Konu: Yeni bir çizgiroman çalışması hazırladık basım aşamasına az kaldı.

Aktif Üye

Seviye: 24 
    Tecrübe: 77,801
    Sonraki Seviye: 79,247

Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    113
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Yeni bir çizgiroman çalışması hazırladık basım aşamasına az kaldı.Dostum Hakan KARABEY resimledi ben renklendirdim.Umarız beğinirsiniz.Bir kaç kare paylaşıyorum ilginizi ve önerilerinizi esirgemezseniz seviniriz.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,525,214
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,415
    Beğenilmiş
    18,730
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Konu; Kurtuluş Savaşı anladığım kadarıyla, öneri olarak; parlak kağıt olmasın bence, hatta sarı kağıt daha iyi olur, yani Lux baskı olmazsa; daha ucuz olur ve daha çok satar diye düşünüyorum, kolay gelsin

Aktif Üye

Seviye: 44 
    Tecrübe: 3,610,122
    Sonraki Seviye: 4,297,834

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Çalışmalarınızda başarılar dilerim mutlaka arşivlenmesi gereken nadide bir eser.

forumcekadam
    Guest
    Başarılar dilerim. Emek verip bir çalışmaya imza atmak
    büyük bir olay günümüzde. Çizgiroman olunca akan sular durur.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,176,780
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,364
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Sanırım 1. dünya savaşı sırasında başlıyor hikaye, Kurtuluş Savaşıyla da bağlantılı olacaktır dönem itibariyle, öyle anlaşılıyor
    metinlerden... Dönem derken, belli bir döneme ait tarihi çizgi roman çizmek gerçekten cesaret işi, zira tarihi araştırmanın ya-
    nında o yıllara ait her şey (kıyafet, araba, uçak, ev tipleri, arazi çizimleri vs.) görsel olarak okuru o döneme götürmeli,..

Sevgili Hakan Karabey ve sizi, kendi adıma yakinen takip diyorum Ümit Kaptan dolayısıyla, hatta 5. sayısı çıktığı zamanlarda
    Ankara'daki bir arkadaşım Etimegut'taki ofisinizden benim için temin etmişti sayıyı. Dediğim gibi, Ümit Kaptan'dan aşina ol-
    duğum Hakan Karabey çizgisini ben kişisel olarak beğeniyorum, eksiklikleri muhakkak olabilir, örneğin ateş sahnesindeki tü-
    fek tutan elin konumu gibi ama basım aşamasına geldiğini belirttiğiniz yayın için, her şeye rağmen bize destek düşer, bir de
    İstanbul ya da diğer büyük illerdeki çizgi roman satış noktalarına da ulaştırmanız önemli diye düşünüyorum, şimdiden hayır-
    lı olsun dileğiyle, en kısa zamanda okumak nasip olsun diyelim...

Hari Seldon
    Guest
    Bu dönemi yansıtan fotoğraflardan faydalandınız mı ? Yani askerlerin kılık kıyafetleri, esir kampı, ordaki yaşayış vs.

Aktif Üye

Seviye: 24 
    Tecrübe: 77,801
    Sonraki Seviye: 79,247

Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    113
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Evet kıyafet ve silahlarda dönem resimlerine baktık .Uçak içinde gçerli.

Aktif Üye

Seviye: 44 
    Tecrübe: 3,610,122
    Sonraki Seviye: 4,297,834

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Arabistan dan Tebük dolaylarından konuşma balonu açısından bir kaç önerim olacaktı.Şöyle ki Osmanlı Eyalet sistemi açısından tarihi referanslar bağlamında dönemsel adlandırmaların tarihsel perspektifle uyumluluk yaratacağını düşünüyorum tabi takdir sizin.

EKDG
    Nereden
    Paraguay

Seviye: 50 
    Tecrübe: 10,421,257
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    6,155
    Beğenilmiş
    12,084
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Çizgiroman adına ne yapılırsa, bizleri mutlu eder, destekleriz. Çıkınca, alacaklarımdan. Kolaylıklar dilerim.

Hari Seldon
    Guest
    Alıntı sadıkbilcen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet kıyafet ve silahlarda dönem resimlerine baktık .Uçak içinde gçerli.

Ben de naçizane düşüncelerimi aktarayım.

1- Asker kıyafet renkleri tersi olmalı. Yani ingilizler grimsi (belki hakiye kayan) kıyafet, türkler ise açık bej renginin tonu olmalı. Çok emin değilim ama yine de tekrar araştırın.
    2- Çizimlerde esir kampında palmiye ağacı çok az. İskenderiye sulak bir yer sayılır, kampın içinde seyrek, dışında bolca ağaç olmalı. Tabi esir kampı iskenderiyede ise.
    3- Esir barakalarında o kadar cam yok. pahalı sonuçta cam. Bir cam dursun, sonraki iki camı silin (ahşap alan), sonra yine cam olsun.
    4- Barakaların bir kısmı derme çatmadır, tek tük cam bulunur,
    5- Esirler sanki karyolada yatıyor gibi görünüyor. Ben zannetmiyorum karyola olduğunu, yerde yatıyorlar.
    6- Sadece baraka yok çadırlar da bol miktarda var.
    7- Esirler sürekli askeri kıyafetle dolaşmıyorlar, çoğunluk sivil kıyafet giyiyor. Askeri pantolon üstüne gömlek giyenler de var. Gömlekler çoğunlukla beyaz (niye bilmiyorum renkli gömlek daha pahalı herhalde)
    8- İngilizler nöbetçi kulelerinde bekliyorlar burası olmuş, kuleler güzel çizilmiş ancak tel örgüler arasında ingilizlerle birlikte araplar da devriye geziyor. Buna ilerki bölümlerde dikkat edersiniz. Kampın denetimi ingilizlerde ancak araplar da görev alıyor.
    9- Yüzler çok birbirine benziyor, biraz daha farklı tipler çizerseniz daha uygun olur diye düşünüyorum.
    10- Çavuş rütbesini (büyük iki kazık) ingilizler de kullanıyor muymuş ? bunu bilmiyordum, bu bilgiye mi dayalı yoksa sadece tahmin mi yaptınız ?

Elimdeki iskenderiye kampı resimlerine ve dedenin anlatımlarına dayanarak yazdım yukardaki maddeleri, tabi yanılabilirim. Affola.

Kolay gelsin, iyi çizimler.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 5

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları