Konu: Muazzez Tahsin Berkand - Mağrur Kadın

Admin
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 46 
    Tecrübe: 5,491,401
    Sonraki Seviye: 6,058,010

Beğenmiş
    1,870
    Beğenilmiş
    17,433
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Format....Pdf

"Öyle ise eğer benden nefret etmiyorsan, saadetimize engel olan nedir? Kimdir? Söyle bana... Allah rızası için söyle artık ve bu işkence sona ersin!"

Meral dengesini bulmak için ellerini onun parmakları arasından kurtardı, arkasındaki ağaca yaslandı ve metin bir sesle cevap verdi:

"Bizi birbirimizden uzaklaştıran kimdir öyle mi? Sizsiniz... Benim..."
    "Aşk bütün engelleri ortadan kaldırır."

"Hayır... Siz her zaman için Kantarcı Paşa'nın torunlarından Kenan Bey'siniz... Ben de sokakta bulunarak, merhamet duyularak evinize alınıp büyütülen aslı nesli belirsiz bir kızım."

Kenan isyanla haykırdı:
    "Ben bunu unutmak istiyorum! Sana karşı duyduğum sevgi her şeyin üstündedir. Hâlbuki sen... Sen... Her zaman mağrur Meral... Gururunu aşkından üstün tutan Meral!.."

"Evet, hakkınız var. Fakat unutmayınız ki ben gururumu ayaklar altına alırsam dünyada dayanacak hiçbir şeyim kalmaz."

Halk arasında çok okunan romanların yazarı Muazzez Tahsin Berkand, eserlerinin çoğunda güçlü kadın karakterleri yansıtmış; çoğunlukla aşk konularını ele aldığı bu eserleri pek çok baskı yapmış ve filme alınmıştır.

Romanlarında İstanbul'u ve o zamanın yaşayışını pek güzel resmetmiş; şimdilerde bizi belki de özlemle anılan o günlere, incelikler deryasına götürmüştür. Öyle ki Selim İleri, yazarın eserleri için şu güzel tanımlamayı yapmıştır:

"Muazzez Tahsin Berkand'ın romanlarında, eskilerin 'aile terbiyesi' dedikleri, yıldızı sönüp gideli epey olmuş o yaşama biçimi, yaşama görgüsü daima duyumsanır."
    (Tanıtım Bülteninden)

Muazzez Tahsin Berkand'ın 2 defa filme çekilen romanı...

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Üye

Seviye: 35 
    Tecrübe: 800,357
    Sonraki Seviye: 824,290

Beğenmiş
    3,304
    Beğenilmiş
    403
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Selim İleri'nin değerlendirmesine katılmamak ne mümkün, günümüzde "İyi aile kızı" olmak nasıl denir pek popüler değil maalesef. Paylaşımınız için teşekkürler.

Üye

Seviye: 13 
    Tecrübe: 3,524
    Sonraki Seviye: 4,033

Beğenmiş
    19
    Beğenilmiş
    2
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Artık kütüphane kütüphane gezmeye son, teşekkür ederim.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları