Konu: Çizgi Roman & Sanat

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,303,206
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,693
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Çizgi Roman sanat mı, sanat olduğunu hangi kesimler kabul etti/etmedi; etmeyenler ne yaptı/edenler hakkını verdi mi, okyanusa açılma vakti; mevzu derin ve serin

Üye

Seviye: 21 
    Tecrübe: 32,313
    Sonraki Seviye: 38,246

Beğenmiş
    35
    Beğenilmiş
    56
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Mağara duvarlarına çizilen ilk çizgiromanları düşünüyorum da
    acaba diyorum; sanata ilgi duymayan bir roplum
    bu yaşadığımız çağın nimetlerini hakediyor mu?...

Admin
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 51 
    Tecrübe: 13,740,802
    Sonraki Seviye: 13,849,320

Beğenmiş
    11,688
    Beğenilmiş
    48,330
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı fındıkfındık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çizgi Roman sanat mı, sanat olduğunu hangi kesimler kabul etti/etmedi; etmeyenler ne yaptı/edenler hakkını verdi mi, okyanusa açılma vakti; mevzu derin ve serin
    Bence hiç girmeyelim; yeri geldiğinde en kalitesizini bile gerçekmiş gibi okumasını biliriz. Yani herşeyden önce çizenin veya yazanın iyi niyetini sezmiş olmaktan geçiyor. Bu da açık yüreklilikten geçer. Çizgi roman okumakta uzun bir aradan sonra belki biraz geç kalmış olabilirim veya piyasasını kaçırmış; Ancak ilk izlenimlerim her zaman için geçerli.

Çizgili Kitap

Seviye: 48 
    Tecrübe: 7,577,120
    Sonraki Seviye: 8,476,240

Beğenmiş
    3,293
    Beğenilmiş
    3,584
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Bence çizgi roman,hem sanat hem hayat..
    Kim kabul edersse etsin,kim kabul etmezse etmesin..
    Hiiiççç umurumda değil..
    Hani horoz'a sormuşlar,''tavukmu yumurtadan çıkar,yumurtamı tavuktan çıkar'' diye..
    Horoz''Ben basar geçerim,orası beni ilgilendirmez''demiş..
    Ben okurum,gerisi kimseyi ilgilendirmez..
    Şuna eminim;her çizgi roman okuyan iyi insandır..

Aktif Üye

Seviye: 30 
    Tecrübe: 289,501
    Sonraki Seviye: 300,073

Beğenmiş
    422
    Beğenilmiş
    510
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Zor soru; aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık…

Çizgiromanın bir sayfasının 6’lık panellere bölündüğünü varsayalım, 250 sayfalık macera için toplamda
    1440 kare resim çizilmiş demektir; bunu yıllara vurup çarpın bir de… Üstelik süreli yayın ve öyle
    aheste rahvan fıstıki makam çalışma temposu da yok, biri biterken diğeri sırada bekleyen, yeni öykülerle
    devam eden fabrikasyon bir üretim söz konusu.

Lafı çok dolandırmadan fikrimi söyleyeyim ; resim, müzik, mimari, heykel, şiir, edebiyat birer sanat dalıdır;
    çizgiroman da resim dalında bir iş koludur.

Yukarıda sözünü ettiğim üretim şeklinden bi’ şekilde kendini sıyırıp sanat kaygısı gözeterek iş üretmiş
    Dino Battaglia, Sergio Toppi, Moebius , Enki Bilal, Manara, Serpieri vb. çizerler yok mu, elbette var.

Özbeğenime göre Battaglia’nın L’uomo del New England’ı, Luis Garcia Mozos’un Nova’sı,
    Breccia’nın El Descubrimiento Del Pacifico’su ayrıca Türkçe baskıları da yapılmış olan
    Miguelanxo Prado’nun Trazo de Tiza (Okyanusza Beyaz Bir Nokta)’sı, Shaun Tan’ın Arrival (Uzak)’ı
    sanat ve/veya sanata teğet geçen, onu da geçtik değilse de yoğun emekle bezeli saygıyı hak eden işlerdir.

Ne anlattığını ancak çizerinin bildiği modern abstrac resim sanat kabul edilirken, düne kadar naif resim
    ve çizerleri hafta sonu ressamı diye ti’ye alınıyordu.

Aşağıya naif resimden bir örnek koydum, altına da Norman Rockwell’in derin sanatın enginliklerinde
    dip vurgunu yemiş bir vatandaşı resmettiği eğlenceli çalışmasını.

Sonuçta çok da önemli değil bu ayrımlar, sanat olarak kabul görse de görmese de son tahlilde
    gönül neye meyletmişse güzel odur diyor herkese iyi hafta sonları diliyorum...

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 4

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları