Konu: Tenten'in Üvey Babası; Bob De Moor

Admin

Seviye: 34 
    Tecrübe: 593,489
    Sonraki Seviye: 677,567

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Asıl adı 'Robert Frans Marie De Moor' fakat çizgiroman dünyası onu 'Bob De Moor' olarak tanıdı.

1925 doğumlu sanatçı, dünyanın en tanınmış çizgi karakterlerinden birinde gölge adam olarak
    uzun yıllar stüdyoda hizmet verdi. Evet sevimli dostumuz Tenten'in yardımcı çizer ekibinden
    Bob De Moor adından bahsedilmeyi fazlasıyla hak ettiği yeteneğini, mütevaziliğiyle hep geri planda
    bulundurmuş büyük bir değerdi.

O, Tenten'in kudretli çizeri Hergé'nin yakın dostu ve mesai arkadaşıydı. Yaklaşık 35 yıl boyunca
    Hergé'nin gölgesinde sadık bir şekilde görevini sürdürdü ve Tenten efsanesine büyük bir katkı yaptı.
    Belki senaryo ve sayfa planı kurgulamakta büyük usta Hergé'nin ayarında değildi ama arka planlar,
    taşıtlar, sokak ve bina çizimlerinde çok daha iyi olduğu kabul görmüştür hep.

Özellikle de yeniden çizilmesi icap eden maceralarda sergilediği performans yabana atılır türden değil dikkatli gözler için.
    Hergé eski hikayelerin yeniden çizilip güncellenmesi hususunda Belçika çizgiroman ekolünün en
    büyüklerinden biri olan arkadaşı Edgar Pierre Jacobs'a teklif götürmüşse de bu iş Bob'a kalmıştı
    neticede. Kara Ada macerasına bakacak olursak iyi de olmuş demeliyiz sanırım. Bu maceradaki araç
    çizimlerinin güzelliğine dalıp gitmekten çoğu zaman maceranın akışını kaçırdığımı, hele hele adadaki
    kayalıkların çizimlerine bir film karesine bakar gibi hayranlıkla baktığımı itiraf etmeliyim.

Moor her ne kadar Tenten'in asıl çizeri değilse de ruhuna nüfuz etmeyi bir şekilde başarmıştı işte.
    Yine de bu ona Tenten'in gelecek maceralarında söz sahibi olma hakkını vermemiştir ne yazık ki. Hergé'nin,
    ölümünden sonra Tenten'in devam etmesini istemediğini belirtmesi çok büyük bir engeldi.
    Büyük usta bir kere; "Tintin c'est moi" / "Tenten benim" demişse, artık kimse konuyu daha fazla
    üsteleyemezdi..

Hergé'nin ölümünden kısa bir süre sonra, Bob de Moor'un en azından Alph-Art'ı bitirmeyi önerdiği
    fakat Hergé'nin karısı ve mirasçısı Fanny Rodwell tereddüt etse de bunu kabul etmediği anlatılır. Bu
    konuda en büyük engellerin kaynağının ise çevresindeki Benoît Peeters gibi Tenten uzmanı eleştirmenlerin etkisiyle
    olduğu da belirtilir.

İşin aslı Herge kendisinden sonra Bob'un bu işi mükemmel şekilde sürdürebileceğine emindi, ona
    gereken bilgi birikimini kazandırmaktan kaçınmamıştı fakat yüz binlerce Tenten hayranını eli böğründe
    bırakıp ölürken bile bizdeki tabirle ''el vermemiştir''

Bob de Moor, 26 Ağustos 1992'de öldü. Bir büyük fırsat da onunla birlikte toprağa gömülüp gitti.
    Ardından söylenebilecek çok güzel sözleri dolu dolu hak edeceği işler bıraktı sayfalar dolusu..

değerli üyelerden Levent Suberk'in, Bob De Moor ve gizlice çizdiği bir Tenten sayfası hakkında nefis bir yazısını da şu linkte farkettim;

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Konu Timur Khan tarafından (10.12.17 Saat 23:08 ) değiştirilmiştir.

Admin

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    bu sabah trt çocuk çizgi filmlerini protesto amacıyla hard diski açıp red kit izledim, o ara canım tenten okuma çekmiş. kendimi bi kaybettim, nette saatlerce süren fransızca/ingilizce tenten sitelerini araştırırken buldum. o ara bob de moor hakkında ufak bir yazı yazmaya heveslenince de bu çıktı ortaya, aslında bir çocuk dergisine çizgiromanla alakalı yazı yollamam istenmişti ama önce buraya nasip oldu.
    beğenirsiniz umarım, iyi okumalar..

Aktif Üye

Seviye: 30 
    Tecrübe: 292,095
    Sonraki Seviye: 300,073

Beğenmiş
    422
    Beğenilmiş
    510
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Bence Tenten'in üvey babası bir değil, renklendirme işinde çalışanlarla birlikte sayıları yirminin üzerinde bi' dolu emekçi çizer. Bir kişiyi öne çıkarmak diğerlerine haksızlık olur gibi geliyor bana.
    Örneğin Belçika çizgiromanının büyük ustalarından Edgar Pierre Jacobs'un Tenten'e verdiği katkı Bob de Moor'dan hiç de az değil. Herge'in katkılarından dolayı Jacobs'a duyduğu minnet,
    ne hikmetse zaman içinde inkara dönüşünce, Stüdyo Herge'den gönderilmiş olması bu tarihi gerçeği değiştirmiyor.

"Tenten'in kudretli çizeri Hergé" vurgusuna takıldım bir de... Bu kudret Hergé'nin çizim konusundaki olağanüstü becerileri gibi bir anlam taşımıyordur umarım. Patron olarak kudretli
    olduğuna şüphe yok, çizer ordusu kurmuş; sonuçta parayı vermiş düdüğü çalmış. Yoksa durduk yere yıllarca İzci Totor'dan öte geçemeyen acemi çizgileri yeniden üretmek için insanlar niye uğraşsın...

Admin

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı Gabby Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence Tenten'in üvey babası bir değil, renklendirme işinde çalışanlarla birlikte sayıları yirminin üzerinde bi' dolu emekçi çizer. Bir kişiyi öne çıkarmak diğerlerine haksızlık olur gibi geliyor bana.
    Örneğin Belçika çizgiromanının büyük ustalarından Edgar Pierre Jacobs'un Tenten'e verdiği katkı Bob de Moor'dan hiç de az değil. Herge'in katkılarından dolayı Jacobs'a duyduğu minnet,
    ne hikmetse zaman içinde inkara dönüşünce, Stüdyo Herge'den gönderilmiş olması bu tarihi gerçeği değiştirmiyor.

"Tenten'in kudretli çizeri Hergé" vurgusuna takıldım bir de... Bu kudret Hergé'nin çizim konusundaki olağanüstü becerileri gibi bir anlam taşımıyordur umarım. Patron olarak kudretli
    olduğuna şüphe yok, çizer ordusu kurmuş; sonuçta parayı vermiş düdüğü çalmış. Yoksa durduk yere yıllarca İzci Totor'dan öte geçemeyen acemi çizgileri yeniden üretmek için insanlar niye uğraşsın...
    ben nedense bob de moor'a ayrı bir ilgi duydum. belki biraz bu, biraz da garibim tenten'e bir çok baba yakıştırmamak için kısıtlı tuttum.
    bu arada kudretli yakıştırmasını kesinlikle kurguladığı bu muazzam 'tenten dünyası' için kullandım.
    ve bu arada, gabby hocam, seni çok özlemişim :)
    Konu Timur Khan tarafından (11.12.17 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 1

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları