Konu: Ateş Çocuklara Haftalık Mecmua Sayı 11

ZamanGezgini
    Guest

ATEŞ Çocuklara Haftalık Mecmua Sayı 11

Ateş Haftalık Mecmua sayı 11_03 Aralık 1952

Cingöz Recai'nin Sıralanamaz Hikayeleri:
    Peyami Safa'nın Server Bedi imzasıyla yazdığı Cingöz Recai serisi

13 Mart Cumartesi günü ben, aziz dostum Murat Menteş ve Erol Üyepazarcı'yla birlikte Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde polisiye edebiyatı ağırlık bir sohbet yaptık. Bu sohbet esnasında söz doğal olarak dönüp dolaşıp Peyami Safa'nın Server Bedi imzasıyla yazdığı Cingöz Recai serisine geldi. Malumunuz bu seri şimdilerde Alkım Yayınlarınca neşrediliyor. Ama kitapların sıralamasında orijinaline sadık kalınmadığı için okuyucuların hangi sırayla okuması gerektiği hususunda bir kafa karışıklığı mevcut. Bu nedenle Erol Üyepazarcı'nın yazdığı Korkmayınız Mister Sherlock Holmes isimli 1200 sayfalık anıt eserinden, sahafların deyimiyle söylersek tuğla gibi eserinden, yararlanarak aşağıdaki listeyi oluşturdum. Okuyalım polisiye, dost kalalım ölesiye:

Cingöz Recaiâ'nin İlk Dizisindeki Kitaplar [Cingöz Recai'nin Harikûlade Sergüzeştleri Serisi]
    1- Cingöz'ün Kız Kaçırması 2- Nazar Boncuğu 3- Kasa Başında
    4- Anadolu Kavağı'nda Cinayet 5- Elmaslar İçinde 6- Kanlıca Vaka'sı
    7- Kumaş Parçası 8- Yangın Yerinde 9- Cingöz Tehlikede
    10- Cingöz Kafeste

Cingöz Recai'nin İkinci Dizisindeki Kitaplar [Cingöz Recai Kibar Serseri Serisi]
    1. Cingöz Geldi 2. Esrarlı Köşk 3. Karanlıkta Bir Işık
    4. Kadın Cinayeti 5. Düşman Şakası 6. Tütüncüler Ölümü
    7. Aynalı Dolap 8. Tatavla Cinayeti 9. Son Muvaffakiyet
    10. Cingöz'ün Akıbeti

Üçüncü Kitap 1925 Cingöz'ün Esrarı [roman]

Dördüncü Kitap:
    1. Madam Çiviciyan'ın Gerdanlığı 2. Soyulan İngiliz
    3. Banka Soygunu 4. Kanlı Mektup

Beşinci Kitap [Yeni Cingöz'ün Maceraları]
    1. Üçbuçuk Parmak 2. Ölüme Doğru 3. Gece Yolcusu
    4. Derinden Gelen Sesler 5. Tren Soygunu 6. Cingöz'ün Hediyesi
    7. Bir Gece Yarısı 8. Hırsıza Karşı Hırsız 9. Boğaziçi'nde Bir gece

Altıncı Kitap:
    1. Kaybolan Adam 2. Karanlıkta Hücum 3. Han Baskını
    4. Yerin Dibinde Sesler 5. Gece Tuzağı 6. Ateşten gözler
    7. Sekiz Adım Kala 8. Al Kanlar İçinde 9. Gece Kuşları
    10. İmdat 11. Şeytanî Tuzak 12. Sahte Sherlock veya Şarlok
    13. Domuz Sokağı Vak'ası 14. Polis Tuzağı 15. Cingöz'ün Ziyafeti
    Samed Karagöz'den alıntıdır./Afili Filintalar.com/

PEKOŞ BİL'İN HARİKULADE MACERALARI

1951 yılında dönemin en popüler çizgiroman kahramanı ve dergisi Pekos Bill'in adından yararlanmak amacıyla Hamit Şendur'un sahibi olduğu Çocuk Yayınları Müessesesi tarafından yayınlanmaya başlayan Pekoş Bil'in Harikulade Maceraları başlıklı yayın, Namık isimli bir Türk çizerinin Amerika'da yayınlanan Roy Rogers çizgiromanlarından yaptığı itinasız kopya çizimlerle çıkmıştır.

Bir Pekoş Bil'in Maceraları sayısı.

Yıllarca bu türün ikinci sınıf filmlerinde oynayan ve 1950'lerde çok gözde olan bir Amerikan artistinin çizgiromana uyarlanmış maceralarından oluşan bu seri ismi değiştirilerek Türk okuruna sunulmuştur. Yarı renkli, kapakla birlikte on iki sayfalık bu ince derginin kahramanının tanıtım spotunda şöyle yazmaktadır: "Hür milletlerin insanları her günkü işlerinde serbest rekabet edebilirler. Bunlara mani olanlara ancak Pekoş Bil ders verebilir."

Pekoş Bil'in Vahşi Batı atmosferinde geçen tüm maceralarında doğruluk, iyilik, yardım, sevgi gibi değerlerin fazileti vurgulanmıştır. Kısa voldan zengin olmanın yarattığı sorunlar ya da zengin olanın fakire mutlaka yardım etmesi gerektiği düşüncesi ise satır aralarında gizlidir. Moral değerleri barındırması açısından kopya çizgilerine rağmen önemli bir konuma sahiptir.

Ateş Haftalık Mecmua sayı 11_03 Aralık 1952 Cbr Mediafire: [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

.
    Konu Ercu unlu tarafından (30.05.21 Saat 12:03 ) değiştirilmiştir.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ
profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları