Konu: Çizgi Romanlarla Hasbıhal

Aktif Üye

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,885,640
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    1,181
    Beğenilmiş
    3,307
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

ÇİZGİROMANLARLA HASBIHAL
    Çizgiromanlarınızla konuşur musunuz?Ben konuşurum.Özellikle de Teks dergileri ile sohbetim çok derindir.Her sabah çalışma odama indiğimde kitaplıkta dizili olan Teks dergileri ile sohbetim başlar.Nedense de en çok Oğlak Yayınları’nın kitapları ile daha çok konuşurum.Sırtlarında yazılı olan macera isimleri beni alır götürür.Bazan El Morisco ile Meksika çöllerinde kayıp bir medeniyetin izini sürerim.Bazan azgın bir Apaçi çetesinin kovaladığı Teks ve Karson için kaygılanırım.Ya Kanada’nın karlı ormanları,buz tutmuş gölleri ve kadim dost Jim Brandon macerasına kapılır giderim.Birden kendimi ya Washington’da ya da San Francisco’da buluveririm.Ely Parker’in başına bela olan bir siyasi komplo ve Teks usülü çözümü.San Francisco’da Tom Devlin’in “aman yetişin”diye çağırdığı muhteşem dörtlü Lefty Potrero ve yıkım ekibi ile ortalığı dümdüz ederler.Al işte kestirme yoldan çözüm.
    Raftan rastgele bir kitap çektim.Oğlak Altın Teks 45.sayı.Sırtında “Esrarengiz Ses”yazıyor.Ne sesiymiş bu hemen hatırladım.Geceleri ,goril kılığına bürünmüş bir adamın rastladığı kişilerin kafalarını uçurduğu macera.Derken bir alt raftaki Karakoç Fasikül Teks dile geliyor.”Beyim bu macera, bu serinin ilk sayısı.Arada bir biz fasikülleri de hatırla!” diye serzenişte bulunuyor.Aa kapıda ak saçlı,beyaz giysili bir ihtiyar belirdi.Bu da kim derseniz bizim Mefisto!Geride de bir sürü Çinli ve Hualpai yerlisi.Hadi sen de buyur bakalım.Sevgili oğlun Yama,hemşiren Lily de gelsin.Yolda rastlarsanız Kara Kaplan’ı da yanınıza alın.
    Şimdi mekan bir Kızılderili köyü.Teks,köyde konuk ama horozlanan bir yerli ancak bıçak düellosu ile yola gelebilir.Kadim dost Cochise’de unutmadım.Bilge reis her zamanki temkinli duruşuyla Teks’e yol gösteriyor.Artık Luçero’nun mu Büyücü Nana’nın mı peşinde bilmiyorum.Maceralarda geçen onurlu bar kadınları ile de konuşurum.Fort Davis,Huachua,Stockton,Lewis,Defiance,Bowie ve başka sayamayacağım kale komutanları ile de konuşurum.Özellikle Teks ve Karson’a tevcih edilen görevleri kabul ederken Karson’un laf sokmalarına bıyıkaltı gülerim.
    Gros Jean,Pat Mc Ryan sizleri de unutmadım.Siz olmasanız barları,depoları,haydut yuvalarını kim yıkacak?Kolunuza kuvvet!Teks ve Karson’un sıkıştığı “artık bittik”dedikleri bir Kızılderili veya Meksikalı çetesi tam son darbeyi vuracakken;yetişen mavi ceketlilerin borazancısını saygı ile selamlarım.
    Artık genç de değilim ve kahramanlarım ile birlikte ava çıkamadığım için hayıflanırım.Çok şükür çenem sağlam.İşte bu yüzden durmadan konuşuyorum.Bazan de bu sohbetleri böyle yazıya dökerim.

Super Moderator

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,933,925
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    11,915
    Beğenilmiş
    2,166
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Sayın caretta, biz görmüyoruz birbirimizi belki ama, aslında birlikte sürüyoruz atlarımızı aynı topraklarda yıllardır. Birlikte hissediyoruz aynı çöl rüzgarlarını yüzümüzde, aynı ateşlerin başında oturup yakıyoruz sigaralarımızı. Yine ihtiyar deve koyuyor teneke kupalara kopkoyu kahvelerimizi. Kulak kesilip dinliyoruz eski hikayeleri köhne barlarda ya da kantinalarda. Yerine göre dağ gibi patates kızartması, kalın biftek dilimleri ya da sadece tortillalar dizili fakir masalarda.

Sonra kuzeyin o soğuk coğrafyası çağırıyor durup dururken bizi. Bu bazen Brandon'dan gelen telgraf oluyor, bazen Gros Jean haber verip limanda yolumuzu gözlüyor. O uçsuz bucaksız beyazlıkta birlikte dövüşüp birlikte üşüyoruz. Sorunu kendi tarzımızda çözüp her daim işi hallediyoruz. Kötüler parmak arasına koyup yaktığımız kibritlerle geliyorlar kendilerine. Yetmedi mi, bizim zebaninin yumrukları ne güne duruyor? Vuruyor habire.

Bizi uğurluyor sonra kuzeyli dostlarımız, yine Arizona alevlerine geri düşüyoruz. Fark eder mi, ha Kanada'nın donmuş cehennemi, ha çöllerin tutuşmuş hali. Dünyada kömür küreyecek adam çok, bizde de onları oraya gönderecek 45'likler ve mermiler.

Sınırın ötesi dediğin nedir ki zaten? El Morisco'ya selam, Montales'in dertlerine derman olmaya devam. Hem Meksika topraklarında ihanet, devrim ve ayaklanma dediklerin öyle kolayca biter mi? Entrikalar dünyasıdır oralar.

San Fransisco barlarında Tom ile bir tek atıp, o gidince Pat ile omoz omuza etrafı dağıtırken, Kara Kaplan'ı da yeni paket etmişken üstelik, haber geldi Cochise'den. Gidip Elly Parker'a apaçi dertlerini haber verelim, biraz da Washington sokaklarını temizliyelim. Dönüşte Mefisto ve lanetli oğlu Yama belası bekliyor bizi, onları da unutmadan. Tiger Jack'i bara almayan iti kopuğu yeni dağıttık ve dünya kötü adamlarla dolu halâ.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 1

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları