Konu: Şahin Uslu - Üretiminden Dağıtımına Dijital Korsan Kitaplar

Altın Üye
    Nereden
    izmir

Seviye: 48 
    Tecrübe: 7,383,658
    Sonraki Seviye: 8,476,240

Beğenmiş
    3,125
    Beğenilmiş
    21,267
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Ve sonunda bu da oldu, bir yüksek lisans tezine de konu olduk. Spoiler vermemek için çok ayrıntıya girmeyeyim. Kitap taraması ve düzenlemesi ve paylaşımı yapan birkaç kişiyle yaptığı araştırmayı tez haline getiren genç arkadaşımızın izniyle burada da paylaşayım dedim. İnceleyin bakalım tanıdık simalar var mı? :D

Aksini belirtmediğim sürece yaptığım tüm paylaşımlardaki taramalar bana aittir.
    Amacım arşivlerimin daha fazla kişiye ulaşmasıdır.
    İnadına Devam...

Altın Üye
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 39 
    Tecrübe: 1,573,895
    Sonraki Seviye: 1,757,916

Beğenmiş
    4,590
    Beğenilmiş
    7,339
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    "Korsan" değil "Gündelik Direniş"

Tezin yazarıyla yaptığı röportaj sırasında bile bilgisayarında bir dergi düzenleme uğraşında olan Bay Ö., favori "gündelik direnişçim" oldu.

Kendisiyle tanışıp, hasbihâl etmek isterdim.

Bu kıymetli tez çalışmasını paylaştığın için çok teşekkür ederim, üstadım.

Son nefesimize kadar direnişe devam!

Altın Üye
    Nereden
    izmir

Seviye: 48 
    Tecrübe: 7,383,658
    Sonraki Seviye: 8,476,240

Beğenmiş
    3,125
    Beğenilmiş
    21,267
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı gorgon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Korsan" değil "Gündelik Direniş"

Tezin yazarıyla yaptığı röportaj sırasında bile bilgisayarında bir dergi düzenleme uğraşında olan Bay Ö., favori "gündelik direnişçim" oldu.

Kendisiyle tanışıp, hasbihâl etmek isterdim.

Bu kıymetli tez çalışmasını paylaştığın için çok teşekkür ederim, üstadım.

Son nefesimize kadar direnişe devam!
    Belki de tanışmışsındır kim bilir? inadına paylaşıma songaz devam...
    Aksini belirtmediğim sürece yaptığım tüm paylaşımlardaki taramalar bana aittir.
    Amacım arşivlerimin daha fazla kişiye ulaşmasıdır.
    İnadına Devam...

Super Moderator

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,964,840
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    12,045
    Beğenilmiş
    2,221
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Üniversitede okuduğum yıllarda arkadaş memleketlerine ya da tatillerde oraya buraya seyahat ederken, büyük bir valiz hazırlardım sadece kitapların içinde olacağı. Neler okuyacağını seçmek ayrı bir dert, o gözüm gibi baktığım kitapların yollarda eskimesi, kapağının, sayfalarının kırışması, buruşması ayrı dert. Taşımasını hiç sormayın. Ve belki de en can sıkıcısı, kıramayacağın dostların elindeki kitaplara göz dikmeleri sık sık. Yahu zaten öğrenci adamız, alana kadar canımız çıkmış. Yapılacak iş mi şimdi bu? Anatole France idi sanırım, "Kimseye ödünç kitap vermeyin" demiş ve eklemiş, "ben bütün kitaplığımı ödünç aldıklarım ile oluşturdum." Ödünç verdiyseniz bilin ki, o kitabı son görüşünüzdür.

Ben edinebildiğim oranda sevdiğim her şeyin (kitap, müzik, film ne geliyorsa aklınıza) basılı hallerini topluyorum öncelikli olarak kitaplığımda, diskoteğimde, arşivimde. Ülkemdeki ve farklı ülkelerdeki bit pazarları, ikinci el standları, sahaflar benim kurtarılmış bölgelerim. Birisi dur demeyince kendimi kaybedebilirim, o derece.

Yine de bunları dijital halleriyle saklamak, taşımak, okumak, izlemek, dinlemek o kadar kolay ki günümüzde, uzun soluklu yolculuklarda ve konaklamalarda bir flash bellek, bir tablet, bir e -reader ile bütün dünyayı kucaklamış, yanımda götürüyormuş hissiyatını taşıyorum.

Özetlersem, Okuduklarımdan ve dahi bundan böyle okuyacaklarımdan pişman değilim, pişmanlık yasasından faydalanmayı da düşünmüyorum.

Sizler gibi fedakar paylaşımcılara büyük hayranlık duyuyorum. İsimsiz kahramanlarımsınız, önünüzde saygıyla eğiliyorum.

Para temelinde yürüyen korsanlık ile bilgi paylaşımı arasındaki o ince çizgiyi yakaladığınızda her şey daha net bir hale bürünüyor. Çok daha anlaşılır oluyor bu tür paylaşmalar, ortaklaşmalar.

Ne demiş Victor Hugo: "Kitaplık kurmak, tapınak kurmak kadar kutsaldır." Basılı halleriyle de, dijital halleriyle de çok güzeldirler kitaplıklar / e-kitaplıklar.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları