Konu: Tarzan Ekicigil Yayınları Haftalık Çocuk Mecmuası Sayı - 01 (12.08.1953)

Admin
    Nereden
    Bursa

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,642,586
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    10,248
    Beğenilmiş
    77,474
    Adı Geçen
    1 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

Red face

Edgar Rice Burroughs'un roman karakteri Tarzan, 1929 yılında çizgiromana uyarlandığında,
    yayınlandığı yıla kadar benzeri bir tema olmadığı halde olağanüstü bir yayın başarısı elde etmiştir.
    1912 yılından itibaren E.R.Burroughs' un çeşitli maceralarını kaleme aldığı romanları kısa zamanda
    aşırı popülerleşerek herkesçe bilinir olmuştur. Afrika kıyılarındaki ormanlarda mahsur kalan bir bebeğin
    hikayesi olarak başlayan Tarzan öyküsü, goriller tarafından bulunup, büyütülmesiyle gelişmektedir.
    Başarılı çizgiroman uzun yıllar içinde sayısız ressam ve senaristin katkılarıyla koleksiyonunu iyice zenginleştirmiştir.
    Ülkemizde ilk kez Afacan adlı haftalık bir çocuk gazetesinde boy göstermiştir. Ayrıca 1935 yılı içinde Afacan'da yayınlanan
    bu maceraları albümleştirilmiştir. 1939 yılında yayına başlayan 1001 Roman ve ertesi yıl yayına giren 1001 Roman
    'Özel Sayı' serisinde, Tahsin Demiray'ın sahibi olduğu Türkiye Yayınevi'nce basılan Tarzan çizgiromanları sonraki yıllarda
    çok sayıda yayınevince ve sayısız seride Türk okuruyla da buluşmuştur. Bunlar arasında 1950'lerin ortasında ilk kez kendi
    başlığını taşıyan bağımsız dergisi Nihat Özcan tarafından on forma olarak yayınlanmıştır. Bununla birlikte 1950'de kopyalama
    yöntemiyle 101 Roman'da; 1950 ve 1952'de iki ayrı serisi yayına başlayan 1001 Özetin pek çok sayısında; 1952 yılı başında
    Acar adlı haftalık dergide Tarzan başlığı altında maceraları yayınlanmıştır.
    Tarzan'ın ülkemizdeki yayın serüveni bunlarla sınırlı kalmamış ve 1955'de Cici-Mu' da (Zero başlığıyla, ki Zero bu macerada
    Tarzan'ın aradığı bir suçlunun adıdır) ve Ceylan dergisinde; yine 1955 yılı sonunda Bambi dergisinde Tarzan'ın Oğlu başlığında;
    1957'de ise kendi başlığını taşıyan ve Nihat Özcan'ın yayınladığı dergide boy göstermiştir.

Bizlerinde paylaşımda bulunduğumuz bu sayı 1953 yılında Vecdi Benderli yönetiminde çizgi romana sayısız değerli eserler kazandıran
    üstadlarımız Sahap Ayhan, Orhan Yumnu, Osman Filiz, Kamuran Özberk, Suavi Sualp, Yavuz Bakan, Gazanfer, Şinasi Baştürk, Mıstık,
    Suat Yalaz, Atilla Başaran, Ergün, Orhan Ener, İsmet Kırdar, Teoman Şakar ve Sinan kadrosu eşliğinde çizilip hazırlanmıştır.
    Çizgi roman tarihimizdeki bilinmeyenleri bilinir hale getirmeye devam edelim.
    ozanbarış & palio68 çalışması ile çizgi romana istenen değeri veren tüm dostlarımıza keyifli okular dileriz.
    Forumdaki dostlarımıza tekrardan hoş geldiniz diyerek Tarzan'dan bir dilim ikramımızdır.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Konu palio68 tarafından (23.12.15 Saat 01:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: başlık yenden düzenlendi...

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,512,795
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,411
    Beğenilmiş
    18,730
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Adını bile işitmediğim bir yayınevi ki sunumu okumak bile ayrıcalık ve üstelik 1. sayısı, ellerinize sağlık üstadlarım :)

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,173,190
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,364
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Alıntı savataged Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı palio68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dostum çok merak ediyorsan hemen içeriğini aktarayım tüm seri taranmış durumda ve serinin ilk sayısını forumda paylaşmıştım :)
    Çizer kadrosu garantili ve eli kuvvetli kişilerdir :) :)

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Yayınladığınız 1 numara, benim çizgilerle ilgilenemediğim ve forumda herhangi bir faaliyetimin pek olmadığı bir dönemde gelmiş... İlgine teşekkür ediyorum, hemen indirdim nitekim, harika bir yayınmış, bizden bir şeyler olması iyi şeyler hissettirdi bana... Tek bir yayında 16 farklı ismin çalışması inanılır gibi değil, akıl mantık almıyor bazen,.. Yani Şahap Ayhan, Mıstık, Suat Yalaz, İsmet Kırdar, Suavi Süalp ve niceleri... Üşenmeyip saydım 16 isim, ee fasikül de 16 sayfa...:) Bu Tarzan yayını, zamanın ansiklopedik bilgisini iki sene geriye çekiyor özetle... "Tarzan Ekicigil Yayınları Haftalık Çocuk Mecmuası Sayı - 01 (12.08.1953)" şeklinde Tarzan Ekicigil Yayınları kısmını başa alarak yeniden düzenledim [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.] başlığı,.. belirttiğin sayıyı sizlerin ve indiren arkadaşların da arşiv isimlerini değiştirmesi gerekecek bittabi... Unutmadan kaç sayı çıkmış bu seri, bildirirsen sevinirim dostum...
    Az önce konuştuklarımızı buraya da alıntılıyorum sevgili Palio, zira Tarzan yayın tarihçesi adına kritik bir sayı,.. Teşekkür ve selamlarımla Bursa...

Aktif Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,031,316
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    617
    Beğenilmiş
    250
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Tesekkür ederim, nadir bir kitap.

EKDG
    Nereden
    Paraguay

Seviye: 50 
    Tecrübe: 10,417,916
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    6,155
    Beğenilmiş
    12,084
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    Sevgili dostlarım, tarih yazıyor. Teşekkürler Ozanbarış ve Palio68, sağ olun var olun.

Çizgili Kitap
    Nereden
    İstanbul Türkiye

Seviye: 42 
    Tecrübe: 2,768,779
    Sonraki Seviye: 3,025,107

Beğenmiş
    9,723
    Beğenilmiş
    4,347
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Üstadlarım paylaşmış bizi zaman yolculuğuna çıkardılar.
    Bizler dünyada gelmeden evvelki tarihlere küçük bir seyahat.

Yavrukurt Yayınları Vecdi Benderli
    ismi gerçekten incelemeye değer bir değerimiz.

Meclis arşivinde
    1957 yılı 479 nolu takibat neticesi
    İstanbul : Recep Ekicigil 5680, 4, 20 TCK. 20 L. 39 Kr. H. P.C.
    (Ekicigil Yayınevi Sahibi) 5. 59, 89.
    Vecdi Benderli (Ekicigil Yayınevi Mesul Müdürü) - Tevkif, edilmemiştir

şeklinde bir tahkikat netice listesinde adını gördüm.
    Benzer şekilde o listede Necip Fazıl Kısakürek, Abdi İpekçi, Hakkı Devrim
    ve bir çok basın yayın kurumu, sahipleri ve çalışan kişiler hakkında verilmiş kararlar var.

Vecdi Benderli "Fahrettin Cüreklibatır"

1963 sonbaharında Halit Refiğ Gurbet Kuşları filminin çekimlerine
    hazırlanırken askerliğini bitiren Cüneyt Arkın filmde rol aldı.
    Gazeteci Vecdi Benderli
    Cüneyt Gökçerden Cüneyt;
    Ramazan Arkın'dan Arkın isimlerini alıp birleştirir
    "Cüneyt Arkın" ismini yaratır.

Kitapta yer alan 16 isim başlı başına araştırma konusu.
    Yeri geldikçe dilerim paylaşımlarda yazma imkânımız olur.

Çok teşekkürler...
    Konu kutuge tarafından (09.02.19 Saat 04:27 ) değiştirilmiştir.

EKDG

Seviye: 44 
    Tecrübe: 3,776,925
    Sonraki Seviye: 4,297,834

Beğenmiş
    288
    Beğenilmiş
    3,026
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    İşte bir tarihin yazılmasına şahit oluyoruz.
    Şahsıma görmediğim bir eser...
    Muhteşem ..
    Görsel bir tarih için dost ikiliye teşekkürler.

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,608,552
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Tarihi değeri olan bir paylaşım.
    Bir ilk sayısı.
    Bulunması mümkün olmayan yayınlardan birisi.
    Ve Tarzan..
    Ve orman.
    Ve çizgi roman.
    Tarihe panoramik bir bakış açısıyla özetlenen bilgiler ışığında daha da anlamlı bir süreç içerisinde ölmez bir yayın.
    Çok teşekkür ederim.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 7

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları