Konu: Mark Twain - Tom Sawyer'in Maceraları

Üye

Seviye: 18 
    Tecrübe: 16,292
    Sonraki Seviye: 17,484

Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    15
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu

Bu kitapta anlatılan serüvenlerden birçoğu gerçektir; biriki tanesi benim, diğerleri de okuldaki arkadaşlarımın yaşadığı olaylardır. Huck Finn de gerçek hayatta var olan bir karakterdir; Tom Sawyer da öyle. Öyküde sözü edilen tuhaf batıl inanışların tamamı, bu öykünün geçtiği zamanda, yani otuz kırk yıl öncesinde Batı'daki çocuklar ve köleler arasında bu?yu?k kabul göru?yordu. Elinizde tuttuğunuz kitap, kız ve erkek çocukları eğlendirmek için yazıldı, fakat yetişkinlerin de bu öyküden keyif almasını umuyorum, çünkü amacımın bir bölu?mü de, yetişkinlere geçmişte nasıl olduklarını, neler hissettiklerini, neler düşündüklerini, neler konuştuklarını ve ne kadar tuhaf işlere kalkıştıklarını anımsatmak.
    -Mark Twain Hatford, 1876-
    [Yeni üye olduysanız üye onayınızı bekleyiniz ya da üye olmak için TIKLAYINIZ.]
    Konu Bincol tarafından (28.01.16 Saat 20:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kitap kapağı güncellendi.

Üye
    Nereden
    Ankara

Seviye: 38 
    Tecrübe: 1,219,826
    Sonraki Seviye: 1,460,206

Beğenmiş
    480
    Beğenilmiş
    1,472
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Teşekkürler sam.

ZamanGezgini
    Guest
    Teşekkür ederim dostum. Çocukken çok keyif alarak okuduğum kitaplardan biridir.

Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,134,360
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    151
    Beğenilmiş
    1,563
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Ellerine sağlık sevgili Sam, çok teşekkür ederim bu "tatlı" eseri paylaştığın için. :)
    Ki değil miydi ilk emir, İKRA!

Teknik
    Nereden
    çArşı - Beşiktaş

Seviye: 56 
    Tecrübe: 28,529,087
    Sonraki Seviye: 30,430,899

Beğenmiş
    28,416
    Beğenilmiş
    18,730
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Ellerine sağlık üstadım, her çocuğun mutlaka okuması gereken bir eser, hatta ben bile tekrar büyük keyifle okuyabilirim.

Bu arada; Mark Twain ile ilgili bir anekdot:

1867 yılında, deniz yoluyla İstanbul'a gelen Mark Twain; ilk olarak şehrin coğrafi konumunu betimlerken, şehri "Demirlediğimiz yerden bakınca şimdiye kadar gördüğümüz en güzel kent" şeklinde nitelendiriyor, ama ayak basınca işler değişiyor; "Hamam".

Yıllar boyunca Türk Hamamı'nın mucizelerini düşlediğini dile getiren yazar ziyaretini ise şöyle anlatıyor;

"Beni mermer karolarla kaplı, büyük bir avluya aldılar. Avluyu çevreleyen balkon tarzındaki geniş bölmelerin trabzanları boyasız, yollukları köhneydi. Bölmelerdeki büyük, harap sandalyelerin kirli şilteleri, üzerlerinden geçen dokuz kuşağın izlerini taşıyordu. Geniş, çıplak ve iç karartıcı bir yerdi burası. Avlu ambara, bölümler ahıra benziyordu. (...) Zindan şimdi sıcak havayla dolmuştu. Beni daha yüksek ısıya dayanacak kadar ısıttıktan sonra ıslak, kaygan, buhar dolu bir odaya alıp ortasındaki platformun üzerine yatırdılar. (...) Sıcak suları seller gibi üzerime döktükten sonra başıma bir sarık sardı, vücudumu da kuru masa örtüleriyle kundakladı. Bölmelerdeki tavuk kümesi gibi yerlerden birine götürüp Arkansas gibi yataklardan birini işaret etti. Sıska hizmetkar yine nargile getirdi ama hemen geri postaladım. Ardından şairlerin kuşaklar boyu vecd ile övdükleri dünyaca ünlü Türk kahvesi geldi. Doğu lüksüne ilişkin düşlerimden kalan son umutla kahveye sarıldım. Bu da bir başka aldatmacaydı".

Mark Twain, hamamın asıl geçmişinin kimlere ait olduğunu bilseydi; bunları zor söylerdi.

Aktif Üye

Seviye: 35 
    Tecrübe: 686,534
    Sonraki Seviye: 824,290

Beğenmiş
    227
    Beğenilmiş
    2,692
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Mark Twain'nin biraz Türk Düşmanlığı vardı, diye aklımada kalmış. Ama eserlerine diyecek yok.

Aktif Üye
    Nereden
    New York

Seviye: 28 
    Tecrübe: 158,075
    Sonraki Seviye: 195,661

Beğenmiş
    120
    Beğenilmiş
    150
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Yanılmıyorsam çocukken okuduğum ilk kitap Tom Sawyer'ın Maceraları idi. Tom'un Becky Thatcher'ı tavlamak için kullandığı taktikler apartmanda beğendiğim bir kızla arkadaşlık kurabilmek için ilham vermişti bana. Uzun yıllar sonra yolum bu hikayelerin konusunun geçtiği Mississippi nehri yakınlarına düştü ve çocukluk günlerimi bu yerlerde tekrar hatırladım.

Mark Twain'in Türkiye'den bahsettiği Innocents Abroad (Türkçe çevirisi var mı bilmiyorum) kitabının aslını 6-7 sene evvel okumuştum. Hicivlerini abartılı ve biraz ırkçı bulmuştum ama 19. yüzyıl ölçütleri düşünüldüğünde okunmayacak gibi değildi. Hatırladığım kadarıyla Mark Twain Türkiye'ye gelirken yolda Paris'te Abdülaziz'in Avrupa gezisine denk geliyor ve Fransa Kralı ile Osmanlı Padişahı'nın temsil ettikleri medeniyetler açısından ona göre nasıl tam bir tezat ikili olduklarını uzun uzun anlatıyor. İstanbul'dan sonra Efes'e gidiyor ve oradan tarihi eser kaçırmaya kalkarken bekçilere yakalanınca şikayet ediyor. Öte yanda, aynı şeyi Mısır'da yapan Amerika'lılara da veryansın etmeden duramıyor. Mark Twain'in hicivlerini okurken onun ABD'nin en 'eksantrik' adamlarından biri olduğunu unutmamak gerekli. Neyi ciddi, neyi eğlence amaçlı yazdığı pek kolay anlaşılmıyor.

Aktif Üye

Seviye: 37 
    Tecrübe: 1,035,704
    Sonraki Seviye: 1,209,937

Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    115
    Adı Geçen
    0 Konu
    Etiketlendiği
    0 Konu
    Alıntı Ayhan Hocha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler sam.
    Çok yaşayın emi,aynı sözü ben yazmayı planlıyordum benden hızlı yazmışsınız.
    Dünya Osmanlı'nın adaletine muhtaç.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 6

profesyonel web tasarım
© Copyright 2021. Tüm Hakları Saklıdır. Çizgili Kitap | Çizgili Kitap Forum Kuralları