Konu: Aytunç Altındal - Hangi İsa

Çeviri & Balonlama

Seviye: 35 
    Tecrübe: 775,850
    Sonraki Seviye: 824,290

Beğenmiş
    48
    Beğenilmiş
    775
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

ÖNSÖZ

Tyanalı Apollonius’un yaşam öyküsünü çocukluğumda “büyüklerimden” dinlemiştim. Bana bu dinlediklerimden hiç kimseye söz etmemem gerektiği de tembihlenmişti.(1951) Kemerhisarlı Apollonius’un “hayatını” yazmayı hep istedim. Son 35 yıl içinde belge ve bilgi topladım. Çocukluğumda dinlediğim Apollonius ya da Arapların arasındaki adıyla Balinius/Balyanos’un olağanüstü yaşamını yazmak altmış yaşımdan sonra nasip oldu. Buna da şükür. Bu olağanüstü ermişin Türkiye’de ilk kez yayınlanan hayatı ve eserleri umarım ilgi çeker. Kaldı ki, Apollonius, bizden biridir. Anadolulu bilge bir kişidir. Apollo-nius’un doğum yeri olan Tyana kenti, Antik dönemde Geç Hitit İmparatorluğu’nun başkenti olan Tuvana idi. Dolayısıyla ataları itibariyle Apollonius, son/geç Hititlerle bağlantılıydı. İşte bu geç Hititli ermiş önümüzdeki yıllarda özellikle Hıristiyan âleminde adından en çok söz edilecek kişidir.

Bu kitap, yazarlık yaşamımın 40. yılında hem bu uzun serüvende bana destek olan dostlarıma hem de değerli okurlarıma küçük bir armağandır. Böyle bir kitap yazacağımı bilen ve/veya tahmin eden dostlarım için bu kitap bir sürpriz olmamıştır. Ama ya tahmin etmeyenler için! Umarım onlar da şaşırmazlar.

Tyanalı Apollonius, SANAL bir roman kahramanı değildir. Tüm yaşamı, başta Roma İmparatorluğu’nun arşivleri olmak üzere, ayrıntılarıyla belgelenmiş GERÇEK bir ermiştir. Yaşadığı çağda (1.yüzyıl) “İnsan Suretindeki Tanrı” olarak yüceltilmiş, zindanlara atılmış ama görüşlerinden hiçbir şekilde ödün vermemiş bir Bilge’dir. Onun varlığı ve yaşamı, 4. yüzyıldan başlayarak, Hıristiyanlığın korkunç baskısından kurtulabilmek isteyen aydınlara, bu meyanda Tapınak Şövalyeleri’ne, Gül ve Haç Kardeşliği Örgütü’ne, Hümanizmin kurucularına ve nihayet günümüzün “bilimine” damgalarını vurmuş bazı akademisyenlere, bağlı bulundukları Kilise Dışı -Occult- örgütlerince iletilmiş, okutulmuş olduğu için “Yol Gösterici” sayılmıştır. Öte yandan başta Katolik Kilisesi olmak üzere tüm bağnaz Hıristiyanlar, yüzyıllarca O’nun adını ve eserlerini gizlemişler ve/veya yok etmek istemişlerdir. Bunun nedeni, daha 3. yüzyıldan itibaren Romalı Pagan ve Helen düşünür, yazar, devlet adamı ve filozofların İsa Mesih ile Apollonius’u kıyaslamaları ve ikincisini birincisinden ÜSTÜN saymalarıdır.

Hangi İsa başlığıyla yazdığım kitapta, Tyanalı Apollonius’un yaklaşık 2000 yıllık serüveninin bazı yanlarını okuyacaksınız. Apollonius’un “Ayak İzlerini” takip edenler O’nun tıpkı bir “Deus Absconditus” (Invisible God=Göze Görünmeyen Tanrı) gibi İncil’in sayfalarının arasında, dolayısıyla İsa Mesih’in “portresinin” ardında belki de O’nun maskesiyle gizlenmiş olarak dolaşmakta olduğunu biraz hayret, biraz şaşkınlık ama eminim ki, heyecan duyarak okuyacaklardır. Tyana (Kemerhisar)’da 2001 yılında İtalyan hükümetince başlatılan kazı çalışmaları, nihayet tamamlanmak üzeredir. Bu kazılar, Dr. Asım Tanış’ın başkanlığında yürütüldü ve Apollonius’un 2000 yıl önceki yaşam alanı ortaya çıkartıldı. Şimdi 2002 yılından itibaren de her yıl Temmuz ayında “Apollonius Kültür Festivali” düzenlenmektedir.

Tek nüshası kalmış bir kitabı bana aktardıkları için Prof. Ira Gitler ve eşine (New York), ayrıca bazı Fransızca kitapları bulmakta yardımcı olan genç ve başarılı akademisyen Selin Şenocak’a (Paris, Sorbonne), İtalyanca çevirileri yapan Batuhan Özkan’a, teşekkür ediyorum.

Kitabın ilk baskısı geçen yıl (2005) “Yoksul Tanrı” ismiyle yayınlandı. İlginçtir ki; bir Müslüman(!) cemaat bu kitaba müthiş tepki gösterdi. Dialogculuk yapan ve “Misyonerlerle el ele çalışırız” diyen bu Nurcu grup, hem yayınevini (Alfa) rahatsız etti hem de kitabın dağıtılmasını, okura ulaşmasını ve kitapçılarda bulunmasını engelledi. Yayınevinin sahibi ve yöneticisi Şanlıurfa Milletvekili Faruk Bayrak beni arayarak karşılaştığı
    zorlukları anlattı. Bayrak’ın verdiği bilgiye göre “Yoksul Tanrı” bütün dünyada ilgi uyandırması gereken bir kitapken Türkiye’de okunması bu cemaatin üyeleri tarafından engellenmişti. Doğrudur, kitap Türkiye’de engellendi ama İtalya’da, İsviçre’de ve ABD’de adını duyurdu. “Yoksul Tanrı” ile ilgili ABD’de Oklahoma’da “Light of Church Community” adlı bir Teoloji Seminer grubu Kemerhisar’a gelerek araştırmalar yaptı ve benimle tanışmak istediğini belirtti. Nurcular mum yaksınlar!

“Hangi İsa” adıyla kitabın genişletilmiş baskısını yayınlayan Destek Yayınları’nın yöneticileri; yazar Yelda Cumalıoğlu ve Prof. Dr. Sezer Akarcalı’nın şahsında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Umarım bu olağanüstü Ermiş’in olağandışı yaşamını ve serüvenini severek okursunuz.

Aytunç Altındal
    İspilandit - 7 Ağustos 2006

Okunarak düzenlenmiştir.
    Orjinal sayfa yapısında değildir.

169 sayfa, 1 mb. pdf.

Aktif Üye

Seviye: 33 
    Tecrübe: 541,283
    Sonraki Seviye: 555,345

Beğenmiş
    161
    Beğenilmiş
    51
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Aytunç Altındal'dan yaptığınız bu paylaşım için teşekkür ediyorum.
    .

Üye

Seviye: 22 
    Tecrübe: 38,917
    Sonraki Seviye: 49,025

Beğenmiş
    25
    Beğenilmiş
    8
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    çok teşekkürler üstad!
    .

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları