Konu: Choderlos de Laclos - Tehlikeli İlişkiler

Çeviri & Balonlama

Seviye: 35 
    Tecrübe: 770,219
    Sonraki Seviye: 824,290

Beğenmiş
    48
    Beğenilmiş
    772
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Tehlikeli İlişkiler bir entrika’nın öyküsüdür. Entrika çevirmek her zaman birini bir şeye “inandırmaktır”; her entrika yalanlardan oluşan bir yapıdır; entrikaya inanmak öncelikle insanların etkilenebileceğine inanmaktır.

Tehlikeli İlişkiler’in anekdotik bölümü çoğu zaman bu yapıtın çağdaşı ya da ardılı olduğu erotik küçükleri düşündürür; bu entrika Crébillon, Nerciat, Sade’da gördüğümüz entrikalara benzer; özgünlük baskı aracının artık güç değil ikna olmasında yatar. Yalan baskının sadece en ince aracıdır: Ayartılacak insanın zihninin bir parçasını etkilemek ve bu parçanın da kişiliğin bütününe baskı yapması. Ve okuyucu gizem içinde kaldıkça daha bir hisseder bu baskıyı (...)

Tehlikeli İlişkiler bir irade mitolojisidir; ve burada irade ve cinselliğin sürekli karışması en güçlü eylem araçlarıdır.

İrade ve cinsellik birbirine karışır, çoğalır, tek bir alan oluşturur çünkü Laclos cinselliği bir baskıya bağlı olmanın çok daha ötesinde, çok daha şiddetli bir biçimde hisseder, ona göre irade cinsellikten ayrılmaz, tersine kitabın erotik alanının temellerinden birini oluşturur.

Kitabı küçük çapta ve neredeyse gizli bir başyapıt özelliği kazandığında Laclos şöyle demiştir: “Bu dünyada ben öldükten sonra bile yankılanacak bir yapıt yaratmak istedim.”

André Malraux, 1939

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

Çeviri & Balonlama
    Nereden
    Harikalar Diyarı

Seviye: 34 
    Tecrübe: 625,089
    Sonraki Seviye: 677,567

Beğenmiş
    765
    Beğenilmiş
    775
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Etkileyici bir eser. Yıllar evvel yazlıkta elime geçmiş okumaya başlamıştım, olayların akıcılığının kitabı elimden bırakmama müsaade etmediğini hatırlıyorum, bir an önce sonuna gelmek istiyordum. Ve işte o gün bir şey öğrendim, eğer elinizdeki kitap eski püskü harap bir haldeyse sayfalarını kontrol etmeli sondan takribi olarak 15-20 sayfası kayıp olduğu için okuyamamıştım ve şimdi Mandos sayesinde tamama erdirebileceğim. Gerçi düşündüm de aynı şey Kelebek romanında da başıma gelmişti, ama sonra onu yeniden satın alıp okumuştum

Bilgi: Kitabın aynı zamanda 1989 yılında çekilen 2 filmi var. Milos Forman'ın çektiği Valmont ve Stephan Frears'ın çektiği Dangerous Liaisons.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 1

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları