Konu: Michael C. Corballis - İşaretten Konuşmaya - Dilin Kökeni ve Gelişimi Pdf Cs

Üye

Seviye: 33 
    Tecrübe: 532,551
    Sonraki Seviye: 555,345

Beğenmiş
    100
    Beğenilmiş
    1,486
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Michael C. Corballis - İşaretten Konuşmaya - Dilin Kökeni ve Gelişimi Pdf Cs

Pdf Cs Link 6 Mb: [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Pdf Cs Link 17 Mb: [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Bu kitapta geniş bir disiplinler yelpazesinin iplikleri kullanılarak hoş bir öykü dokunuyor. Dilin, primat atalarımızın çıkardığı seslerden değil, el ve yüzleriyle yaptıkları hareketlerden geliştiği anlatılıyor. "Sözcüklerin yeryüzünün kızları, nesnelerin ise gökyüzünün oğulları olduğunu unutmadım" diyor Samuel Johnson, modern İngiliz sözlükçülüğünün babası. Ancak yine de kitabın yazarına göre yanlış yola sapmış görünüyor: "Çünkü, aslında yeryüzüne ait olanlar nesnelerdir, sözcükler ise gökyüzünde yaratılmış gibi keyfi ve uçarıdır. Gerçek dünyayı algılamamız, işitmekten çok görme ve dokunma duyumuza bağlıdır. Bu keyfi seslerle nesneler arasındaki bağ acaba nasıl kurulmuştur? Böyle bağlantıların bedeni hareketlerle iç içe girmesi kaçınılmazdır." Kitapta ayrıca, dilin evrimiyle ilgili pek çok kanıt gösterilmeye çalışılıyor. 1859'da Darvin'in Türlerin Kökeni adlı kitabı büyük bir gürültü koparmıştı. Yedi yıl sonra, Paris Dilbilim Topluluğu dilin evrimiyle ilglili bütün tartışmaları yasakladı. Günümüzde, primat davranışlarını inceleyen araştırmacılar, onların konuşmaya benzer davranışlar sergilediğini gösteren pek çok kanıt sunuyor. Nöroloji, dilbilim, antropoloji ve gelişim psikolojisinin de kanıtları var. Öyküye şimdi moleküler biyologlar da katkıda bulunuyorlar.

Çevirmen: Aybek Görey
    Yayın Tarihi 2003-07-21
    Orjinal Adı From Hand To Mouth
    ISBN 9758704354
    Baskı Sayısı 2. Baskı
    Dil TÜRKÇE
    Sayfa Sayısı 284

Sayın Hakan Porsun çift sayfa olarak tarayıp bana gönderdi ben de tek sayfa olarak boyutu düşürülmüş olarak düzenledim

FACEBOOK'TA PAYLAŞ
profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları