun son yolculuğu olacağını bilmiyordu. Hiçbir şey onları, güneşsiz derinliklerden yükselen kâbus gibi yaratığın saldırısına karşı hazırlayamazdı. Daha da kötüsü, hiç kimse onlara, yaratığın "Yaşıyormu?" sorusuna nasıl cevap vermeleri gerektiğini öğretmemişti."

Bu çarpıcı eserde Dimitris Vanellis ve Nikolas Kourtis, Yunan edebiyatının en korkunç efsanelerinden birine dayanan, açık denizlerde yaşanan modern bir terör hikâyesini işliyor. Özellikle çizimler, yaratığın depresyonunu ve umutsuzluğunu açığa vururken, derin maviliklerin ne kadar muhteşem olduğunun da altını çiziyor.

Görece kısa, ama bir o kadar da karanlık bir su öyküsü. Öyküye konu olan efsaneyi çevirip kitabın girişine koydum. Böylelikle ana temayı kavramak daha rahat olacaktır.

Ayrıca kitabın orijinal adında (The Loneliness of Abyys) geçen "abyss" olgusuna dair de bir iki not eklemeliyim. Latince'de "uçurum" anlamına gelen bu kelime, genellikle derin ve karanlık bir yeri tanımlamak için kullanılıyor. Mitolojide ve edebiyatta sıklıkla adı geçiyor ve yeraltı dünyasının veya cehennemin bir parçası olarak tasvir ediliyor. (Örneğin, Dante'nin "İlahi Komedya"sında abyss, cehennemin en derin kısmıdır.)

Bilimde ise, okyanusların en derin yerine verilen isim. Yaklaşık 4.000 ila 11.000 metre derinliğe sahip olan Abyss, okyanusun yaklaşık % 60'ını kaplıyor ve Dünya'nın en büyük ekosistemlerinin başında geliyor. Dünyanın en derin yeri olarak bilinen Büyük Okyanus'taki Mariana çukuru bunlardan sadece biri ve 11.000 metre derinliğinde.

Abyss, çok az ışık alan ve çok yüksek basınçlı bir ortam olduğundan burada yaşayan canlıların adaptasyonları da çok özel. Örneğin balıklar olduğundan çok daha büyük gözlere ve çok daha keskin dişlere, yüksek basınca dayanabilecek kabuklara sahipler.

Son bir not olarak, ben öyküyü dilimize çevirirken özellikle gri tonlamalarda Lovecraft tarzı dokunuşları hissettim. İstemsizce Şehrazat'ı ve Bin Bir Gece Masallarını hatırladım.

Herkese iyi okumalar dilerim.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,595,163
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,429
    Beğenilmiş
    18,740
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Romanlarda olduğu gibi çizgi romanlarda da gizemli maceralar çok keyifli oluyor, eline sağlık üstadım, şimdi indirdim kesin okuyacağım

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 1

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları