Konu: Tex Renkli Maceralar Serisi - Sayı: 633

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,174,479
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,364
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Tex'i karşısında bulan çoluk çocuğa doğal olarak gereğinden fazla şans verdiği ama gerektiğinde de
    oldukça sertleştiği iki kitaplık güzel bir macera. Hikayenin dümeninde dilimizde tüy bittiği Mauro Bo-
    selli var ki, ona söyleyecek laf kalmadı bende... Her zamanki gibi güzel kurgulanmış bir hikaye.

Çizer Gianluca Acciarino ise, Tex çizerleri arasına 2013 yılında çizdiği bu ve 634. sayıyla katılmış, ay-
    rıca Tito Faraci imzalı 2017 yılında çizdiği 676 ve 677. sayıları da mevcut, toplamda dört sayı. 2013-
    2017 arası 4 yılda 2 macera, 4 kitap, Bonnelli'de pek revaçta değilmiş hani... Tabi son dönemde
    o kadar fazla Tex çizeri ortaya çıktı ki, sıra gelmemiş olabilir Gianluca'ya...

Teşekkür ediyorum, elinize sağlık dostlar...

Aktif Üye

Seviye: 39 
    Tecrübe: 1,710,271
    Sonraki Seviye: 1,757,916

Beğenmiş
    4,495
    Beğenilmiş
    4,255
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı cemalnacitolga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önceki maceralarda geçen Salt Rıver de...
    Tuzlu nehir manasında...ama çeviri yaparken özel isimlere dokunmayın diyorlar,
    Bizde dokunmuyoruz...
    Bu kitap macera adı da öyle,
    Yorumunuz için Teşekkürler.
    Bence özgün isme dokunmamakla çok çok iyi yapmışsınız değerli dostum.
    Ellerinize ve emeklerinize sağlık.

TRkan
    Guest
    Ellerinize sağlık Texleri keyifle takip ediyoruz.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,516,080
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,415
    Beğenilmiş
    18,730
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Kırk yılda bir de olsa çeviri yaptığımda; ben de özel isimleri hiç ellemem, hatta bu konuda Boğaziçili arkadaşlara kızardım o vakitler, İngilizce sunulan panellerde falan; sürekli "Bosphorus" derler okullarına, halbuki Boğaziçi'nin İngilizcesi de Boğaziçi'dir, hadi bilemedin "Bogazici" dersin, "Boğaziçi" için bu matrak hatayı başkaları yapsa; yine hadi neyse diyeceğim de Boğaziçililer yapınca matrak ötesi oluyordu, söz aldıysam eğer; ben kesinlikle "Boğaziçi" derdim ki o zaman da yabancıların aksine, sadece Boğaziçililer garip garip suratıma bakarlardı şimdilerde ne diyorlar bilmiyorum hiç tabii, aslında bu konu tercümelerde devasa önemli bence, tıpkı diyalog aksanlarıyla (Özellikle Tex maceralarındaki kızılderili ile kovboy aksanı farkı gibi, her ikisi için de aynı aksan çeviride kullanılırsa; tercüme ciddi boyutta komik oluyor.) asla oynamamamız gerektiği gibi; özel isimlere de hiç dokunmamamız lazım bence de

EKDG

Seviye: 44 
    Tecrübe: 3,777,700
    Sonraki Seviye: 4,297,834

Beğenmiş
    288
    Beğenilmiş
    3,026
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Adamın adı Moon ....Özel isim türkçesi ise ay....Hadi bakalım salaklık yap(bana göre) ay diye çevir, balonla..Bir sahnede diyelim kafasına odun yedi ve Moon....Özel isimlere dokunmam ben.Fransızcave Almanca iki dil birden okudum Ceyhan lisesinde...O iki dilde deözel isme dokunmak yasaktı.O kadar.

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,609,116
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Halikarnas Balıkçısı'nın özellikle işlediği bir konudur Bosphorus.Yunan mitolojisinde Zeus un sevgilisini korumak için buzağıya çevirmesi ve onunda Boğazlardan geçmesi üzerine buzağı geçidi anlamına gelen Bosphorus denilmesi.Oxfordun öküz anlamına gelmesi,Toros un taurustan yani boğadan evrilmesi Oğuz'un boğa manası ile Uzza putunun aslında Oğuz olduğu. Oğuz un başka anlamlarıda var Cevat Şakir e göre ancak uygun olmayabilir yazmam.Merhaba Anadolu kitabında ayrıntıları var.Aslında Öküz eskilerde güç sembolü.Zülkarneyn çift boynuz gibi.Yada Viking başlığı. Eski evlerde hep bir boynuz olurdu duvarlarda.Anadolu desenlerinden ki şahmaran,eli belinde gibi sembolleri ise sizin takdirlerinize bırakıyorum. Nerden geliyor bu yılan motifi gerçekten çok ilginçtir.Yada Ahmet İbni Fahdlan seyahatnamesinin film hali 13.savaşçıda ki vahşilerin sembolü ile Anadolu tanrıçaları arasında ki ilginç benzerlik.Çok teşekkür ederim dostlar.

Çizgili Kitap
    Nereden
    İstanbul Türkiye

Seviye: 42 
    Tecrübe: 2,769,297
    Sonraki Seviye: 3,025,107

Beğenmiş
    9,723
    Beğenilmiş
    4,347
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı abolardis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halikarnas Balıkçısı'nın özellikle işlediği bir konudur Bosphorus.Yunan mitolojisinde Zeus un sevgilisini korumak için buzağıya çevirmesi ve onunda Boğazlardan geçmesi üzerine buzağı geçidi anlamına gelen Bosphorus denilmesi.Oxfordun öküz anlamına gelmesi,Toros un taurustan yani boğadan evrilmesi Oğuz'un boğa manası ile Uzza putunun aslında Oğuz olduğu. Oğuz un başka anlamlarıda var Cevat Şakir e göre ancak uygun olmayabilir yazmam.Merhaba Anadolu kitabında ayrıntıları var.Aslında Öküz eskilerde güç sembolü.Zülkarneyn çift boynuz gibi.Yada Viking başlığı. Eski evlerde hep bir boynuz olurdu duvarlarda.Anadolu desenlerinden ki şahmaran,eli belinde gibi sembolleri ise sizin takdirlerinize bırakıyorum. Nerden geliyor bu yılan motifi gerçekten çok ilginçtir.Yada Ahmet İbni Fahdlan seyahatnamesinin film hali 13.savaşçıda ki vahşilerin sembolü ile Anadolu tanrıçaları arasında ki ilginç benzerlik.Çok teşekkür ederim dostlar.

Bir de Kibele var Anadolu medeniyetlerinde Kybele
    günümüze evrilmiş haliyle "Kıble" kelimesiin kökeni.
    Derin mevzulara uzanan kısa forum mesajınızda en az dört
    tane üniversite tezi konusu görüyorum. Tebrikler üstadım.
    Çizgiroman etkileşimi bu yüzden çok güzel elinize sağlık.

Çizgili Kitap
    Nereden
    İstanbul Türkiye

Seviye: 42 
    Tecrübe: 2,769,297
    Sonraki Seviye: 3,025,107

Beğenmiş
    9,723
    Beğenilmiş
    4,347
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı barisvolkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adamın adı Moon ....Özel isim türkçesi ise ay....Hadi bakalım salaklık yap(bana göre) ay diye çevir, balonla..Bir sahnede diyelim kafasına odun yedi ve Moon....Özel isimlere dokunmam ben.Fransızcave Almanca iki dil birden okudum Ceyhan lisesinde...O iki dilde deözel isme dokunmak yasaktı.O kadar.
    Filolojide özel isimlerin çevirisi olmaz anlamı açıklama olarak yazılabilir.
    Sitting Bull Oturan Boğa diyoruz Chicago Bulls NBA takımına Şikago Boğaları demiyoruz.
    Üstadım doğrusunu yazmış zaten.
    Kitap ve verilen emek için çok teşekkürler.

forumcekadam
    Guest
    Yeni bir macera yeni çizimler Teks okumanın keyfi devam ediyor.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 10

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları