Konu: Lal Kitap Klasik Maceralar Dizisi-119

Aktif Üye

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,868,625
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    1,181
    Beğenilmiş
    3,306
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Lal Kitap Klasik Maceralar Dizisi 119
    Temmuz ayında yayınlanan bu kitap orijinal 465-468 sayıları içeriyor.Moreno Burattini-Mauro Laurenti üretimi bir macera.Macera,Aylık Zagor Serisi'nde Ağustos-Kasım 2008 tarihlerinde de yayınlanmıştI.Uzun zamandır böyle 4 kitaplık(hem de tek ciltte)bir Zagor macerası okumamıştım.

Daha maceranın başında firari bir mahkumun acı sonuna tanıklık ederiz.Adam öldürülür ve kafa derisi yüzülür.Bayağı sert bir sahne.Kızılderililer büyük ihtimalle Seminol yerliler.Kıyafetleri,takıları,şefleri Quanah çok güzel çizimlerle tasvir edilmişler.Maceradaki tipler de çok ilginç.Zagor ve yanındakiler,Haydut Scrawl ve ekibi,Hapishane müdürü Byrce ve mahkumlararasında şiirler okuyan bir entellektüel,İrlandalı bir maceraperest ve eski bir tanıdığımız “Bimbo Sullivan!
    Macerada,çözülmeyi bekleyen düğümler var.Tefeci Milward'ın katili gerçekten Elias mı?Byrce,Elias'ı niye ebediyen susturmak istemektedir? Quanah'ın karısı ve çocuklarının gerçek katilleri kimler?Scrawl ve ekibi?Şerif Graham'ın gerçek durumu?Bütün bu düğümler tek tek çözülür.Gerçek suçlular acımasızca cezalandırılırlar.Bu maceranın en çarpıcı sahnelerinden birisi de Zagor'un Bimbo Sullivan tarafından bataklıkta gömülme girişimidir.Ömrü bir bataklıkta geçen kahramanımız ironik bir biçimde az kalsın bir başka bataklıkta can verecekti!
    Macerada çok az Zagor macerasında görebileceğimiz sert,kanlı sahneler var.Kafa derisi yüzme,adamları baş aşağı ağaçlara asma,insanları vahşi hayvanlar gibi avlama.Hele Byrce'ın kan dondurucu trajik sonu.Bir noktaya da değinmem gerekir.O da Ay Barka'nın mükemmel çevirisi.Uzun uzun diyalogları çok kıvrak ve kusursuz bir Türkçe ile çevirmiş.Laurenti'yi bilmiyorum.Macera o kadar yüksek tempo ile akıp gitti ki çizimlere hiç odaklanmadım.Güzel çizimlerdi diyebilirim.Elias'ın arada bir ortaya koyduğu doğaüstü yetenekleri maceraya renk kattı.
    Soluk soluğa okunan,temponun hiç düşmediği,kurgusu,örgüsü mükemmel bir senaryo ve çizimleri ile çok özel bir kitap oldu.Tek cillte başlayıp bitmesi de tam denk gelmiş.Hani birisi çıkıp da "Zagor okumaya başlamak istiyorum.Nerden başlayayım?"diye sorması halinde "Bu kitapla başla"diyebilirim.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ
profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları