Konu: Agatha Christie - Koltuktaki Ölü

Admin
    Nereden
    İstanbul

Seviye: 46 
    Tecrübe: 5,492,098
    Sonraki Seviye: 6,058,010

Beğenmiş
    1,870
    Beğenilmiş
    17,434
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Mary Gerrard’ı öldürmekle suçlanan genç ve güzel Elinor Carlisle, sanık kürsüsünde sessizce oturuyordu. Tüm kanıtlar onun aleyhineydi. Bu cinayeti ondan başkası işleyemezdi. Çünkü öldürücü zehri ancak o, ele geçirebilirdi.
    Düşmanca fikirlerin hâkim olduğu mahkeme salonunda, suçu kanıtlanana dek Elinor’un masum olduğuna inanan tek kişi; Hercule Poirot’ydu. Yani Elinor ile idam sehpası arasındaki tek kişi...
    (Tanıtım Yazısı)

Kitap Basım Yılı....1972

Format.....Cbr

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

istanbullu
    Guest
    Agatha ablamızın bilmediğim bir kitabı daha sayın abim müthişsin,çok sağol.

Ç. R. Düzenleme

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,065,504
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    1,742
    Beğenilmiş
    1,579
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Agatha Christie' nin romanlarında sık kullandığı bir özdeyiş vardır:

" old sins have [cast] long shadows; geçmiş günahların gölgeleri uzun olur "

Agatha Christie, Esrarengiz Sanık /Koltuktaki Ölü /Zehirli Miras /Ölüme Doğru /Morfin ' Sad Cypress /Cypressus Tristis '

"Evet, dediğiniz gibi romantik bir hal... Romantik ve esrarlı..."

Hopkins'in gözleri parlayıverdi. "Değil mi? İnsan haklarında gizli bir takım şeyler öğrendiği kimselere karşı bir ilgi duyuyor. Ben de bir tesadüf eseri bir sürü şey öğrendim. Aslında bana ip ucunu veren de Hemşire O'Brien oldu. Ama bu da ayrı bir hikaye. Ama insanın geçmişi öğrenmesi çok hoş oluyor. Farketmediğimiz ne trajediler var. Acıklı bir dünya bu."

Poirot, içini çekerek başını salladı. "Öyle."

Kadın, ani bir endişeyle bağırdı. "Size bunları açıklamamalıydım! Bu durumun duyulmasını istemem! Neticede anlattıklarımın cinayetle hiçbir ilgisi yok. Herkes Mary'nin Gerrard'ın kızı olduğunu sanıyordu. İşin içinde başka bir iş olduğunu sezmesinler. Kızcağız öldükten sonra şerefine bu şekilde leke sürülmemeli. Neticede Gerrard kızın annesiyle evlenmiş. Bu da yeter."

Poirot, mırıldandı. "Ama herhalde siz Mary'nin asıl babasının kim olduğunu biliyorsunuz?"

Hemşire Hopkins, istemeye istemeye, "Belki..." dedi. "Fakat belki de bilmiyorum... Yani, kesin bir şey bildiğim yok. Ben sadece bir tahminde bulunabilirim. Eski günahların gölgeleri uzundur, derler. Ama ben geveze bir kadın değilim. Başka bir şey de söylemeyeceğim."

Poirot, ustalıkla gerileyerek, hemen başka bir konuya geçti.

"Bir mesele daha var... Nazik bir konu..."

Agatha Christie, Elmayı Yılan Isırdı ' Hallowe'en Party /Factio Pervigilium Omnium Sanctorum '

Poirot sordu. «Hangisinin sevgilisi vardı? Nora'nın mı Janet'in mi?»

«Artık geçmişte kalmış şeyler bunlar.»

Poirot eski bir atasözünü tekrarladı. «Geçmişteki günahların gölgeleri uzun olur. Yaşımız ilerledikçe bu sözün ne kadar doğru olduğunu da anlarız. Nora Ambrose nerede şimdi?»

«Okuldan ayrılarak, kuzeye gitti. Orada bir okula girdi. Bu olay kendisini çok sarsmıştı. Janet'le... samimi arkadaştılar.»

«Polis esrarı çözemedi, değil mi?»

Miss VVhittaker başını salladı. «Hayır.» Ayağa kalkarak, saatine baktı.

«Artık gitmem gerek.»

«Bana anlattıklarınız için çok teşekkür ederim.»

Agatha Christie, Kader Kapısı /Cinayetler Kapısı ' Postern of Fate /Posterula Fati '

"Ben buna pek ihtimal vermiyorum. Sonuçta olay yıllar yıllar önce olmuş. Isaac'ın zamanından önce."

Tuppence, "Günahların eski gölgeleri vardır," dedi. "Aklımdan geçirdiğim atasözü bu muydu bilmem? Kulağıma yanlış gibi geldi. 'Yeni günahların eski gölgeleri vardır...' Yoksa 'Eski günahların gölgeleri uzundur' mu olacak?"

Tommy, "Ben senin yerinde olsam bunları unuturdum," dedi. "Söylediklerinin hiçbirinden de bir anlam çıkmıyor."

Agatha Christie, Filler de Hatırlar ' Elephants Can Remember /Elephanti Memorare Possunt '

Öyle dikkati çekecek bir olay, bir kavga olmamıştı. Ama olsaydı da ben bunu bilemezdim ki. Çocukluklarından evlendikleri güne kadar olan dönem, Malaya ve diğer yerlerde geçirdikleri yıllar... Yirmi otuz yıllık bir süre. Belki de felaketin tohumları o sırada atılmıştı. Büyük annem daima bir atasözünü tekrarlardı, 'Eski günahların gölgeleri uzun olur,' Karı kocanın ölümüne de böyle bir gölge mi sebep olmuştu? Geçmişten uzanan bir gölge? Böyle bir şeyi öğrenebilmek hiç kolay değildir. Bir insanın meslek hayatı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Arkadaşlarının, dostlarının anlattıklarını dinlersiniz. Ama işin içyüzünü bilemez, gizli bir takım ayrıntıları öğrenemezsiniz. Açıkçası ben zamanla 'mümkün olsaydı da geçmişi araştırabilseydim' diye düşünmeye başladım. 'Sebebi orada aramak gerek' Belki eskiden bir şey olmuştu. Onlar yabancı bir memleketteyken. Unutulduğu, ortadan kalktığı sanılan ama hala yaşayan bir şey. Geçmişten bir düşman. Kimsenin bilmediği bir olay. İngiltere'de değil, daha önce dışarıda olan bir olay. İnsan nereyi araması gerektiğini bilebilse... "

Poirot, "Kastettiğiniz herkesin kolaylıkla hatırlayabileceği bir şey değil," diye mırıldandı. "Yani bu gün hatırlayabileceği... Belki de bunu İngiltere' deki arkadaşlarından hiçbiri de bilmiyorlardı."

Cinayetler kraliçesinin ' regina murdrorum ' bu güzel kitabı için çok teşekkür ediyoruz sevgili 4you007.

N.B.: *.CBR uzantısı & eski kapak resmi, okunurken, çizgiroman & antika hissi uyandırdığından bize göre özeldir.

İ ç t e n l i k l e...

Sevgiyle...

Üye
    Nereden
    Keşan-Edirne

Seviye: 26 
    Tecrübe: 100,295
    Sonraki Seviye: 125,609

Beğenmiş
    55
    Beğenilmiş
    42
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Agahta Christie'nin okumadığım bir eserini görmek beni heyecanlandırdı ve sevindirdi.Çok teşekkürler değerli '4you007 '.Ellerine,emeklerine sağlık.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları