Konu: Çizgi Roman Atları...

Admin

Seviye: 34 
    Tecrübe: 589,191
    Sonraki Seviye: 677,567

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    çizgiromanda atlardan bu kadar bahsedip baş kahramanı at olan bir eseri anmamak olmazdı.
    işte Furi

EKDG

Seviye: 42 
    Tecrübe: 2,742,300
    Sonraki Seviye: 3,025,107

Beğenmiş
    200
    Beğenilmiş
    387
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Atlar ayrı bir güzellik, okuduğumuz bazı çizgi romanlarda kahramanımız insan öldürmek istemeyince ...
    Atlarına ateş edelim diyor! Bu söz benim hiç hoşuma gitmiyor şahsen.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,767
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı Timur Khan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ve çocukken ilk okuduğum Jeriko'nun iç kapağında görüp sarsıldığım o muazzam çizim!
    hepimizin aşina olduğu ama sanırım hakkında hiç bahsetmediğimiz şeylerden biridir bu resim
    Tay Yayınlarının Jeriko benzeri iç kapaktaki bu tarz bir uygulaması olduğunu kendi adıma hiç hatırlamıyorum,
    Jeriko bu anlamda kendine has bir yayındı o yıllarda (70'lerin sonları-80'ler),.. Konu belki at çizimleriyle ilgili
    ama iç kapaktaki bu resmin bende uyandırdığı duygular bambaşkaydı eskiden beri.. Bu resim doğaya, dağla-
    ra ve açık araziye olan tutkumu örseliyordu adeta diyebilirim, sanırım ilk kez bu konu hakkında yazıyorum,..
    Yani resimle ilgili hissettiklerim hakkında, bunca yıl oldu konusu hiç geçmemiş demek ki...

Madem konu atlar çizgi kahramanların adlarıyla özdeşleşen atlarıyla ilgilide bir çalışma farz oldu sanırım sev-
    gili dostum, Dinamit'i var, Napolyon'u var, var oğlu var demem o ki...:))

Eline sağlık dostum güzel bir konu, senin gibi çizim yeteneği olan dostlardan her zaman bu tarz konular bek-
    liyoruz nitekim...

Aktif Üye

Seviye: 30 
    Tecrübe: 289,524
    Sonraki Seviye: 300,073

Beğenmiş
    422
    Beğenilmiş
    510
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Timur Khan'ın atları doludizgin resmigeçit yapıyor...

Çizgiromanlarda atlar kırmızı çizgilerimizden biridir, olmazsa olmazlardandır.
    Çok değil, hem katkı hem kendi beğenilerimi yansıtan birkaç örnek vermek istiyorum...

Brezilyalı çizer Mike Deodato'nun 2008 yılında Dark Tower için hazırladığı bu kapak, hem renk kullanımı
    hem de oluşturduğu atmosfer açısından tam bir best of'tur. Kaç çizere nasip olur, ya da bizatihi Deodato bile
    çok yükseklere koyduğu çıtanın üzerine bir daha çıkabilir mi orası şüpheli..

UK Comics'in efsane ustası Frank Bellamy... Öyle westernle çok da iç içe değildir. Bar ve ahşap obje çizimlerinden farklı olarak
    atı üzerinde kasabaya giren süvariyi puntollism (noktacılık) tekniğiyle -ama kıvamında ve abartmadan- öyle bir bezemiştir ki...
    yani bir çizmiş pir çizmiştir.

Jije'nin Jerry Spring'ini hatırlatma maksadıyla örnekledim Timur Khan. Neredeyse at çizimsiz kapağı yoktur. Zaten döneminde
    oluşturduğu Batı arkaplanı ve çok rahat kotarılmış at çizimleriyle öne çıkan bir seriydi. Tabi Jerry Spring'in atı Ruby de,
    haliyle binicisine bağlı, sırtında başka birini barındırmayan özel bir attı... Bu Frankofon serinin bir diğer özelliği de,
    sonradan Moebius'a dönüşen ve o inanılmaz Moebius çizgi dünyasını oluşturan Jean Giraud'un Jije'nin çıraklığını yapmış olmasıdır.

Admin

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı savataged Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Madem konu atlar çizgi kahramanların adlarıyla özdeşleşen atlarıyla ilgilide bir çalışma farz oldu sanırım sev-
    gili dostum, Dinamit'i var, Napolyon'u var, var oğlu var demem o ki...:))

Eline sağlık dostum güzel bir konu, senin gibi çizim yeteneği olan dostlardan her zaman bu tarz konular bek-
    liyoruz nitekim...
    üstadım, timurkhan hislerim beni yanıltmıyorsa çok güzel şeyler olacak :)

Admin

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı Gabby Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Timur Khan'ın atları doludizgin resmigeçit yapıyor...

Çizgiromanlarda atlar kırmızı çizgilerimizden biridir, olmazsa olmazlardandır.
    Çok değil, hem katkı hem kendi beğenilerimi yansıtan birkaç örnek vermek istiyorum...

Brezilyalı çizer Mike Deodato'nun 2008 yılında Dark Tower için hazırladığı bu kapak, hem renk kullanımı
    hem de oluşturduğu atmosfer açısından tam bir best of'tur. Kaç çizere nasip olur, ya da bizatihi Deodato bile
    çok yükseklere koyduğu çıtanın üzerine bir daha çıkabilir mi orası şüpheli..

UK Comics'in efsane ustası Frank Bellamy... Öyle westernle çok da iç içe değildir. Bar ve ahşap obje çizimlerinden farklı olarak
    atı üzerinde kasabaya giren süvariyi puntollism (noktacılık) tekniğiyle -ama kıvamında ve abartmadan- öyle bir bezemiştir ki...
    yani bir çizmiş pir çizmiştir.

Jije'nin Jerry Spring'ini hatırlatma maksadıyla örnekledim Timur Khan. Neredeyse at çizimsiz kapağı yoktur. Zaten döneminde
    oluşturduğu Batı arkaplanı ve çok rahat kotarılmış at çizimleriyle öne çıkan bir seriydi. Tabi Jerry Spring'in atı Ruby de,
    haliyle binicisine bağlı, sırtında başka birini barındırmayan özel bir attı... Bu Frankofon serinin bir diğer özelliği de,
    sonradan Moebius'a dönüşen ve o inanılmaz Moebius çizgi dünyasını oluşturan Jean Giraud'un Jije'nin çıraklığını yapmış olmasıdır.

sevgili gabby, bu tarz bir başlık açarken senin katkı yapacağını umuyordum zaten :) örneklemeler baş döndürücü, daha bunlar gibi niceleri var aslında gözden kaçırılan.
    zamanla konuyla ilgili başvuru kaynaklarından birine dönüşür inşallah bu başlık.

Admin

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Köroğlu da maalesef unutulmaya yüz tutmuş kahramanlardan biri, hem sözlü
    anlatılarımızda hem yazılı hem de böylesi bir çizgiromana rağmen..
    halbuki Şahap Ayhan ve Galip Bülkat birbirinden değerli desenlere imza atmışlar
    kitabın her sayfasında..

Eklenen Resimler Eklenen Resimler  

Admin

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Kaptan Swing her ne kadar içerdiği at çizimleriyle çok iddialı olmasa da bu muhteşem
    kapağa sahiptir yine de..

ve yine aynı iddiasız at çizimlerine rağmen bu harika maceranın giriş sahnesinde, dostumuz
    swing'den daha fazla dikkat çeken yine heybetli atıdır;

geçenlerde bu dosya için arşivi kurcalarken değerli kapak ressamımız Yücel'in
    hangi akli muvazene sınırlarında dolaşırken çizdiğine bir türlü akıl erdiremediğim
    şu enteresan kapağa rastladım.
    buyrunuz;

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,577,312
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Çok güzel bir çalışma olmuş üstadım.Yerli ve yabancı çizim örnekleri ile.Ancak beni en çok etkileyenlerden biri Jeriko nun iç kapak çizimi.Kim çizdi bilmiyorum ama tablo kalitesinde.Resimde anlatılmak istenen dışında Kovboyun yalnızlığı çok etkili bir biçimde işlenmiş.
    Çok teşekkür ederim.

Admin

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    eski western comics'lere pek tahammül edemem işin doğrusu, tatmin edici bir
    konu nadiren çıkar ve çizimlerde hep bir süper kahraman kovboy arayışı vardır ressamlarının.
    yine de aralarında çok iyi at resimleri çıkar, bu da beğendiğim örneklerden
    biridir; Kara Süvari

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 8

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları