Konu: Necmettin Şahiner - Bilinmeyen Taraflariyle Said Nursi

EKDG

Seviye: 40 
    Tecrübe: 1,908,250
    Sonraki Seviye: 2,111,327

Beğenmiş
    129
    Beğenilmiş
    3,564
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    1 Konu

pdf
    453 sayfa
    15mb

not:alıntıdır.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Aktif Üye

Seviye: 43 
    Tecrübe: 3,577,189
    Sonraki Seviye: 3,609,430

Beğenmiş
    5,231
    Beğenilmiş
    4,355
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Said Nursi ve Risaleleri mutlaka tetkik edilmesi gereken ve Kutsal kitap perspektifinde analiz edilmesi gerektiğini düşündüğüm bir olgudur.
    Neden denilecek olursa EBCED konusunda ki sözleri Mehdi beklentisi gibi anlayışlarının bilimsel olarak değerlendirilmesi gerekir.
    Aslında bildiğiniz gibi EBCED konusu Kadim Yahudilikten Gematria olarak Hristiyanlık ve ebced olarak ta Fazlullahla birlikte İslama giriş yapmış 28 arap harfi ve 4 adet fars harfine sayısal değerler vermek üzerine kurgulanmıştır.
    Cavidanname adılı eseri ve hurufiliği nedeniyle idam edilen Fazlullah ın hurufiliği sonrasında bilim / ilim şeklinde halan ilgi görsede temelde Karmatilerin kendi aralarında kriptolu haberleşme için de kullandıkları bir teknikten fazlası değildir.Kutsal bir yönü yoktur.
    Bu anlamda bütün yazılanları ben şahsen tenkitçi bir anlayışla okurum.Kim yazarsa yazsın farketmez.Aklı kullanmanın gereğide aklın işletilmesidir.
    Tartışılmaz yada anlaşılamaz yada kendisine ilham geldiğini söyleyerek yazılan kitapların sayısı oldukça fazladır.Arabinin Fususul Hikeminden Said Nursi nin Risalelerine varana kadar benzer durumlar vardır.
    Bu yüzden tartışılmaz eleştirilemez bir paradigma ile değil tartışılabilir eleştirilebilir bir anlayışla kitap okunmalıdır.
    Tartışılmadığı için Fettullahçı Gladio bu kadar taban buldu.Erişilmez ulaşılamaz at hırsızı kılıklı salya ......lü takkeli şeytan / şeytan evliyası / hizbusşeytan ülkeyi ne hale getirdi.Her yere sızarak insanları etkiledi ve mürit edindi.Kendisine göre de bu takkeli şeytan MEHDİ olup insanlığı kurtaracakmış.Bu iğrenç yaratığın şakirtleride bunu böyle kabul edip bu sümüklü salyangozun peşinden gittiler.Nedeni ne ;
    Fetö rüyasında Peygameberi görmüş haşa Cenabı Hakla sohbet etmiş bu anlattıklarını şempanzelere anlatsa sıfatına tükürürler ama bizim saftirik riyakar ve mevkii peşinde koşan cahil cühela tayfa hemen ne hikmetse hemen inanıverdi hemen koşa koşa peşinden gitti.Sonuç ortada tabi.Devlete tosladılar.Şİmdilerde de tutuklu olarak yargılanan bir Profesörün avukatı bir arkadaş halen mehdi gelip bunları kurtaracakmış diye söylüyorlar dedi.Üstad dedim bunlar kafayı yemiş bunun başka izahı yok.Başka izah şekli bulamıyorum.
    Bu nedenle aman Kuran dışında yazılan kitaplara ermiş evliya geçinen takkeli , cüppeli , sarıklı , sakallı , ilham aldığını , rüyalardan ilim geldiğini söyleyen herkese şüpheyle bakın aman aman şüphe edin.Kişisel görüşlerim böyle Bilim bilim bilim.Gerisi hikaye.....
    .

EKDG

Seviye: 42 
    Tecrübe: 2,742,176
    Sonraki Seviye: 3,025,107

Beğenmiş
    200
    Beğenilmiş
    387
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Bizi bize bıraksalar bizler iyi insanlarız aslında, her siyasi, dini görüşte insanlar olarak rahat mutlu yaşarız,
    Ben siyasi ve dini görüşleri bir arabaya benzetiyorum...

İnsanlar o arabaya hak,hukuk, adelet vs güzel kavramlara gideceğine inanarak biniyorlar.
    Ama direksiyonda satılmış adamlar var, onlar kargaşa, ikilik, kaos adresine götürüyorlar.
    .

EKDG

Seviye: 42 
    Tecrübe: 2,742,176
    Sonraki Seviye: 3,025,107

Beğenmiş
    200
    Beğenilmiş
    387
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı abolardis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Said Nursi ve Risaleleri mutlaka tetkik edilmesi gereken ve Kutsal kitap perspektifinde analiz edilmesi gerektiğini düşündüğüm bir olgudur.
    Neden denilecek olursa EBCED konusunda ki sözleri Mehdi beklentisi gibi anlayışlarının bilimsel olarak değerlendirilmesi gerekir.
    Aslında bildiğiniz gibi EBCED konusu Kadim Yahudilikten Gematria olarak Hristiyanlık ve ebced olarak ta Fazlullahla birlikte İslama giriş yapmış 28 arap harfi ve 4 adet fars harfine sayısal değerler vermek üzerine kurgulanmıştır.
    Cavidanname adılı eseri ve hurufiliği nedeniyle idam edilen Fazlullah ın hurufiliği sonrasında bilim / ilim şeklinde halan ilgi görsede temelde Karmatilerin kendi aralarında kriptolu haberleşme için de kullandıkları bir teknikten fazlası değildir.Kutsal bir yönü yoktur.
    Bu anlamda bütün yazılanları ben şahsen tenkitçi bir anlayışla okurum.Kim yazarsa yazsın farketmez.Aklı kullanmanın gereğide aklın işletilmesidir.
    Tartışılmaz yada anlaşılamaz yada kendisine ilham geldiğini söyleyerek yazılan kitapların sayısı oldukça fazladır.Arabinin Fususul Hikeminden Said Nursi nin Risalelerine varana kadar benzer durumlar vardır.
    Bu yüzden tartışılmaz eleştirilemez bir paradigma ile değil tartışılabilir eleştirilebilir bir anlayışla kitap okunmalıdır.
    Tartışılmadığı için Fettullahçı Gladio bu kadar taban buldu.Erişilmez ulaşılamaz at hırsızı kılıklı salya ......lü takkeli şeytan / şeytan evliyası / hizbusşeytan ülkeyi ne hale getirdi.Her yere sızarak insanları etkiledi ve mürit edindi.Kendisine göre de bu takkeli şeytan MEHDİ olup insanlığı kurtaracakmış.Bu iğrenç yaratığın şakirtleride bunu böyle kabul edip bu sümüklü salyangozun peşinden gittiler.Nedeni ne ;
    Fetö rüyasında Peygameberi görmüş haşa Cenabı Hakla sohbet etmiş bu anlattıklarını şempanzelere anlatsa sıfatına tükürürler ama bizim saftirik riyakar ve mevkii peşinde koşan cahil cühela tayfa hemen ne hikmetse hemen inanıverdi hemen koşa koşa peşinden gitti.Sonuç ortada tabi.Devlete tosladılar.Şİmdilerde de tutuklu olarak yargılanan bir Profesörün avukatı bir arkadaş halen mehdi gelip bunları kurtaracakmış diye söylüyorlar dedi.Üstad dedim bunlar kafayı yemiş bunun başka izahı yok.Başka izah şekli bulamıyorum.
    Bu nedenle aman Kuran dışında yazılan kitaplara ermiş evliya geçinen takkeli , cüppeli , sarıklı , sakallı , ilham aldığını , rüyalardan ilim geldiğini söyleyen herkese şüpheyle bakın aman aman şüphe edin.Kişisel görüşlerim böyle Bilim bilim bilim.Gerisi hikaye.....
    Peygambere bile verilmeyen güçlerin bu tarz insanlarda var olduğuna inanmak nasıl bir duygudur nasıl bir düşüncedir anlayamadım...

Allah elçilerine bile öyle güçler vermemiştir.

Hz. Musa' ya git sen varınca deniz açılacak denmemiştir.

- Hz Musa denize gelince, geldim önümde deniz var deyince,
    Tamam deniz sana yol açacak denmiştir.

- Hz Nuh'a gemi yap denince, o nasıl şey bilmiyorum demiştir? Sana öğretilecek denmiştir.

Bu adam için duvarlardan geçer, Allah la konuşur şu bu denmiştir,

Allah elçisine , peygamberlere vermemiş o gücü bu adam kim k?...
    ve buna nasıl inanırsınız.

İnsan müslümansa bu tür şahıslara inanmaz, aksine kınar...

Yani Kur'an , Müslümanlık mükemmel bir şey okumak lazım...

Onun bunun arkasına düşmeden okumak anlamak lazım,

Din önemli bir konu, Müslümanım demek yetmez, Kur' anı okumak lazım,

Kısacası okumak, okumak, okumak...

Aktif Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,024,099
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    617
    Beğenilmiş
    250
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Teşekkürler. Ben ta 80'lerin başında malum şahıstan hiç hoşlanmamış, tehlikeyi fark etmiştim. Hatta uzun süre işsiz kalmış, Zaman'a gitmiş, geri çevrilmiş, iş bulamamıştım, iyi ki öyle olmuş. Bütün suç idarecilerde olup bu canavarı şımarttılar, sonunda
    bugüne kadar gelen hadiseler başgösterdi. Şimdi, o sahtekarın üstadına, Said Nursi'ye bile artık sıcak bakamıyorum. Yine de Allah taksiratını affetsin Nursi'nin.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 3

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları