Konu: Agatha Christie - İskemlede Beş Ceset

Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,134,268
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    151
    Beğenilmiş
    1,562
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Agatha Christie - İskemlede Beş Ceset

Belçikalı ünlü dedektif Hercule Poirot dişçi muayenehasinde işlenen bir dizi cinayetin peşindedir.

İskemlede Beş Ceset adlı bu kitapta yine Agatha Christie'nin sürükleyici anlatımıyla cinayeti çözmeye çalışırken, heyecanımız sonuna dek bizi bırakmayacak.

(Arka Kapak)

Herkes tarafından sevilen dişçi Dr. Morley'in intihar etmesi için nasıl bir sebep olabilirdi? Duygusal çelişkiler içinde değildi, parasal ve gönül sorunları da yoktu. Hercule Poirot ile neden buluşacaktı? Meraklı dedektif bu intihar hikayesine inanmamıştı. Doktorun hastalarının, ortaklarının ve dostlarının ifadelerini almaya başlayan Poirot, sonuçta korkunç bir gerçekle karşılaştı. Dr. Morley ne ilk, ne de son kurbandı...

One, two, buckle my shoe

Three, four, knock at the door

Five, six, pick up sticks

Seven, eight, lay them straight

Nine, ten, a big fat hen

Eleven, twelve, dig and twelve

Thirteen, fourteen, maids a’courting

Fifteen, sixteen, maids in the kitchen

Seventeen, eighteen, maids a’waiting

Nineteen, twenty, my platter’s empty…

(Bir, iki, ayakkabımın tokasını tak,

Üç, dört, kapıyı kapat.

Beş, altı, çomakları al.

Yedi, sekiz, onları düzgün koy.

Dokuz, on, besili bir tavuk.

On bir, on iki, insanlar incelemeli.

On üç, on dört, kızlar flört ediyor.

On beş, on altı, kızlar mutfakta.

On yedi, on sekiz, kızlar bekliyor.

On dokuz, yirmi, tabağım boşaldı.)

Agatha Christie'nin çocuk tekerlemelerinden esinlenerek yazdığı romanlar meşhurdur ki en önemlisi On Küçük Zenci'dir. Diğer pek çok romanında da bu tekerlemeleri kullanır. İskemlede Beş Ceset'te öykü bu tekerlemenin ilk satırından yola çıkarak başlıyor. Düşen bir ayakkabı tokasıyla... Ve nihayetinde yine bu ayakkabı tokası sayesinde Poirot esrarı çözüyor.

Kitap sonuna kadar acaba Agatha Teyzem nasıl toplayacak konuyu diye beni merak ettirdi durdu çünkü bir ara epey bir karıştı ve konu dağıldı. Ancak yine de gayet güzel toparlandı ve güzel bir finale ulaştı. Ancak işin en kötü yanı yıllar önce katilin adını yazıp sayfaların arasına koyduğum minik bir kağıdı bulmam ve katili öğrenmem oldu. Kitabı ilk defa 1992 yılında yaz tatili sırasında okumuştum. Kitabın büyük bir bölümünü hatırlıyordum ve katili de istemeyerek hatırladım bu yüzden biraz heyecansız okudum diyebilirim. Ancak Poirot'nun dişçi randevusuna şahit olmak çok hoş bir deneyimdi

Poirot olağan diş kontrolüne gider. Ancak kendisinin ayrılmasından kısa bir süre sonra dişçisinin öldüğünü öğrenir. Olayın cinayet mi intihar mı olduğu karmaşası yaşanır. Gayet kendi halinde bir dişçiyi kim öldürmek ister? Zaten olayın da karmaşası burada yatar. Poirot olaya el koyar ve konuyu araştırmaya başlar. İçinde insanların aşklarını nasıl taze tuttuğuna güzel bir örneğinde olduğu bu kitap gerçekten değişik.

Ancak ben kitapta beş ceset göremedim. Okuyan varsa diğer iki ceset konusunda bir aydınlatma bekliyorum. Yine kötü bir isim seçimi.

(Alıntı: [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.])

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Ki değil miydi ilk emir, İKRA!

FACEBOOK'TA PAYLAŞ
profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları