Konu: Red Kit Şilliler Yayınları Cilt 286 - Şerif Okulu & Kızılmaske-Vezir Bart'a Karşı (16.01.1990)

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,335
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

Red Kit Şilliler Yayınları Cilt 286 - Şerif Okulu
    &
    Kızılmaske - Vezir Bart'a Karşı (16.01.1990)

Bu Red Kit'in, daha doğrusu bu edisyonun hangi sayıda sonlandığına dair sevgili TimurKhan'la birlikte geçmişte
    epey bir mesai harcamıştık ve en son gördüğümüz sayı anlamında üç-dört yıl önce 272. sayıda kalmıştık. O gün
    bu gündür sağda solda Red Kit gördüğüm vakit hemen edisyon farklarına ve bittabi sayılarına odaklanırım ki, bu
    gün o gündü işte, 286. ve 287. sayıyı bulduğumda adeta cennette gibi hissettim kendimi. Evet son gördüğüm sa-
    yı 287 ve az sonra nedenleriyle açıklayacağım gibi çok büyük ihtimalle son sayı.. 286 nolu cildi taramamın nede-
    ni ise, başlıktan da tahmin edeceğiniz gibi geçmişte 1940 ve 50'li yıllarda kopya edilerek üretilen ve yayımlanan
    Kızılmaske macerası, bilfiil bu ciltte de kullanılmış, hatta yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi ikinci bölümü,
    285. sayıda da olasılıkla bu maceranın ilk bölümü söz konusu. Tabi bu sayıyı görünce 230'lu sayılardan 280'li sa-
    yılara kadar tüm Red Kitleri inceledim ama böyle bir durum tespit edemedim... Geçmişte kopya geleneği üretim-
    lerin yoğun olarak gerçekleştirildiği 1940 ve 50'li yıllara ait bu maceranın hangi amaçla 1990 yılında yayınlandı-
    ğı konusunda bir şeyler söylemek gerçekten zor,.. Malum, Kızılmaske Tay Yayınları tarafından yayınlanmaya de-
    vam ediyor ve Şilliler'in bu girişimi o dönemde belki olmasa da, benim ilgimi çekti en azından...

Son olarak 287. sayısını henüz bugün tespit ettiğim bu seri, aslında 1984 yılındaki küçük boy Red Kit Özel serisi
    ile birlikte yayımlanmaya başlıyor, 287'lik serinin başlangıç tarihi ise Mart 1984,.. Haftalık olarak yayınlanan se-
    rinin bitiş tarihi olan 23 Ocak 1990 tarihinden sonra yine forumda da örneği olan başka bir seriye başlanmış ve
    bu serinin yaklaşık başlangıç tarihi Şubat 1990 başı gibi tespit edebildiğim kadarıyla. 287'lik serinin son demle-
    ri çalakalem yayıncılığın en güzel örneklerini sunuyor ayrıca bizlere, zira 287. sayının kapağı hafif açılmış sırtta
    ve altında 281 numarası söz konusu, iadelerin kapakları sıyrılmış ve akabinde başka sayılara bürünmüş macera-
    lar... Taradığım sayının giriş sayfasının kenarlarında da bu izleri net bir şekilde görebilirsiniz...

Özellikle 70'lerden itibaren ve 90'lar da dahil olmak üzere envai çeşit serisi çıkan Red Kit, serilerinin ayıklanma-
    sı anlamında oldukça zor bir kahraman sözün özü, arada böyle şeyler yakalayıp belli bir bakış açısı sunabiliyor-
    sak da ne mutlu bizlere tabi ki, umarım okumaktan sıkılmazsınız yazdıklarımı, olmadı siz direkt sayfaları çevirin,
    bana uyar...

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Admin
    Nereden
    Bursa

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,374,066
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    10,238
    Beğenilmiş
    77,149
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Bilgiler eşliğinde harika paylaşımını indirme listesine ilave diyorum.
    Seri hakkındaki bilgi ve değerli paylaşım emeklerine teşekkürler dostum.
    Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür...
    Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür...
    Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür...
    Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür...
    Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür...
    Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür...
    Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür......

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Tecrübe: 28,303,742

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Sunum da paylaşım da birbirinden mükemmel, bilmediğim çok değerli bilgiler, sağol dostum, kesin bugün okunacak

EKDG
    Nereden
    Paraguay

Tecrübe: 10,351,044

Beğenmiş
    6,155
    Beğenilmiş
    12,075
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Takip etmek için güzel bilgiler. Kızılmaske dolgulu, Red Kit iki keyif birden yaşayacağız anlaşılan. Değerli paylaşımın için teşekkür ederim dostum. Ellerine sağlık.

Admin
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 51 
    Tecrübe: 13,741,064
    Sonraki Seviye: 13,849,320

Beğenmiş
    11,688
    Beğenilmiş
    48,338
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    !965 yılı Red Kit büyük boy fasikül sayılarında olduğu gibi ilk çizilmiş, daha ziyade gazete tefrikası veya çok kısa olarak dergiye de sığdırılabilmiş Kızıl Maske maceraları. Aynı üslup'la Mandrake'ler de gözümüze ilişiyor çok eski dergilerde. Her ikisinin de aslı 1940' lardan kalma. Nostaljiden de öte severek okuyoruz eski halleri ile. Kızılmaske'yi de enine boyuna tanımış olduk böylece.. Paylaşım için teşekkürler. Eline, yüreğine sağlık..

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,577,124
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Seriler hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Bu ve benzeri bilgilerin mutlaka ayrı bir başlık altında da toplanması gerekir.Ülkemizde yayınlanan çizgi romanların menşei başlangıç ve bitiş sayıları yayın sırası ve tarihi yayınevleri altın değerinde bilgiler.Bu bilgiler ileride hazırlanması muhtemel belgesel ve kitaplarda mutlaka yer alacaktır.Paylaşım için çok teşekkürler.Zamanım olursa bu bilgileri ben tek tek toplamayı düşünüyorum ki çizgi romanın belki kendisinden bile daha değerli bilgiler.Bu anlamda bu konuda görüşlerini yazabilecek değerli sanatseverler için forumda ayrı bir başlık açılırsa daha iyi olur düşüncesindeyim.Yada her serinin üstünde tarihçesi gibi alt başlık bulunabilir.Aynı zamanda sanat tarihi açısından hazine değerinde bilgiler ki meraklıları dışında bu bilgileri kimsenin bulabilmesine imkan yok.Yada bir ana başlık olabilir.
    Örnek olarak ÇİZGİ ROMAN TARİHİMİZ gibi.
    Değerli çalışmanız için çok teşekkür ederiz.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Tecrübe: 28,303,742

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı abolardis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... çizgi romanın belki kendisinden bile daha değerli bilgiler.
    Kesinlikle ve yıllardır ben de tam bu görüşteyim üstadım, zaten forumun asıl hedefi bu, çizgi roman, mizah ve ekitap paylaşımları ise ayrıntıda renk

Aktif Üye

Seviye: 30 
    Tecrübe: 289,509
    Sonraki Seviye: 300,073

Beğenmiş
    422
    Beğenilmiş
    510
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı savataged Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...serinin son demleri çalakalem yayıncılığın en güzel örneklerini sunuyor ayrıca bizlere...
    Belçikalı çocuklar pırıl pırıl cilt ve baskıyla, biz ise görsellikten bi'haber dönem yayınlarıyla okuduk ve sevdik yalnız kovboyu.
    Morris'in çizgileri beni bayardı, çocuk aklımla bunlar çakma mı diye düşündüğüm çok olmuştur. Red Kit sevgimi katmerleyen Morris
    sonrası çizer takımıdır. Galiba aynı şey Stüdyo Herge çizer grubu için de geçerlidir. Bu elleri öpülesi onlarca insan Tenten Rusya'da
    kıvamındaki Herge çizimlerini tek tek defolarından arındırarak tekrar üretmişlerdi...

Bilgiler için de ayrıca teşekkürler savataged dostum. Enerjine hayran olmamak mümkün değil, aynı şevkle devam ediyorsun. Gözüme
    takılan tek değişiklik Mickey Rourke'un yerini Mastantuono'nun Tex Willer'i almış olması. Ama son tahlilde bir Texsever
    için de yerinde seçim olmuş; eşyanın tabiatına gayet uygun yani.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Tecrübe: 11,101,335

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı Gabby Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belçikalı çocuklar pırıl pırıl cilt ve baskıyla, biz ise görsellikten bi'haber dönem yayınlarıyla okuduk ve sevdik yalnız kovboyu.
    Morris'in çizgileri beni bayardı, çocuk aklımla bunlar çakma mı diye düşündüğüm çok olmuştur. Red Kit sevgimi katmerleyen Morris
    sonrası çizer takımıdır. Galiba aynı şey Stüdyo Herge çizer grubu için de geçerlidir. Bu elleri öpülesi onlarca insan Tenten Rusya'da
    kıvamındaki Herge çizimlerini tek tek defolarından arındırarak tekrar üretmişlerdi...

Bilgiler için de ayrıca teşekkürler savataged dostum. Enerjine hayran olmamak mümkün değil, aynı şevkle devam ediyorsun. Gözüme
    takılan tek değişiklik Mickey Rourke'un yerini Mastantuono'nun Tex Willer'i almış olması. Ama son tahlilde bir Texsever
    için de yerinde seçim olmuş; eşyanın tabiatına gayet uygun yani.
    Üstadım sizi yeniden gördüğüme o kadar mutlu oldum ki, sesinizi duymak, yazdığınızı okumak
    ömre bedel onu anladım bu ayrılıkta... Hoş geldiniz, safalar getirdiniz,..

Dediğiniz gibi üstadım, tedbil-i resim de ferahlık vardır diyerek, Mickey Rourke'tan sonra aklımı
    çelen yegane resim avatarım oldu...
    Gabby .

Admin

Seviye: 34 
    Tecrübe: 589,165
    Sonraki Seviye: 677,567

Beğenmiş
    80
    Beğenilmiş
    1,325
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    anılar saklandıkları köşelerden fırlayıp sağlam bir iki yumruk oturttu suratıma sevgili savataged. tarumar oldum..
    biz ne günlerden, ne devirlerden.. biz nerelerden..

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 7

Konu Etiketleri:

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları