Konu: Teks Maceralarında Kırılma Noktaları...

Aktif Üye

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,868,033
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    1,181
    Beğenilmiş
    3,306
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Teks Maceralarında Kırılma Noktaları
    “Kırılma Noktası”:Bir olay veya gelişmenin ulaştığı en duyarlı an veya durum.
    Yukarda tanımını verdiğim bu kırılma noktalarına Teks maceralarında sıkça rastlarız.Teks ve Karson bir kanyondan veya köprüden geçiyorlar.Kanyonun tepesinde mevzilenmiş adamlar dostlarımıza kurşun yağdırırlar.Eğer şanslı iseler ikilinin atlarını vururlar.Dostlarımız yara almadan hemen kayaların arkasına sığınırlar.Karson perde ateşine başlar;Teks arkadan kanyona tırmanır ve adamları haklar.Köprü olayı da öyle.Genellikle Teks dinamit lokumlarının fitilini görür.Bazen de köprünün altına sinmiş adamların tüfeklerinin namluları güneşte parlar.Bir de Teks bazen lokanta veya barlardan camı çerçeveyi indirerek çıkar.Genellikle çizmelerini kullanır ama dirseklerini de kullandığı olur.Hah şimdi şahdamarı kesilecek veya kan revan içinde kalacak dersiniz.Çizik bile yok.Gömlek bile yırtılmıyor.
    Daha spesifik olmak gerekirse rastgele maceralardan bu kırılma noktalarını irdeleyelim.Çizgi Düşler Klasik Seri 30.Sayfa 15’de lokantada oturan Teks,garsona işaret vermek için geriye yaslanınca pencereden gönderilen mermi boşa gidiyor.Çizgi Düşler Klasik Seri 28.sayı sayfa 13’de Sasquatch işkence direğinde bağlı olan Teks’i çözüyor.Yine aynı kitapta sayfa 151’de Apaçinin Teks’e fırlattığı baltanın sapı kafasına isabet ediyor.Bu kırılma noktalarının belki de en çarpıcılarından birisi Oğlak Aylık Teks 103.sayıdadır.Teks’in azılı düşmanı Mefisto Teks’i Phoenix şerifinin bürosunda kıstırır.Teks’in zihnine delirten görüntüler gönderir.Teks de delirmiş numarası yapar.Mefisto,Teks’i “sakın yerinden kıpırdama “diye tembihleyerek gider!Yahu,Teks’i ilk kez enselemişsin niye bırakıp gidiyorsun?Oğlak Klasik Seri 98-99 sayılarda Teks Ruby Scott ile düello yapar.Teks’in yenildiği ilk ve tek düellodur.Teks’e kurşun yağdıran Scott onu ancak elinden,omzundan ve kafasından yaralar.Halbuki Teks’in silahını düşürmüşsün daha isabetli atış yapsana.
    Oğlak Altın Seri’de bu kırılma noktalarından hatırladıklarım.John Coffin Teks’e yakın mesafeden kurşun yağdırarak nehre yuvarlar.Sonuç:Kafada bir sıyrık.Boğazına kadar toprağa gömülü Teks’i atı Dinamit’in,toynakları ile toprağı kazarak kurtarması da son derece ilginç bir görüntüdür!Yine Coffin,Teks ve Tesah’ı hazine odasında bağlı bırakır.Yine bir San Francisco macerasında haydutlara esir düşen Teks ve Karson kısa tarafından öldürülmek yerine açık denizde batırılan bir büyük tekneye götürülürler.Başka bir macerada yine Teks ve Karson eski bir sarnıçta ölüme terk edilirler.Çizgi Düşler Klasik Seri 19.sayıda Teks ile Jim Brandon işkence direğinde bağlılar.Kurtulma şansları sıfır.Derken sahte kahin Koca Ayı tarafından öldürülür.İsyancı Kızılderililer pat diye isyandan vazgeçerek çekip giderler.Koca Ayı tam Teks ve Jim’i öldürecekken hain subay Donovan müdahale eder.Koca Ayı’yı yaralar ama kendi de vurulur.Tam ölmek üzereyken son bir gayretle Teks’in iplerini keser.Teks ve Karson Kara Kaplan’a esir düşerler.Prens hazretleri harika bir çözüm bulur.İkisini de ellerinden alta timsah kaynayan bir bataklığın üzerine asar.Zamanla ip gevşeyecek ve ikisi de timsahlara yem olacaklardırlar!
    Senaryo gereği esas oğlanın ölmesi mümkün değil.Ama bu kırılma noktaları bazen çok mantıksız ve “bu kadarı da olmaz”dedirten şeyler olabilir.Uçurumdan yuvarlanıyorsun can havliyle nereden kayalıklarda bulunuyorsa bir sağlam dala tutunmak da en beylik kırılma noktalarındandır.Azgın nehirde boğulmak üzeresin aaa bir de bakıyorsun bir ağaç kütüğü yanına gelmiş.Tutun kurtul.Tahta asma köprünün iplerini biri kesiyor Teks ve arkadaşları son anda koşarak kurtuluyorlar.

Aktif Üye

Seviye: 39 
    Tecrübe: 1,698,506
    Sonraki Seviye: 1,757,916

Beğenmiş
    4,489
    Beğenilmiş
    4,255
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Teks Altın seri sayı 07 - KANLI ANLAŞMA
    Teks Navajolara esir düşmüş işkence direğine bağlı.
    Ucu siyah oku bulan Teks'i kalbinden vuracak.
    İşte kırılma ani reisin kızı LİLYTH birden ortaya çıkar ;
    " soluk yüzlü benim erkeğim olacak." der işkence biter.
    Teks'e sorulur ve EVET cevabını veren Teks ölümden kurtulur.
    ınınııınııınnn... esas oğlan böylece ölümden kurtulur.

forumcekadam
    Guest
    Teks'in meşhur atı Dinamit'in ölümü hala muamma,
    hikayesi anlatılmadı. Acaba arpadan mı?
    Hani atın ölümü arpadan olsun demişler ya.

Aktif Üye

Seviye: 39 
    Tecrübe: 1,698,506
    Sonraki Seviye: 1,757,916

Beğenmiş
    4,489
    Beğenilmiş
    4,255
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı forumcekadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teks'in meşhur atı Dinamit'in ölümü hala muamma,
    hikayesi anlatılmadı. Acaba arpadan mı?
    Hani atın ölümü arpadan olsun demişler ya.
    Yav benim tanıdığım Teks,
    Atının ölmesi muhtemel maceralara dinamiti götürmezdi.
    Böyle ölümcül bir hatayı nasıl yaptı Teks..?
    Hem ben bu macerayı nasıl atlamışım?
    Yoksa okudum da unuttum mu?
    Nayır nolamaz...
    Yoksa bende alzeymir denen zıkkımın başlangıcı gibi bişi mi başladı?

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,303,819
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Ben sizler gibi Tex uzmanı olmadığımdan ve şu ana kadar ancak 200 kadar macerasını okuduğum için kırılma noktasından ziyade en merak ettiğim husus; Tex ilk macerası öncesi neden kanun kaçağı idi, o kısımları merak ettim, ayrıca ilk serüvenlerinde devrimcilerle bir olması; hatta bir ara liderleri olması da çok ilginç geldi bana, sonrası yani yeni maceralarında ise bu açıdan oldukça farklı bir tablo çiziyor bana göre, ama dediğim gibi; daha okumadığım çok macerası olduğu için, şu anki düşüncelerim okudukça değişebilir tabii.
    .

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları