Konu: Tay Yayınları Zagor

Aktif Üye

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,868,694
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    1,181
    Beğenilmiş
    3,306
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Tay Yayınları Zagor 50 yaşında…
    1 Haziran 1970’de gazete bayilerinde yeni bir çizgi roman yerini almıştı.Zagor.Aslında Türk okuru Zagor’u 1962 yılında tanımıştı.30 fasikül yayınlanan ilk Zagor serisi Türkiye’de tutmamış ve kısa zamanda piyasada da bulunmaz olmuştu.Tay Yayınları ve sahibi Sezen Yalçıner Türkiye’de Zagor’u Türk okuruna yeniden tanıttı ve sevdirdi.64 sayfalık bu fasikül serisi albenili ön ve arka kapakları,mükemmel çevirisi ve düzenli haftalık yayını ile çok tutuldu,binlerce sayılık tiraja ulaştı.Tay Yayınları tam 7 seri Zagor yayınladı.Bu konuda ayrıntılı bilgi Hakan Alpin’in “Tay Yayınları” adlı kitabında mevcut.Geçen yıl kaybettiğimiz Sezen Yalçıner’i bu vesileyle rahmetle anıyorum.İyi ki bize Zagor’u kazandırmış.Türk okuru da “Baltalı İlah”ına sahip çıkmış ki bugün 2020 yılında;yani tam 50 yıldır Zagor okumaya devam ediyor.Zagor’u birçok yayınevi yayınladı.Onlara da sonsuz teşekkürlerimi sunarım.Ama,1970-1993 arası tam 23 yıl Zagor yayınlamış olan Tay Yayınları bu alanda halen rekoru elinde bulunduruyor.

Super Moderator

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,892,752
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    11,855
    Beğenilmiş
    2,094
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Teksas, Tommiks, Swing gibi dönemin popüler yıldızları arasından sıyrılmayı başarmış ve çoğumuzun yaşına eşit ya da yakın ve belki de bir çok okurundan büyük bir kahraman Zagor. (O yıllarda bizde kıymeti çok bilinmeyip, yıllar sonra itibarı iade edilen Tex Willer benim hep göz bebeğim olmuştur, orası ayrı.)

Bir yandan Sezen Bey'in "Tay"ı, diğer yandan sayın Egeli'nin "Ceylan"ı ile büyümüş şanslı bir çocuğum ben. Benim gibi milyonlarca çocuğun üzerinde de büyük hakkı vardır bu yayınların.

Konuya dönecek olursam, Lal Yayınları devraldı bu bayrağı ve istikrarlı bir biçimde sürdürüyor yarışı. Bundan gayet memnunum. Ama sıklıkla Tay fasiküllerinden ve ciltlerinden o yılların Zagor maceralarını okumanın tadı ve yeri çok ayrı.

Baltalı İlah'a uzun ömürler ve Baltalı İlah ile nice yaşlara çizgi dostları.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 1

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları