Konu: Yeni bir çizgiroman çalışması hazırladık basım aşamasına az kaldı.

forumcekadam
    Guest
    Biz ilgi ve önerilerimizi esirgemiyoruz fakat 10 resime
    ikinci üçüncü bir mesaj yazıp 10 resim daha eklememek neden?
    Gerekirse 30 resim eklemeniz gerekirdi.
    Bu sizin ciddi ciddi ilk eksikliğiniz. Eşitsizlik.

Diğerlerine gelince, çizgiromanda ya çizgi ön plandadır ya da konu.
    Her ikisi de birinci sıradaysa zaten zirvededir.

Siz dijital boyama ile resim açıklarını kapatmaya çalışsanızda
    asla yeterli olmaz. Bunu örtmek için kuvvetli bir senaryo gerekir.
    Senaryonun kuvvetli olduğunu kabul ediyoruz.
    Bütün balonları tavana ya da alta koyarsanız bu basite
    kaçmak olur ve çizgiromanda hareketi öldürür.

Hari Seldon gayet güzel şeyler yazmış. Benim anladığım
    bu tür bir araştırma ya da sohbeti başlarken yapsaydınız
    yol haritanız daha net daha detaylı olurdu.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

şifre
    CizgiliKitap

forumcekadam
    Guest

şifre
    CizgiliKitap

forumcekadam
    Guest

şifre
    CizgiliKitap

forumcekadam
    Guest
    Yukarıdaki kaynaklara bakıp bazı doğrulamalar yapabilirsiniz.
    Sitemimi yanlış anlamayınız.
    Niyet ciddi ise bunun sunumu da ciddi olmalı.

Resimlere gelince dürbünle bakan subay resmini referans alarak;
    zor çizimlerde kendiniz model olabilirsiniz. Dürbün olmasa da iki boş
    çay bardağı ile ellerinizi o halde tutarsanız eksikliği çok net görürsünüz.

Bir evvel ki kare de tüfekle ateş kişinin ellerine bakınız. Parmaklar neredeyse
    birbiriyle aynı uzunlukta. Bu bariz ressam hatasıdır. Bunu görmezden gelemeyiz.
    Çünkü portre ciddi vücut karikatürize olamaz. Bütünlük ilkesi (absürd değilse).

Hari Seldon
    Guest
    Alıntı forumcekadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

şifre
    CizgiliKitap
    Yukarıdaki resimde ortadaki Türk askerinin kıyafeti güney cephedeki askerlerimizin kıyafeti. Bejin bir tonu. Teşekkürler Forumcekadam.

Üye

Seviye: 15 
    Tecrübe: 6,074
    Sonraki Seviye: 7,465

Beğenmiş
    27
    Beğenilmiş
    9
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Hari Seldon, ilginize teşekkür ediyorum..Zaman ayırıp eleştiri ve önerilerinizi paylaşmanız bizi memnun etti.
    Madde madde ben sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.
    1.Her iki orduda da hem haki hem de bej rengin tonları var.
    2.İskenderiye'deki kampın adı Seydibeşir.Tel El Kebir Kampı ise Port Said ile Kahire arasında çölde.Ben ulaştığım Tel El Kebir kampı resimlerinde pek ağaç göremedim.
    3,4,5.Esir barakalarının ayrıntılı tasviri [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.] linkinde ayrıntılı olarak yapılmış.Bunlar tarihi belgeler bu belgeleri referans aldık diyebiliriz.
    6.Evet çadır kullanmadık.Bunu düzeltebiliriz sanıyorum.
    7.Evet döneme ait fotoğraflarda bu görülüyor.Fakat dönemin belgelerinde dikkat çeken bir konu diğer ülke askerlerinin (Almanlar, Avusturyalılar, Bulgarlar vb.) esir düştükten sonra askeri disiplinden tamamen koptukları gerçeğidir.Ancak bu Türk esirlerde böyle olmamıştır.Subay,astsubay ve erler aynı askeri disiplini sürdürmüşlerdir.İngiliz orusu da bu hiyerarşiye önem veren bir yapıya sahip olduğu için Türk esirlere statülerine göre davranmışlardır.Örneğin yüzbaşıdan alt rütbedeki subayların dörder kişilik odalarda kalmaları, yüzbaşı üst rütbeli subayların üçer kişilik odalarda kalmaları,albay rütbesindeki subaylar ise iki kişilik odalarda kalmaları gibi.
    Burada esir askerlerin üniformalı olmaları Sadık'la benim tercihimdir.Disiplinden kopmadıklarının bir göstergesi olarak düşündük.
    8.Evet Araplar da eklenebilir İngiliz ordusuna.
    9.Bize göre tipler çok benzer değil ama sizin takdiriniz...
    10.Evet İngiliz ordusunda çavuş rütbesi o şekilde..İncelediğim fotoğraflara göre..

Tekrar ilginize teşekkür ediyorum...

Hari Seldon
    Guest
    Alıntı HakanKarabey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hari Seldon, ilginize teşekkür ediyorum..Zaman ayırıp eleştiri ve önerilerinizi paylaşmanız bizi memnun etti.
    Madde madde ben sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.
    1.Her iki orduda da hem haki hem de bej rengin tonları var.
    2.İskenderiye'deki kampın adı Seydibeşir.Tel El Kebir Kampı ise Port Said ile Kahire arasında çölde.Ben ulaştığım Tel El Kebir kampı resimlerinde pek ağaç göremedim.
    3,4,5.Esir barakalarının ayrıntılı tasviri [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.] linkinde ayrıntılı olarak yapılmış.Bunlar tarihi belgeler bu belgeleri referans aldık diyebiliriz.
    6.Evet çadır kullanmadık.Bunu düzeltebiliriz sanıyorum.
    7.Evet döneme ait fotoğraflarda bu görülüyor.Fakat dönemin belgelerinde dikkat çeken bir konu diğer ülke askerlerinin (Almanlar, Avusturyalılar, Bulgarlar vb.) esir düştükten sonra askeri disiplinden tamamen koptukları gerçeğidir.Ancak bu Türk esirlerde böyle olmamıştır.Subay,astsubay ve erler aynı askeri disiplini sürdürmüşlerdir.İngiliz orusu da bu hiyerarşiye önem veren bir yapıya sahip olduğu için Türk esirlere statülerine göre davranmışlardır.Örneğin yüzbaşıdan alt rütbedeki subayların dörder kişilik odalarda kalmaları, yüzbaşı üst rütbeli subayların üçer kişilik odalarda kalmaları,albay rütbesindeki subaylar ise iki kişilik odalarda kalmaları gibi.
    Burada esir askerlerin üniformalı olmaları Sadık'la benim tercihimdir.Disiplinden kopmadıklarının bir göstergesi olarak düşündük.
    8.Evet Araplar da eklenebilir İngiliz ordusuna.
    9.Bize göre tipler çok benzer değil ama sizin takdiriniz...
    10.Evet İngiliz ordusunda çavuş rütbesi o şekilde..İncelediğim fotoğraflara göre..

Tekrar ilginize teşekkür ediyorum...

Bizi aydınlattığınız için ben teşekkür ederim. PDF dosyasına biraz göz gezdirme imkanı buldum. Sözlerim Seydibeşir kampı için geçerlidir.

" Seydibeşir kampı, İskenderiye şehrinin 15 km kuzey doğusunda, deniz kenarıyla kumul tepeciklerinin kesiştiği sağlıklı küçük bir vadide kurulmuştu. Kampın tam adı “ Seydibeşir Kuveysna Dört Numaralı Osmanlı Üserayı Harbiye Kampı†dır (Sorguç, 1996: 49). Kampın içinde palmiye ağaçları vardı ve açık havaya nazır bir konumdaydı. Kampta bulunan en yüksek noktadan kampın büyük bölümünü görmek mümkündü. Kampın içinde doğru trafik akışını sağlamak için yeni bir yol yapılmıştı. Palmiye ağaçlarıyla çevrelenmiş düz bir alan; oyunlar, tenis ve futbol için ayrılmıştı."

Palmiye tespiti kendi açımca doğru. Sizinki de doğruymuş. :)

Yatak olayına şaşırdım açıkçası. Sayenizde öğrendim doğrusunu ama yine de somya yatak yeterli olmadığı içindir ki çadırlarda bayağı insan kalıyordu. Çadırların başka açıklaması olamaz çünkü. Çadırlar da şu kızılayın eski konik çadırlarından.

Ayrıca yemek dağıtım olayı her ne kadar resmi olarak gayet düzgün işliyormuş gibi anlatılsa da bizzat dedemden dinlediğim türk esirlere 4 kazan yemek pişiyorsa 1 kazanın (her kazandan bir miktar) dağıtımı yapan araplarca çalındığıdır. Bu konudaki hoşnutsuzluk ingilizlere bildirilmiş kısa süreliğine düzelmiş ancak sonra yine hırsızlık devam etmiştir. Eh savaşın ortasında ingilizlerin çok da bu konuyu umursamadıkları açık.

Kıyafetler konusu bence tartışılır. Evet subaylar ister askeri kıyafet olsun ister olmasın zaten kendilerini giyimleriyle kuşamlarıyla belli ediyorlardı. Ancak fotolarda gördüğüm sivil giyim ağırlıklı olmaları. Bu disiplinden uzak oldukları anlamına gelir mi sanmıyorum. Çünkü sivil olarak çekilen fotolarda kimler subay, kimler değil az buçuk anlıyorsunuz. Yani askeri giyime bağlı değil, kişiye bağlı bir disiplin ve hiyerarşiyi bariz görebiliyorsunuz.

Sürekli aynı kıyafeti giymek, askeri kıyafetle dolaşmak da (Mısır gibi sıcak bir iklimde üstelik) mantıken esir kampı yaşamında mümkün görünmüyor bana. Ha tabi ben elimdeki seydibeşir kampı fotolarına bakarak bunları söylüyorum, yanılgı payım illaki vardır. Ya da almış olduğunuz bilgiyi yazan kişi biraz milliyetçi duygularına yenik düşmüş olabilir.

Kıyafet rengi sanırım bayağı karışık görünüyor :) Seydibeşirdekiler için söylüyorum bizimkiler bej, ingilizler ise grimsi - haki. Ha kamptaki esir almanlar da grimsi - haki kıyafetler giyiyorlar. Bunu da ekleyeyim.

Askerlerimizin durumu çok kötü değildi, ama pdf de anlatıldığı gibi olduğunu da sakın düşünmeyin. Bana çok idealize edilmiş gibi geldi. Yani kağıtta yazılanlarla yaşanan farklıdır sizin de hak vereceğiniz üzere.

Günümüz deyimiyle çıkıntılık yapan esirler yakındaki eski yıkık kaleden bozma zindanlara atılıyordu. Bizim disko benzeri ama daha ağırı. Nerden biliyorum ? benim dede bu zindanlardan birinde 3-4 ay kalmış. Kendi de süreyi tam hatırlamıyor çünkü ordan çıkışı zaten esirlerin serbest bırakıldığı (Osmanlıya geri dönüşten bahsediyorum) zamana denk gelmiş.

Keşke yaşasaydı da daha çok soru sorup bilgi alsaydım :(

Neyse, durum böyle benden bu kadar. Bir döneme ışık tuttuğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Üye

Seviye: 15 
    Tecrübe: 6,074
    Sonraki Seviye: 7,465

Beğenmiş
    27
    Beğenilmiş
    9
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Hari Seldon;
    Tabii ki dedenizin anlattıkları gerçektir.Bizzat yaşamış.Sonuçta bu belge ve fotoğrafların pek çoğunun İngilizler tarafından propaganda amaçlı çekilip yayılmış olma ihtimali yüksek.
    Kızılhaç denetimlerinde de bir-iki günlüğüne şartlar düzeliyor olabilir.

Aktif Üye

Seviye: 24 
    Tecrübe: 77,271
    Sonraki Seviye: 79,247

Beğenmiş
    23
    Beğenilmiş
    113
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    çok sıkı bir yazı olmuş her iki taraf içinde .birprojede birleşemez misiniz acaba?

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 5

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları