Konu: Tom'un Barı - 4. Bölüm (Ç&B) (Berardi & Milazzo)

Altın Üye
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 39 
    Tecrübe: 1,536,345
    Sonraki Seviye: 1,757,916

Beğenmiş
    4,465
    Beğenilmiş
    7,296
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı atropin16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Milazzo gibi ustaların ustası bir sanatçıdan yine mükemmel bir performans.Onun çizgilerinde çok sıradışı bir sadelik ve basitlik vardır.Zaten olağanüstülüğünüde bu basitlik sağlıyor.Basitlik derken tabi aleladelik olarak algılanmasın sakın.Ana tema çok öz bir biçimde okuyucuya aktarılmaktadır.Böyle ustaların daha çok eser vermesini ne kadar arzu etsekte sonuçta zamana herkes yenik düşüyor.Ferri gibi anıt çizerler bile aşılmaz eserler ortaya koydular ama o bile bizlere yetmiyor daha fazlasını istiyoruz.Belki binlerce sayfa çizim yapmıştır büyük usta ama bizleri yinede doyuramadı.Onun açısından baktığımızda ise nasıl bir sanat aşkıdır 80 li yaşlarda bile çizimler yaptı.Bizlere gider ayak bile kitaplar sundu.Ne büyük değerler kattı bizlere. Bu kadar güzellikler yaratan insanların içsel dünyalarını hep merak etmişimdir.Ama eminim özel yaşantılarında da harika insanlar ,iyilik sever insanlar , kimseyi kırmayan, gönlü zengin insanlar bundan şüphem bile yok.Zagor u çizerken her karesini Ferri ustanın yaşadığına eminim.Yada Milazzo ustanın her çiziminde Ken Parker olduğuna.Ferri ustanın Zagor çizimlerine canlı performanslarına bakarken gözlerine dikkat ettim sevgiyle yaptığını hissettim.Severek büyük bir aşkla.Ne kadar özenle çizdiğini gördüm anladım ne derseniz hissettim gerçekten.Ken Parker da Milazzo usta neler yapmış dedirtir insana bazı ayrıntıları okuyucuya bırakır biz tamamlarız.Büyüsü bundanmıdır bilmiyorum o da olabilir.Çizim yapmamış bu sanatçılar efsunlu bir dünya oluşturmuşlar.Büyülü bir atmosferde geçen bazan sıradan bazan olağandışı ve olağanüstü öyküler.Ressam bir arkadaşımızla konuşuyorduk aynı zamanda çizgi roman ressamlığıda yapmış onunda tezi Ferri de anatomi hatası bulamazsın neredeyse demişti hemen hemen kusursuz çizimler.Kusur aramak değil tabiki amacımız bu kadar uzun seneler yapılan çizimlerdeki inanılmaz detaylar.Bataklık çizimlerindeki efektler.Zagor un acı çekerken ki ruh halinin gözlerine yansıması yada Çiko nun anlık şaşkınlıkları.Bir çok çizgi roman incelesekte Vampir çizimlerinde hiçbiri Ferri ustanın yerini tutamaz.Yakın plan çizimlerinde ki ustalığı zaten tartışılmaz.Onunda bana söylediği sende benim gibi Ferri cisin galiba dedi.Öyleyim dedim bende Ferri ciyim.Ölümüne bu o kadar üzülmüştümki.Aileden birini kaybetmiş gibi.Şahsen tanışamadım keşke kitap günlerinde gidip bir elini sıkabilseydik.İtalyanca bilmesekte anlaşırdık.Hİndistan dan bir misafirimiz gelmişti.Dillerini hiç bilmeden o kadar iyi anlaştık ki bir iki kelime Yoga dan bahsettik.Şaşırmıştı misafirimiz.Sen dedi neden bu kadar Hindistan la ilgilisin benden daha çok hemde merak demiştim.Gözgöze geldik.Anlaştık.Ferri usta açısından da durum böyleydi.Sağlığında tanışmayı en çok istediğim insanlardan biriydi.Selamlarımızla emeği geçen bütün gönlü zengin insanlara selam ve saygılarımızla.
    Mükemmel kaleme alınmış bir yazı.

Keşke, abolardis üstadın 19/10/2017 tarihinde yazmış olduğu yazıyla kelimesi kelimesine, hatta ufak tefek yazım ve harf hatalarıyla birlikte bire bir aynı olmasaydı.

Selamlar.

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,763
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Sanırım dostumuz alıntı yapmak isteyerek yazıyı ön plana çıkarmak istedi ya da üzerine bir şeyler söylemek istedi,
    Teknik bir sıkıntı vs gibi bir şey oldu galiba alıntı yapmak isterken, yoksa bir başkasının yazısını aynen kopyalamak
    anlaşılamaz bir durum elbette... Neyse dostumuz açıklamasını da yapar umarım...

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,304,830
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Böyle saçma şey olmaz, bu paylaşımdaki emek forumcekadam ve bana ait, mesajı ben sildim, emekçi olarak çalıntı mesaj kabul etmiyorum.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 8

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları