Konu: Tom'un Barı - 4. Bölüm (Ç&B) (Berardi & Milazzo)

forumcekadam
    Guest

Arrow

Bianco Natale.

Fındıkfındık çevirisiyle Tom'un Barı'nda son hikayedeyiz.
    Adını orjinal İtalyanca yazdık bana göre "Mazi kalpte yaradır" olabilir.
    Bar hikayeleri edebiyatta, sinemada klişe ağırlıklıdır. Berardi bunu
    göndermelerle Milazzo benzetmelerle sıradışı hale getirmişler.
    Peki neden tek kitap. Pekala bu sayı çok çok artabilirdi.
    Belki Ken Parker'in sağladığı başarı bu tür çalışmalara imkan sağlamadı.
    Keyifli okumalar.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.][Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

www.cizgilikitap.com     

www.cizgilikitap.com     

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

şifre
    CizgiliKitap
    Konu fındıkfındık tarafından (05.03.19 Saat 19:41 ) değiştirilmiştir.

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,577,169
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Milazzo gibi ustaların ustası bir sanatçıdan yine mükemmel bir performans.Onun çizgilerinde çok sıradışı bir sadelik ve basitlik vardır.Zaten olağanüstülüğünüde bu basitlik sağlıyor.Basitlik derken tabi aleladelik olarak algılanmasın sakın.Ana tema çok öz bir biçimde okuyucuya aktarılmaktadır.Böyle ustaların daha çok eser vermesini ne kadar arzu etsekte sonuçta zamana herkes yenik düşüyor.Ferri gibi anıt çizerler bile aşılmaz eserler ortaya koydular ama o bile bizlere yetmiyor daha fazlasını istiyoruz.Belki binlerce sayfa çizim yapmıştır büyük usta ama bizleri yinede doyuramadı.Onun açısından baktığımızda ise nasıl bir sanat aşkıdır 80 li yaşlarda bile çizimler yaptı.Bizlere gider ayak bile kitaplar sundu.Ne büyük değerler kattı bizlere. Bu kadar güzellikler yaratan insanların içsel dünyalarını hep merak etmişimdir.Ama eminim özel yaşantılarında da harika insanlar ,iyilik sever insanlar , kimseyi kırmayan, gönlü zengin insanlar bundan şüphem bile yok.Zagor u çizerken her karesini Ferri ustanın yaşadığına eminim.Yada Milazzo ustanın her çiziminde Ken Parker olduğuna.Ferri ustanın Zagor çizimlerine canlı performanslarına bakarken gözlerine dikkat ettim sevgiyle yaptığını hissettim.Severek büyük bir aşkla.Ne kadar özenle çizdiğini gördüm anladım ne derseniz hissettim gerçekten.Ken Parker da Milazzo usta neler yapmış dedirtir insana bazı ayrıntıları okuyucuya bırakır biz tamamlarız.Büyüsü bundanmıdır bilmiyorum o da olabilir.Çizim yapmamış bu sanatçılar efsunlu bir dünya oluşturmuşlar.Büyülü bir atmosferde geçen bazan sıradan bazan olağandışı ve olağanüstü öyküler.Ressam bir arkadaşımızla konuşuyorduk aynı zamanda çizgi roman ressamlığıda yapmış onunda tezi Ferri de anatomi hatası bulamazsın neredeyse demişti hemen hemen kusursuz çizimler.Kusur aramak değil tabiki amacımız bu kadar uzun seneler yapılan çizimlerdeki inanılmaz detaylar.Bataklık çizimlerindeki efektler.Zagor un acı çekerken ki ruh halinin gözlerine yansıması yada Çiko nun anlık şaşkınlıkları.Bir çok çizgi roman incelesekte Vampir çizimlerinde hiçbiri Ferri ustanın yerini tutamaz.Yakın plan çizimlerinde ki ustalığı zaten tartışılmaz.Onunda bana söylediği sende benim gibi Ferri cisin galiba dedi.Öyleyim dedim bende Ferri ciyim.Ölümüne bu o kadar üzülmüştümki.Aileden birini kaybetmiş gibi.Şahsen tanışamadım keşke kitap günlerinde gidip bir elini sıkabilseydik.İtalyanca bilmesekte anlaşırdık.Hİndistan dan bir misafirimiz gelmişti.Dillerini hiç bilmeden o kadar iyi anlaştık ki bir iki kelime Yoga dan bahsettik.Şaşırmıştı misafirimiz.Sen dedi neden bu kadar Hindistan la ilgilisin benden daha çok hemde merak demiştim.Gözgöze geldik.Anlaştık.Ferri usta açısından da durum böyleydi.Sağlığında tanışmayı en çok istediğim insanlardan biriydi.Selamlarımızla emeği geçen bütün gönlü zengin insanlara selam ve saygılarımızla.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,304,003
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Ellerine sağlık dostum

Alıntı abolardis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Milazzo gibi ustaların ustası bir sanatçıdan yine mükemmel bir performans.Onun çizgilerinde çok sıradışı bir sadelik ve basitlik vardır.Zaten olağanüstülüğünüde bu basitlik sağlıyor.Basitlik derken tabi aleladelik olarak algılanmasın sakın.Ana tema çok öz bir biçimde okuyucuya aktarılmaktadır.
    Ruh üstadım, ruh, ne yaparsan yap bu saçma hayatta; şiir olsun, Milazzo şair

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,438
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Tom'un Barı'nın hikayesi, yani çizgi roman kavramı içerisindeki yeri kesinlikle çok çok farklı, birrr sürü
    his uyandırdı hikayeleri okurken ben de,.. En önemlisi de "Çizgi Roman'ın Şairi" yakıştırmasını sonuna
    kadar hak eden Giancarlo Berardi'nin efsanevi kalemiyle adeta aşk yaşayan İvo Milazzo'nun çizgileri,..

Mutlaka bir sürü ikililer tanıyoruz eskiden beri ama Berardi & Milazzo, ürettikleri çizgi ve hikayelerle o-
    kuru adeta efsunlayan cinsten iki sihirbaz,.. Yani karşı cinse karşı hissettiğiniz sonsuz aşk ve sevgi, da-
    ha güzel nasıl anlatılabilir ki… Bu çalışma, en başından sonuna, herkesin okuması ve kendince bir şey-
    ler bulabileceği nadir eserlerden, kesinlikle bir başyapıt...

En başından beri, harikulade bir deneyim ve okuma süreci oldu kendi adıma, Tom'un Barı'nın müdavi-
    mlerinden oldum da diyebiliriz sanırım...

Teşekkür ve saygılarımla, elinize sağlık...

Üye

Seviye: 34 
    Tecrübe: 594,536
    Sonraki Seviye: 677,567

Beğenmiş
    659
    Beğenilmiş
    155
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Keyifli bir tad! Elinize/emeğinize sağlık.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,304,003
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı gokcegunel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben verilen şifre ile hiçbir kitabı indiremedim,
    acaba bunları şifresiz verseniz olmaz mı? Rica etsem.
    İndirmede herhangi bir problem yok, şifre çalışıyor.

Admin
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 51 
    Tecrübe: 13,741,192
    Sonraki Seviye: 13,849,320

Beğenmiş
    11,688
    Beğenilmiş
    48,338
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Ben verilen şifre ile hiçbir kitabı indiremedim,
    acaba bunları şifresiz verseniz olmaz mı? Rica etsem.
    Genellikle PDF dosyaları için gerekmekte olan bilgisayardaki rar veya zip sıkıştırma programlarından da dosyalar gözlenebilir. Şayet yoksa programı indirin. Rar ile açtığınız dosya için aç tıklarsanız şifre yaz komutu otomatik çıkacaktır. Devamı iyi okumalar.. Ancak şifreyi doğru yazın.

EKDG
    Nereden
    Paraguay

Tecrübe: 10,351,140

Beğenmiş
    6,155
    Beğenilmiş
    12,075
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Bara doğru yanaşalım. Bu güzel çeviriden bir kadeh alalım keyfine bakalım. Teşekkürler dostlarım fındıkfındık ve forumcekadam,ellerinize sağlık.

EKDG
    Nereden
    Paraguay

Tecrübe: 10,351,140

Beğenmiş
    6,155
    Beğenilmiş
    12,075
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Günaydın şifreyi yazdığım halde eksik şifre veya yanlış şifre girdiniz diyor acaba şifreyi mi yanlış yazıyorum doğrusu nedir. şimdiden teşekkürler.
    Büyük ihtimalle şifreyi yanlış yazıyorsunuz, dikkat edin... (CizgiliKitap) C ile K büyük yazılacak

Aktif Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,024,095
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    617
    Beğenilmiş
    250
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Çok teşekkür ederim. Berardo ve Milazzi ne güzel çizmiş.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 8

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları