Konu: Tommiks Ceylan Yayınları 7. Seri Sayı 212 - 12.05.1971

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,109
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

Kapak resmi ve sayfa kenarlarındaki mor boyaların ne anlama geldiğini
    artık biliyoruz sanırım, bu fasikül özelinde boya küpüne batırılmış gibiydi
    resmen. Sevgili Demirayak ayak şahsında tüm foruma iyi okumalar.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Demirayak
    Guest
    düşünüyorum da çocukluğumuzda hayal gücümüzü coşturan yaşantımızı renklendiren çizgi romanlar olmasaydı ne yapardık, çok tatsız tuzsuz heyecansız bir süreç yaşardık herhalde . Nostalji tadında bu neşriyatı bizlerle paylaşan sayın savataged' çok teşekkür ediyorum. Biriktirerek seriler oluşturmaya çalıştığımız ama başaramadığımız günlerin umut ve heyecanını yeniden yaşıyoruz, katkısı olan tüm çizgiroman severlere de ayrıca teşekkür ederim.

Admin
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 51 
    Tecrübe: 13,740,782
    Sonraki Seviye: 13,849,320

Beğenmiş
    11,688
    Beğenilmiş
    48,330
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Fransız çizimi Tommiks serisinde beğendiğim maceralardan birini paylaşmışsın savataged. Forum da tamamı var mı, bilmiyorum ama bu kitap kaçmaz. Üstad'a paylaşımlar için teşekkür ederim.

Çizgili Kitap

Seviye: 48 
    Tecrübe: 7,577,108
    Sonraki Seviye: 8,476,240

Beğenmiş
    3,293
    Beğenilmiş
    3,584
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Bizim Tom kimseye arkadan ateş etmezdi..
    Yoksa kapak resmi yanıltmacamı?..
    Gerçekten nostaljik bir paylaşım..
    Çok teşekkürler savataged..

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,109
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı Seyhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hep merak etmişimdir bu mor mürekkebin ne olduğunu, Sayın Savataged bu boyaların hikayesini bizimle paylaşabilir misiniz acaba.
    Konuya ilişkin forumda bulunan Magua Sayı - 1'de muhabbetini yapmıştık sevgili Seyhan, yazdıklarımı aşağıda alıntılıyorum,..
    Alıntı savataged Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İDARE damgalı çizgi romanlar eskiden beri kafamı kurcalamıştır ama o yıllarda bir anlam veremiyorduk bu duruma.
    Aslında 70'lerin sonları ve 80'lerin başlarından itibaren, İDARE damgalılar yanında İADE ve İADESİZ SATIŞ damgalı
    çizgi romanlarla karşılaşıyorduk ara sıra ama kenarları yeşil ve mor boyalı çizgi romanlara hiç bir anlam veremiyor-
    duk bizim mahallede.. 60'ların sonları ve 70'lere ait çizgi romanlar takas, para atışma vb yöntemlerle elimize geçti-
    ği vakit bu tarz damgalarla karşılaşmalarımız sıklıkla gerçekleşiyordu. Özellikle 60'ların 2nci yarısına ait Teksas-Tom-
    miks edisyonlarının kapak içine vurulan İADESİZ SATIŞ damgalarıyla büyüdü bir nesil tabir-i caizse...

Çizgi romanların sırt haricinde kenarlarına sürülen ve iade sayılar olduğu anlamına gelen yeşil ve mor renkli boyalar,
    kendi yaptığım gözlemsel incelemede, 70'lerin ortalarından itibaren ortadan kalkmaya başlıyor, 1975-1976 yılları di-
    yebiliriz tam olarak,.. Boya yerine eskinin damga geleneği halen devam ediyor, yanılmıyorsam da İADE damgası tek
    başına 70'lerin ortalarından itibaren kullanılmaya başlıyor... İDARE damgası ise burada Magua örneğinde görüldüğü
    gibi mazisi çok daha eski, 50li yıllara kadar dayanıyor. Tabi buradaki mesele aslında İDARE'nin ne anlama geldiği ve
    neyi temsil ettiği meselesi...

İDARE bana göre bu aşamada iki şeyi temsil ediyor olabilir ve İDARE'nin bir kurum ya da kuruluş olarak düşünülme-
    si gerekir, şöyle ki; birincisi bir kurum olarak dağıtım ağının kendisini ifade ediyor olabilir, o dönemde bilindiği gibi 1-
    959 yılında Hürriyet, Milliyet, Dünya, Yeni Sabah, Cumhuriyet gazetelerinin bir araya gelerek GAMEDA'yı kurmasıyla
    başlayan dağıtım tekeli, GAMEDA'nın 1991 yılında iflasına kadar devam etmişti... İkincisi ise, direk çizgi romanın ba-
    sıldığı yayın evinin kendisini ifade edebileceği olasılığı ki, bu daha zayıf bir ihtimal gibi görünüyor,.. Her iki olasılıkta
    da görüldüğü gibi, İDARE'nin sözlük anlamıyla da örtüşen bir kurgu üzerinde ilerledik ama İDARE'nin kendisinin ab-
    sürd bir şeyler çıkma olasılığı da her zaman mümkün, zira çizgi roman tarihçemiz bu gibi durumlara gayet müsait...

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları