Konu: PRINCE VALIANT - Volum 1 - TÜRKÇE

Üye

Seviye: 24 
    Tecrübe: 75,225
    Sonraki Seviye: 79,247

Beğenmiş
    760
    Beğenilmiş
    332
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Bunu bir zamanlar ÇİZGİLİFORUM'dan indirmiştim..buradaki yöneticiler çizgiliforum'dakiler ile aynı insanlar olduğundan burada paylaşırsam bir sorun olmaz sanırım.. çevirisi tedlewin isimli arkadaşımıza aittir..
    tertemiz düzenledim .,sadece benim arşivimde durmasın...

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Konu merdoglu tarafından (29.08.18 Saat 17:06 ) değiştirilmiştir. Sebep: çeviri yapan arkadaşın ismi konuya eklendi

Aktif Üye

Seviye: 30 
    Tecrübe: 289,491
    Sonraki Seviye: 300,073

Beğenmiş
    422
    Beğenilmiş
    510
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı merdoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...bu çizgiromanın çevirisini yapıp paylaşan arkadaşın ismini gerçekten hatırlamıyorum..

Bir tedlewin çevirisi ve paylaşımıydı.

Bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmiş ve
    hem de kulaklarını çınlatmış olayım.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,302,484
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,693
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Emek sahibi, bir gün çıkıp da; "Ben, bunun burada yayınlanmasını istemiyorum." demediği müddetçe, bu; burada kalır üstadım ki hiç bir Çizgili Forumlu bunu demez, paylaşım için çok teşekkürler, bizleri o günlere götürdüğünüz için de; tekrar teşekkürler

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,100,841
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Sevgili Tedlewin'in arşivimde sakladığım sunum yazısını da aşağıya alıntılıyorum ki, gelsin,
    görsün, okusun, daha çok aramıza katılsın bu güzel vesileyle,.. Şaka bir yana iş hayatı çok
    yoğun geçen biri kendisi, en son bu ayın 20'sinde göz atabilmiş foruma...

Prens Valiant
    Hal Foster
    Cilt 1, 1937
    Türkçe

Sevgili dedegan dostumuzun önceden forumda paylaştığı Hal Foster'ın ölümsüz eseri Prince Valiant serisinin 1937 tarihli ilk cildini Türkçe'ye çevirdim. Çizgiliforum'un muhteşem dönüşü şerefine tüm Valiantseverlere armağan olsun.

Bu arada Prens Valiant ile ilgili dikkatimi çeken bazı ilginç notları sizlerle paylaşmak istedim:

* Bazı çizgi roman eleştirmenleri Prens Valiant'ı gerçek anlamda bir çizgi roman (comic) değil, metin parçaları eşliğinde illüstrasyonlar olarak sınıflandırsalar da, bütün eleştirmenler Hal Foster'in eserini son derece etkileyici ve sanatkarane olduğunu kabul ediyorlar. Başka bir eleştirmen Prens Valiant'ı çizgi roman tarzında bir resimli roman olarak tarif ediyor.

* Hal Foster'ın aklında Prens Valiant isminden önce iki farklı isim varmış. İlk önerisi 'Derek, Son of Thane - Thane oğlu Derek' imiş ama Foster'ın yayıncısı Joe Connolly bu ismi beğenmeyip hemen reddetmiş. Foster'ın ikinci tercihi olan 'Prens Arn' daha olumlu karşılanmış ama sonunda çizgiromana 'Prens Valiant' ismini bulan Hal Foster değil Joe Connolly olmuş.

* Hal Foster 25. sayfadaki "Bir ata krallığım" sözüyle Shakespeare'in III. Richard adlı eserine gönderme yapıyor. Tesadüfen, geçenlerde İngiltere'de bir kazıda III. Richard'a ait olduğu sanılan bir iskelet bulundu. Richard III İngiliz tarihinin en meşhur ve tartışmalı krallarından biri olduğu için bu keşif son zamanlarda arkeoloji ve tarih camiasında bayağı bir heyecan yaratmış durumda.

* Kral Arthur'un gerçekten varolduğu kesin bilinmese de, böyle birinin 5. yüzyılda yaşamış olduğu sanılıyor. Bu da Roma İmparatorluğu'nun Britanya'daki son zamanlarına ve Anglosakson'ların adaya yeni geldikleri döneme denk geliyor. Bu nedenle aslında Arthur'un yaşadığı dönemini anlatan bir hikayede Roma kaleleri ve o devrin kıyafetleri olması lazım. Ama Hal Foster bilinçli bir tercih yaparak sonraki asırlarda yaşayan Normanların dünyasını mizansen olarak kullanmaya karar vermiş. Arthur'un hikayesini ilk anlatanlar Normanlar olduğu için şovalye kıyafetlerini ve kaleleri Norman tarzında çizmeye karar verdiğini söylüyor Hal Foster. Tabii bunun için kütüphanelerde epey araştırma yapmış.

* Valiant, özellikle genç bir prens olarak ilk hikayelerinde, kendinden güçlü rakiplerini çevikliği ve zekasıyla altediyor. Örneğin bu cildin sonunda düşmanına karşı kullandığı yöntem hem ilginç hem de esprili. Valiant'ın bu özelliği bana tanıdığım diğer çizgiroman kahramanlarından Yüzbaşı Tommiks'i çağrıştırdı.
    İleride Hal Foster ve Prens Valiant ile ilgili başka notlar da paylaşacağım.
    Geçmişe dair, çok güzel bir hatırlatma oldu bu sevgili Merdoğlu, teşekkür ediyorum...

Çeviri & Balonlama

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,125,452
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    824
    Beğenilmiş
    805
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Güzel bir hikâyeydi. Paylaşım için elinize sağlık. Acaba devamı var mı diye merak ettim.

Aktif Üye
    Nereden
    New York

Seviye: 27 
    Tecrübe: 156,897
    Sonraki Seviye: 157,092

Beğenmiş
    120
    Beğenilmiş
    150
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Prince Valiant birinci cildinin çevirisini bu forumda görünce mutlu oldum. Ben de aynı çeviriyi buraya yüklemeyi düşünüyordum ama Savataged'ın tahmin ettiği gibi iş güç yüzünden arşivlerime bakacak fırsat olmadı. İyi ki Merdoğlu'nun aklına gelmiş. Kendisine teşekkür ediyorum.

Bu yaptığım tek Valiant çevirisidir. Herkese keyifli okumalar.

Gabby dostumun da forumda olduğunu görünce ayrıca memnun oldum. Sevgi ve selamlarımı yolluyorum.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 5

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları