Konu: Çizgilerle Şili'de Allende'li Yıllar - Yordam Kitap (Reyes & Elqueta / ÇIKTI)

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,101,824
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,361
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

Çizgilerle Şili'de Allende'li Yıllar
    Yazar : Carlos Reyes & Rodrigo Elgueta
    Çevirmen : Barış Yıldırım
    Yayın evi : Yordam Kitap
    Hamur Tipi : 2. Hamur
    Sayfa Sayısı : 128
    Ebat : 16 x 23,5
    İlk Baskı Yılı : 2017
    Orijinal Dili : İspanyolca
    Orijinal Adı : Los años de Allende
    Etiket Fiyatı: 15 TL

Şili’de Allende önderliğindeki Halk Birliği (Unidad Popular) sosyalizme yasal ve barışçıl yoldan geçince, o güne dek
    siyasal iktidarı daha “çatışmalı” süreçlerle ele geçirebilen devrimciler, teoriye ve pratiğe dair yeni tartışmalara baş-
    ladı. Barışçıl yolla iktidara gelen Allende’nin, bir süre sonra “kanlı” yollarla ve emperyalist müdahalelerle iktidardan
    düşürülmesi ise bu tartışmaları daha da alevlendirdi.

Bugün, kamucu ve toplumcu söylemler geliştiren bazı siyasi hareketlerin dünyanın farklı köşelerindeki seçim başa-
    rıları devam ederken, “parlamento yolu”nun hangi noktaya kadar sürdürülebileceği, bir “devrim”le taçlanıp taçlan-
    mayacağı, sosyalizme uzanıp uzanmayacağı da yine tartışma gündeminde. Şili ve Allende deneyimi bu eksende gün-
    celliğini hep koruyor.

Yazar Carlos Reyes ve çizer Rodrigo Elgueta’nın titiz bir araştırmaya dayanan belgesel çizgi romanı, Şili deneyimi-
    nin yeryüzündeki en özgün sosyalist dönüşüm girişimlerinden biri olduğunu anlatıyor. Belki daha başından öngörü-
    lebilecek trajik başarısızlığı bile, bu girişimin önemini gölgeleyemiyor.

Reyes ve Elgueta, Şili hakkında sıkça yapılan bir hataya düşmüyor ve yalnızca Allende ve Sosyalist Parti’ye değil,
    Halk Birliği’ni oluşturan yahut onu dışarıdan destekleyen devrimci hareketlerin tümüne odaklanıyor. Kitabın sayfa-
    ları arasında dolaşırken, tarihten bugüne uzanmak, Türkiye’den Venezuela’ya hâlâ güncelliğini koruyan darbe giri-
    şimleri ve emperyalist müdahaleler üzerine düşünmek de mümkün.

Gerçek ve yalan, ilerici ve gerici ideolojiler arasındaki silinmeye çalışılan ama tarihin her dönemecinde kendini ye-
    niden dayatan ayrımları anlatan Çizgilerle Şili’de Allende’li Yıllar, aynı zamanda son nefeslerine dek çatışan Allende
    ve yoldaşları .nünde bir saygı duruşu… (Tanıtım Bülteninden)

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,304,985
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,371
    Beğenilmiş
    18,694
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    İlkokuldaydım o yıllar; tıpkı bizim vatan haini faşist Kenan Evren ve sürüsü gibi, yine katil Birleşik Amerika'nın eli kanlı CIA'inden emir alarak darbe yapan general bozuntusu satılmış katil Augusto Pinochet tarafından seçimle başa gelmiş Salvador Allende devrilmişti ve o asla teslim olmayarak intihar etmişti, Allende devrimci bir liderdi, daha ötesi delikanlıydı. Ne yazık ki tıpkı bizde seçim için dağıtılan kahve rüşvetleri gibi Şili halkından da satın alınanlar çıkmıştı. Şu sıralarda cep telefonuma bir sürü mesaj geliyor, üstelik devletin gücü kullanılarak zorla, "Rahatsız Etmeyin"i işaretlememe rağmen iç işleri bakanı "ssoylu"dan bana sürekli ve zorla mesajlar geliyor, telefonda "Rahatsız Etmeyin"i seçmeme rağmen yine baskıyla mesajlar geliyor, yani mevcut hükûmet beni zorla baskı altında tutuyor, üstelik mesajlarda "Hemşerim" diyor bana, ben onu hemşerim olarak kabul ediyor muyum etmiyor muyum dikkate alan yok, eh gel de şimdi bu topraklar için şunu diyebil; faşizm yok. Darbeler askeri olduğu gibi sivil de olabilir ve seçimlerde dahi olabilir, tek silahımız sandık da olsa her çeşit darbeye ve baskıya her türlü karşı çıkmak haktır ve sonuna kadar kullanırız. Eline sağlık dostum, mükemmel eser

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 1

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları