Konu: "İcat" Çıkarma 2

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,577,067
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Sevgili Petranyus dostumuzla birlikte çay ve sigara eşliğinde sohbet edip güncel meseleleri tartışıp diğer taraftan söz verdiğimiz 1001 Roman Özel Serisine ilişkin çalışırken hocam icat çıkartma dedi.
    Bende kısaca yeni icatlarla ilgili kısa soruları daha dar bir çerçevede sizlere sunmak istedim.
    Bu arada sevgili Petranyus dostumuz beni içten zehirlemek amacıyla püro getirmiş Antillerden gelmiş dedi.
    Bol bol duman eşliğinde epeyce sohbet edip tarama ve düzenleme konusunda çalıştık.
    Diğer taraftan İcatlarla ilgili derin ve ilmi sorulara devam ediyoruz.
    Neden sorusuna verilebilecek bir yanıt mutlaka var ancak tarihsel süreç içerisinde çoğu zaman kişisel merak ile araştırılmış konular olduğu için aslında ilgilisine tarzında sorular olarak hazırlamaya çalıştım.
    Bir önceki seride tarih ile mitolojinin arasında oldukça flu birazda gri bir alana ilişkin olarak sorular sormuştuk.
    Yanıtlar ve sorular bağlamında buyrun ;

1-Profesör Oklitus hepimizin bildiği gibi ( şahsen ben yeni öğrendim ) ipek iç çamaşırı dışında iç çamaşırı giymez ve yakın çevresine de giydirmezmiş.
    Hatta Rodi evladım dandik Çin malı ürünleri giyme alerji yapar hatta pişik olursun çok zorlarsan psişik olursun şeklinde tenbihatlarda bulunmuştur.
    Peki Avrupa bu ipek iç çamaşırı giymeyi kimden öğrendi ?

2-Biliyorsunuz Conan ki kendisi ilkel çağların yenilmez sırtı yere gelmez büyük pehlivanlarındandır.
    Yıllarca karakucak güreşleri yapmış , Ninjitsu , Jet Kune do , Kung fu , Karate do , Jijutsu ve Kendo konularında uzmanlaşmış ve paralı döğüşlere katılmıştır.
    Ancak Zırhlı atlı birliklerle olan mücadelesinde paçayı zar zor kurtarmış Allah sizin ta bin belanızı versin ok işlemez , kılıç kesmez bu nasıl iş arkadaş şeklinde söylene söylene kara kıyılara kadar intikal etmiştir.
    Peki İlk Zırhlı Süvari birliklerini kim icat etmiştir ?

3-Kaptan Swing'in yakın dostu Gamlı Baykuş dostumuz yıllarca İngilizlerle şifalı çay ticareti yapmış , rom ve Transilvanya şarabı ithal etmiştir.
    Peki Avrupalıların METROLOJİ de kullandıkları ölçü adları nereden gelmiştir ?

4-Günümüzün süper güçleri teknoloji konusunda birbirleri ile ciddi yarışlara girerlerken peki 14.YY'a kadar en büyük teknoloji devi kimdir ?

5-Yıllarca savaş filmleri izledik kimi zaman sevindik kimi zaman üzüldük savaş oyunlarından keyif aldık ancak gerçeğinden çok hoşlanmadık.Peki Avrupa'nın ilk sürekli ordusu nerede kurulmuştur ?
    Savulun Kara Murat geliyor.

6-Çizgi romanları okumamızı sağlayan bu mübarek matbaa aletini kim icat etti ?

7-Western 'lerin olmazsa olmazı barutu Çinliler icat etti peki bu top denen aleti kim buldu acep ?

Zamanını ayırıp yanıt verecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
    Sorularımız bu sefer daha kolay ve genellikle tüyo verelim tek bir kaynaktan geliyor.
    O kaynağı bulan değerli dostlar bütün soruları direkt ve endirekt olarak yanıt verebilirler.
    Buyrun iştah kabartan insanı kendisinden geçiren sorular.
    Biz Petranyus dostumla birlikte biraz hava almak için dışarı çıkacağız bir süre yürüyüş ardından çay molası vereceğiz.
    Sizleri de bekleriz.
    Selamlar.

Üye

Seviye: 35 
    Tecrübe: 793,895
    Sonraki Seviye: 824,290

Beğenmiş
    3,304
    Beğenilmiş
    403
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Üstadım sorularınıza cevap veremeyeceğim ancak sözünü ettiğiniz kaynak bir kitap ise yazarı ve adını öğrenebilir miyiz?

Aktif Üye

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Kaynak olması şu açıdan mühim olabilir Prof.Dr.Halil İnalcık hocanın Doğu Batı Makaleler 1 .
    Bilim tarihi ile ilgilenen dostlar için özellikle Prof Dr.Fuat Sezgin hocayı ve Prof Dr.Celal Şengör hocanın makale ve kitapları ile Prof Dr Nephan Saran Antropoloji ve Prof Dr. Bozkurt Güvenç in Antropolojiye giriş kitaplarını yazabiliriz.
    İlgili yanıtları yarın münazara etmek üzere ekleriz.
    Saygılarımla.
    Konu abolardis tarafından (21.10.19 Saat 16:05 ) değiştirilmiştir.

Super Moderator

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,889,634
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    11,855
    Beğenilmiş
    2,090
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Siz icat çıkarmaya devam edin, biz de bilgilerimizi sınamayı sürdürelim üstadım. Diğer soruları dostlara bırakıp ilk aklıma gelenleri yanıtlayayım ben:

1. Antik Roma'dır herhalde. Özellikle iç çamaşırı bir statü göstergesiymiş o dönem ve giydikleri iç çamaşırının kalitesi erkek savaşçıların da statüsünü belirlermiş. Şimdi hepimiz eşitiz haliyle. Altımızda renk renk boxerlar. Nerede o mayo niyetine de kullanılan, beyaz slip donlar.
    6. Matbaanın bugünkü hali elbette Gutenberg'in ellerinden çıkma. Ama bildiğim kadarıyla bu icadı da başımıza çıkaran (!) çekik gözlü kardeşlerimiz. Japonya'da budizmin kutsal metinleri Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle basılmış. Tam bir kafa karışıklığı.
    7. Milattan önce Yunan bir matematikçi sıkıştırılmış havayı kullanarak ilkel bir top bulmuştu sanki. Herhangi bir şeyi patlatabildi mi, hiç fikrim yok o konuda.

Aktif Üye

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Benim Halil İnalcık hocanın makalelerini referans göstererek verebileceğim yanıtlar şu şekilde.
    1-İpek İç Çamaşırı giymeyi Batılılar Ortadoğu'dan öğreniyorlar.
    Daha önce yazmıştım Pijama Hindistan menşeili bir buluş.

2-İlk atlı zırhlı süvari birlikleri Türk'ler tarafından kullanılıyor.
    Gerçi bu konuda şöyle bir şüphem var.
    İlk haçlı seferlerinde Haçlılar tam anlamıyla zırhlı bu nedenle kısa süreli olarak bir şaşkınlık ve yenilgiler Anadolu'da meydana geliyor.Zırh teknolojisini onlar kullanırken bizimkilerin bilmemesi biraz garip üzerinde düşünülmesi gereken bir konu benim açımdan.

3-Batılıların Metrolojide ( ölçme bilim ) kullandıkları ölçü adları Arap , Türk ve Fars kökenli.

4-14 YY kadar en büyük teknoloji devi malumunuz Çin.

5-Avrupanın ilk sürekli ordusu evet bizim Yeniçeriler.

6-Matbaayı ilk kez Uygurlar icat etmiştir.

7-Topun icadını yine Çinliler yapmıştır.

Gömleği kim icat etti dersek hepimiz biliyoruz ki Türkler.

Bu cevaplar benim bulabildiklerim kişisel olarak farklı araştırma sonuçları olması doğal ve olağandır.
    Aslolan bilgi sınanması değil haliyle tarihte ilklerin kim tarafından bulunduğuna ilişkin bir kısa tarih turu diyelim.
    Zaten benim bilgim ne olabilir tarih derya deniz bir alan.
    Malzemeler yığını.
    Göbekli Tepe gibi bir anda tarih ters düz bile olabilir.
    Ama emin olun başkaca bir amaç taşınmadan oluşturulmuştur.
    Benim asıl uzmanlık alanım aslında tarih değil.
    Yoğun olarak ilgilensemde asıl uzmanlık alanım bunların dışında.
    20-30 sene araştırdığım konular bile vardır.
    Beyazıtı Bestami demiş ya 40 sene Tanrıyı aradım durdum dönüp baktığımda onunda beni aradığını gördüm.
    Benim için Anadolu çok farklı bir yerdedir.
    Kendi kültürümü yüceltmek adına söylemiyorum ancak Tüfek , Mikrop ve Çelik te özellikle Anadolu üzerinde durulması tesadüf değildir.
    Medeniyetlerin başlangıç noktası İyon Medeniyetinin start verdiği yerdir.
    Bilginin altın çağında yaşıyoruz.
    Her şey internet denilen dev bir okyanusta mevcut.
    Bilginin popüler olup olmaması yada bu amaçla piyasaya sunulması bilgiyi kirletmez yada önemsiz hale getirmez.
    Bilimsellik konusunda icatlar konusu ile ilgili bir kaç noktaya temas etmek isterim.
    Prof. Dr. Nephan Saran benim bildiğim kadarıyla ülkemizin ilk Antrologlarından dır.Hukuk mezunu ABD de eğitim görmüş çok birikimli bilim insanıdır.Onun yaşamı bilime adanmıştır.
    Prof.Dr.Fuat SEZGİN Ülkemizin yetiştirdiği en önemli bilim tarihçilerinden birisidir.Neden tanınmaz cevap basit ülkemizden gönderildiği için yurt dışına çıkmak zorunda bırakıldığı Almanya da Kendisine verilen bir Enstitüde İslam Bilim Tarihi adı altında 12 Ciltlik eşi benzeri olmayan bir eser vücuda getirmiş büyük bir bilim adamıdır.Kendi Alman hocası Nazi döneminde Almanya'dan kaçmak zorunda kalmış 32 dil bilen bir bilim insanıdır.
    Prof.Dr.Celal Şengör : Nasa da Mars jeolojisi konusunda çalışmalara imza atmış dünya çapında bir yer bilimcidir.Bilim felsefesi ve bilim tarihi konusunda çalışmalar yapan Halil İnalcık hocanın aynı zamanda öğrencisi büyük bir bilim insanıdır.
    Evinde 50.000 nin üzerinde kitap bulunmakta olup makalelerinin derlendiği kitaplar olağanüstüdür.
    Özellikle Mustafa Kemal i anlattığı Dahi Diktatör onun hakkında yazılmış en güzel kitaplardan birisinde diyebilirim.
    Celal hoca'nın kitaplarında bilim dışında bir şey bulamazsınız.
    Almanca , İngilizce , Fransızca ve Rusça'nın yanısıra Osmanlıca ve Arapça dillerine hakimdir.
    Prof.Dr. Bozkurt GÜVENÇ : Duayen bir isim.Hacettepe Üniversitesinde İnsan bilim bölümünün kurucusudur.Ülkemizde ki antropojik çalışmaların ilk örneklerini vermiş ve bu konuyla ilgili kitaplar yazmıştır.
    Prof.Dr. Halil İNALCIK : Yaşayan en büyük tarihçi olarak kabul edilmiştir rahmetli kendi döneminde.Salt tarihçiliği değil aynı zamanda oluşturduğu kuramlarla ezberleri bozmuş küçücük bir makalesinde bile onlarca kitaba atıf yapabilen olağanüstü bir bilim insanıydı.Mekanı cennet olsun.
    Özellikle makaleleri çok değerlidir.
    Hocanın görüşlerini , kuramlarını görebilmek açısından çok mühim olduğu kanaatindeyim.

Peki bütün bunları neden yazdım ?
    Bu soruları yazarken basit bir inceleme sonucu olmadığını göstermek için.
    Kaynak çok önemlidir haliyle.
    Yazdığım bütün kaynaklar kendi kategorisinde otoritedir.
    Sonradan yeni bir takım buluntular olmuş olabilir elbette ki bu şahsi kusurumuz olamayacaktır.
    Ben eğitim olarak yıllarca doğa bilimleri alanında çalıştım oradan sosyal bilimler alanına geçiş yaptım.
    Bu nedenle Anatomi , Mikrobiyoloji , Parazitoloji , Biyoloji konusuna aşina olduğum kadar sosyal bilimler alanında da kendimce inceleme ve araştırmalar yapmaktayım.
    Bilim dışında bir gerçeklik olmadığını ancak bilimsel bakabilmek içinde tezlere ve fikirlere açık olmak gerektiğini biliyorum.
    Tekrar etmem gerekirse amacım bilgi sınamak değil karşı tezleri de olgunlukla karşılayabilecek olgunlukta olduğumu düşünerek huzurunuzdan ayrılıyorum.
    Şunu iyi biliyorum ki kötü bir niyetim asla olmamıştır.

Farklı sesler , renkler ve tonlar her zaman hayatımızı zenginleştirir.
    Bu anlamda yazdıklarımdan memnuniyetsizlik olursa değerli dostlar, komple de silinebilir.
    Amacım renk katmak.
    Yoksa emin olun sitede ki bütün dostların benden daha bilgili olduğunu , daha makul , daha insan sevgisi ile dolu olduğunu peşinen kabul etmiş ve öyle düşünmüşümdür.
    Bundan hiç şüpheniz olmasın.
    Kalın sağlıcakla.

Üye

Seviye: 35 
    Tecrübe: 793,895
    Sonraki Seviye: 824,290

Beğenmiş
    3,304
    Beğenilmiş
    403
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Halil İnalcık hocanın Doğu Batı Makaleler 2 adlı eserini GETEM'in ekitap servisinde buldum ancak Doğu Batı Makaleler 1. cildi yüklenmemiş maalesef.

Aktif Üye

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Hilmi Ziya Ülken hocanın makaleleri ve telif haklarını Doğu Batı almış öğrendiğim kadarıyla üstadım.
    Halil İnalcık ve Çetin Yetkin hocaların eserleri gerçekten çok değerli.
    Özellikle ilgilendiğim Siyasal düşünceler tarihi,bilim tarihi,mitoloji,felsefe tarihi,Osmanlı tarihi ve Yakındoğu tarihi konusunda çok değerli çeviri ve yayınlar mevcut.
    Alfa yayınlarını bu konuda tebrik etmek gerekir Umberto Eco nun editörlüğünde çok kıymetli ansiklopedik eserleri bize kazandırdılar.
    İlginiz için çok teşekkür ederim sevgili dostum.
    Önemli olan bilimsellik.
    Sufizim,Budizm,Hinduizm,Şamanizm konularında maalesef yeterli kaynak Dinler tarihi dışında yok.
    Konu abolardis tarafından (23.10.19 Saat 08:09 ) değiştirilmiştir.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları