Konu: Agatha Christie - Gece Yarısı Cinayeti

Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,136,283
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    151
    Beğenilmiş
    1,563
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Agatha Christie - Gece Yarısı Cinayeti

Sonum, başlangıcındır...
    Bu sözü çok kişinin tekrarladığını duydum.
    Duyduğunuz zaman hoşunuza gidiyor ama... aslında bunun anlamı nedir?

İnsanın hayatında parmağını basarak, «İşte her şey bugün, bu saatte, şu yerde, şöyle bir olayla başladı,» diyebileceği bir an var mıdır?

Benim hikayem, «George'la Ejderha» hanının duvarındaki satış ilanını gördüğüm zaman mı başladı?

(Kitabın girişinden)

Her gece ve her sabah
    kimi insan kedere doğar.
    Her sabah ve her gece
    Kimi insan tatlı saadete doğar.
    Tatlı saadete doğar
    Kimi insan ise sonsuz geceye...

Roger Ackroyd Everest ise, Gece Yarısı Cinayeti K2 olmalı... Belki de tam tersi. Tam bir baş yapıt. Ona polisiye demek de ne kadar doğru olur bilmiyorum. Daha çok gerilim ve suç edebiyatı gibi. Ama türü için ne dersek diyelim Gece Yarısı Cinayet'i muh-te-şem. Bayıldım. Böyle ipek gibi bir kitap her ne kadar son sayfalarda sizi buz dağına çarptırsa da. Hem gizem hem aşk dolu. Belli ki Agatha çok severek yazmış. Çünkü ben çok severek okudum.

Kendi halinde yakışıklı bir genç olan Mike Rogers yerlilerin Çingene Çergisi dediği ve lanetli olduğunu söyledikleri bir arazide Ellie adında güzel bir kız ile tanışır. Arkadaşlıkları aşka dönüşür. Ellie oldukça zengindir ve reşit olur olmaz Mike ile evlenirler. Bu arada Çingene Çergisini alırlar ve ünlü mimar Santonix'e arazide muhteşem bir ev yaptırırlar. Ancak yakınlarda yaşayan ve daha önce bir kaç defa onları uyaran çingene Esther (Kassandra misali*) kehanetlerde bulunur ve büyük bir felaket yaşanacağını söyler. Tüm bu şeylere karşın Ellie ve Mike mutlu olmaya kararlıdır. Ama ne zamana kadar...
    Aslında kitabın benim için de özel bir öyküsü var. Bu kitap (nedense bir türlü yeni baskısı yapılmayan bir kitap) çok nadir bulunan Christie'lerden ve Canım Biblio'mun da çok sevdiği bir kitap. Çok zaman aradım durdum. Sanırım tek bu kitabı bulamayacağım dedim. Külliyatta bir eksik bu kalacak. Bir gün yine rutin aramam sırasında gözlerime inanamadım, buldum. Hemen satın aldım. Bu arada Canım Biblio'ma da mail attım buldum diye. Kitap geldi ama hevesim kursağımda kaldı pek sonlarına bakmam kitapların ama nedense son sayfayı açtım ve eksik olduğunu farkettim. Canım Biblio'nun sayesinde sonunu okuyabildim ona ayrıca minnettarım. Bu muhteşem kitabı bulmam için bana ilham oldu onun sevgisi. Bulduktan sonra da eksik sayfalar için imdadıma yetişti. İnsan bir arkadaştan bir dosttan daha ne ister.

Biliyorum bu kitabı methediyorum ama sizin okuma şansınız olabilir mi? Şans bu neden olmasın. Bir gün bir yerde rast gelirseniz bir an bile düşünmeyin mutlaka okuyun... Bambaşka bir şey bu hiç bir şeye benzemiyor...

*Kassandra: Mitolojide en sevdiğim kahramanlardan. Troya Kralı Priamos'un kızı olan Kassandra'nın trajik bir öyküsü vardır. Tanrı Apollon bu güzel kıza aşık olur fakat kız aşkını tanrıdan sakınır. Bunun üzerine dehşet bir ceza verir Apollon. Kassandra'ya müthiş bir kehanet gücü verir ama bir de lanet. Ona ve kehanetlerine kimse inanmayacaktır. Gerçekten de bu lanet gerçekleşir. Kassandra Troya'nın başına gelecekleri görür ve herkese sölyer, ağlar, haykırır ama kimseyi inandıramaz.

(Alıntı: [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.])

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Ki değil miydi ilk emir, İKRA!

FACEBOOK'TA PAYLAŞ
profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları