Konu: Yerli çizgiromanları eleştirirken iltimas geçmeli miyiz?

Aktif Üye

Seviye: 28 
    Tecrübe: 160,517
    Sonraki Seviye: 195,661

Beğenmiş
    13
    Beğenilmiş
    149
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Twitter'da bir oylama yapıyoruz, konu önemli olduğu için buraya da başlık açtım.
    Yerli çizgiromanları eleştirirken iltimas geçmeli miyiz?
    Sizin düşünceniz nedir?

forumcekadam
    Guest
    twitter başlıklarını link olarak yazsanız iyi olurdu sanırım.

İltimas kelimesi bile başlı başına yanlış tanımlama bence.

anlamı;

a - Yasa ve kurallara aykırı bir biçimde, haksız olarak kayırma, başkalarının hakkını ve yasaları, kuralları çiğneyerek birine arka çıkma.

b - Birine, herhangi bir konuda ayrıcalık ve öncelik tanıma.

kökeni Arapça bir kelime ile yerli çizgiroman herhangi bir teraziye, kıyaslamaya koymayalım derim Devrim üstadım.

Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı
    sloganlarımız yerli malı haftamız bile vardı.

b tanımına göre gidecek olursak yerli çizgiroman almalıyız, aldırmalıyız,
    tanıtmalıyız.

Eleştirme konusuna gelince "söz söylenmemeli" yeter ki üretilsin, yapılsın, basılsın.

1000 sayıya yaklaşan Kara Murat, Tarkan gibi sürekli olsun.
    Kopya, taklit, benzerlik, esinlenme gibi bir sürü sıfat ve tanımlama olabilir
    ortada ne var ki eleştirilsin.

Gazete bayilerinde süreli 50 hatta 30 tane yerli dergi kitap var mı ki eleştirelim.

forum olduğu için biraz coştum twit modeli
    cevabım

"evet iltimas geçmeliyiz
    torpil yapmalıyız
    başımızın üstünde yeri var. Ganyanda her ayakta tek geçerim"

Admin
    Nereden
    dünyanın sonu

Seviye: 50 
    Tecrübe: 11,178,940
    Sonraki Seviye: 11,777,899

Beğenmiş
    14,665
    Beğenilmiş
    10,364
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu
    "İltimas geçmek" cümlesi bana göre çizgi romana, daha doğrusu bu sanata gönül vermiş kimsenin ağzına yakışmıyor,..
    Daha başka bir şekilde ifade edilebilirdi bu durum ya da sadece eleştiri üzerinden bir tartışma yürütmek, konuya daha
    sağlıklı bir başlangıç yapmamıza vesile olabilir kanımca...

Eleştiri kelimesi ise Türkiye'de bıçak sırtı bir konu, zira eleştirmek ya da eleştirilmek üzerine birbirimize girmemiz bu
    konuda bile an meselesi... Tabi işin şakası bir yana, bu konuda yerli üretim yapan eski-yeni dostlarla da oturup ko-
    nuşmak, yerli ve yeni çizgi roman üretim şekilleri üzerine serbest vezin sohbet etmeyi de ayrıca çok isterim...

Şöyle bir soruyla başlamak isterim meseleye,.. Çizgi roman okuru olarak, böyle bir konu başlığı gördüğümüzde ve sev-
    gili Devrim'in yazdıklarını ilk okuduğumuzda aklımıza gelen ve 2000'li ya da 2010'lu yıllarda yerli üretim kaç çizgi rom-
    an, yazar-çizer, yayın evi vs alt alta yazabiliriz... Yazamamamız okur açısından bambaşka bir mesele, yazacak çok faz-
    la şey olmadığını söylemek ya da yazmaya değmeyecek şeyler olduğunu düşünmek bambaşka bir mesele. Neresinden
    tutarsanız tutun elinizde kalma şansı yüksek bu konunun, demem o ki.. Az sayıda olan bir şeyi eleştirmek de ne dere-
    ce anlamlı, bir de bu var.. Mutlaka üretilen bir şey yapıcı bir şekilde ve üslubunca eleştirilmeli ama temel mesele bana
    göre bu değil, temel meselemiz yerli çizgi roman üretimi konusunda bir endüstri olmayı hayal edemesek de, yazar ve
    çizerin kollandığı, çizgi roman dağıtım ağının yeniden inşa edildiği bir sistem yaratmak, ayrıca çizgi romanı insanlara
    yeniden hatırlatmak, sevdirmek ve satın alma ihtiyacı hissettirmek gibi bilumum hadiseyi öncelikle halletmek gerek bir
    an önce...

Bu konuda "İltimas" ise, sadece yerli üretim çizgi romanları satın alma önceliklerimiz arasına koyarak olabilir,..

Aktif Üye

Seviye: 28 
    Tecrübe: 160,517
    Sonraki Seviye: 195,661

Beğenmiş
    13
    Beğenilmiş
    149
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Aslında konu şuradaki yazıdan, eleştirmenin çekincelerinden ortaya çıktı.
    [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Aktif Üye

Seviye: 25 
    Tecrübe: 81,640
    Sonraki Seviye: 100,000

Beğenmiş
    854
    Beğenilmiş
    107
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı devrimk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genel olarak çok doğru şeyler yazmış.
    .

forumcekadam
    Guest
    Alıntı devrimk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Alıntı cortomaltese Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genel olarak çok doğru şeyler yazmış.
    Kanaatim gerçekten çizgiroman seven biri olanı söyler, sansasyon/popülarite peşinde değilse
    okuyan, satın alan, tanıtan kısacası seven biri tekrar yazayım olanı söyler.
    Biraz sınır çizelim;
    çizgiroman derken de mizah dergileri, gazete karikatürleri konu dışıdır
    dahil olan dergiler/gazeteler içinde varsa yayınlanan/yayınlanmış çizgiromandır.

Yerli çizgiromanı eleştirmek için haftalık/aylık 20-30 yayın olmalı ki Avrupa-Amerika
    tabanlı bir kıyasa gidelim. Yabancı çizgiromanı takip edenler comics+bd türünün "konu yani senaryo"
    tabanlı olduğunu bilirler. Çizgi ikinci sıraya düşer. Çok fanatik takip edenler sadece üretmek ve yayında kalmak
    tabanını onaylar sanırım. Bu yüzden bir seride varsa iyi çizer(ler)in adı önce yoksa ikinci yada sonraki sıradadır.

Eleştirmeye karşı taraftan kıyas edeceğimiz veritabanından başlayalım. Nasılsa yerli çizgiromana
    sıra gelmeyeceğine her türlü bahse girerim.

Peki yerli çizgiroman için çok özür dilerim "şakşakçı mıyız" elbette hayır sadece olmadığı, az üretildiği,
    gönül verenler tarafından ortaya çıkarıldığı için yüreğimizde cam fanusta koruma altına alıyoruz.

Devrim üstadın verdiği linkte altevren de yazan arkadaş önemli bir noktayı unutmuş.
    kendi ifadesiyle yazısının tamamını belki 10-20 kişi okumayabilir, fakat aynı odaklı ve anlatımlı olarak
    o yazıyı ya da benzerini yazacak 20 den fazla çizgiroman seven, okuyan, eleştirmen mevcuttur.
    İsteseler di yazarlardı.

Yerli çizgiromana "iltimas" geçmeliyiz.

Saygılarımla.

not: Yerli çizgiroman derken son zaman değil tüm zamanları söylüyorum.

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,530,719
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,416
    Beğenilmiş
    18,731
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Hiçbir zaman iltimas yok

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 3

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları