Konu: Georges Ifrah - Rakamların Evrensel Tarihi (Tübitak, 9 cilt)

spiderh
    Guest

Bir gün öğrencileri, matematik öğretmeni Georges Ifrah'a, yanıtlayamadığı şu soruları sormuşlardı: "Efendim, rakamlar nereden geliyor? Sıfırı kim icat etti?" Gerçekten, nereden geliyordu rakamlar? Bu alışılmış simgeler bize öyle açık geliyordu ki, onları bir tanrının ya da bir uygarlık kahramanının eksiksiz bir armağanı olarak birdenbire ortaya çıkmış sanıyorduk. Böyle başladı Ifrah'ın serüveni ve 20 yıllık bir çalışmadan sonra Fransa'da büyük yankılar uyandıran, en çok satan kitaplar arasına giren Rakamların Evrensel Tarihi adlı eşsiz yapıt ortaya çıktı.

38 dile çevrilen ve American Scientist'in 20. yüzyılı biçimlendiren 100 kitap listesine giren iki ciltlik bu yapıtın ana amacı, tarih öncesinden bilgisayarlar çağına uzanan en temel işlemlerden yola çıkıp mistik, dinsel, büyüsel ya da kâhinlikle ilgili aritmetiklerde gezinen, sonunda en genel hesaplara ulaşan karmaşık ve çok biçimli evrim hakkındaki tüm soruları yalın ve anlaşılır ifadelerle yanıtlamaktır.

[Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]

(ALINTIDIR)

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,528,230
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,415
    Beğenilmiş
    18,730
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Çok kıymetli paylaşım, eline sağlık üstadım

Üye

Seviye: 23 
    Tecrübe: 58,445
    Sonraki Seviye: 62,494

Beğenmiş
    74
    Beğenilmiş
    15
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Tam bu kitabı taramayı düşünüyordum ki burada rastladım. Çok teşekkrüler.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 2

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları