Konu: Sadece Çizgi Roman "Comics" Okurlarının Anlayabileceği 40 Gerçek!

 1. #1
  Teknik Admin fındıkfındık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2015
  Nereden
  çArşı - Beşiktaş
  Mesajlar
  4,787

  Seviye: 43 
  Tecrübe: 3,467,027
  Sonraki Seviye: 3,609,430

  Beğenmiş
  9,826
  Beğenilmiş
  2,301

  Sadece Çizgi Roman "Comics" Okurlarının Anlayabileceği 40 Gerçek!

  Sadece Çizgi Roman "Comics" Okurlarının Anlayabileceği 40 Gerçek!
  Yazar: Kayra Keri Küpçü 6 Nisan 2014 Kategori:Makaleler
  Çizgi roman dünyası pek çok ilginç olay yaşamış ve halen yaşamaya devam eden bir sektör. Çizgi roman sektöründe gerek hayatımızda olan olaylardan esinlenen çizgi romanlar yayınlanmakta, gerekse dünyamızı etkileyen birçok olay yaşanmaktadır.

  Bizler de sizlere çizgi romanın "comics" türünün dünyasından 40 ilginç olayı sunalım istedik. İşte çizgi roman severleri şaşırtacak bazı gerçekler:


  1) Pek çok kişinin nefret ettiği Comic Sans fontu, Dave Gibbons’ın Watchmen çizgi romanında kullandığı yazı tipinden doğmuştur. (Dave Gibbons bu fontu “korkunç” olarak nitelendirmiştir)

  2) Dünyanın en büyük çizgi roman koleksiyonu, Amerika’da bulunan Library of Congress‘tedir. 100.000′den fazla sayı bulunmaktadır.

  3) Aktör Nicholas Cage’in bir çizgi roman fanı olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Ghost Rider filmi için kendisi bizzat başvuruda bulunmuştur ve karakeri de çok sevdiğini belirtmiştir. Gerçek ismi Nicholas Coppola olan aktör, ismini çok sevdiği Marvel karakteri Luke Cage’den esinlenerek Nicholas Cage yapmıştır.

  4) Çizgi roman yazarları “FLICK” ve “CLINT” gibi sözcükleri kullanmaktan kaçınırlar çünkü bazı tipgrafilerde farklı yazım şekilleri ortaya çıkabilir. (FU*K veya CU*T gibi)


  flick-clint

  5) Çizgi romanların bir dönem gazete bayilerinde satışı yasaklanmıştır; ta ki kahraman, çizgi romanın sonunda kazanana kadar.

  green-lama

  6) 1940′larda Green Lama (Yeşil Lama) isimli bir süper kahraman vardı. Kendisi Budist’ti ve özel gücü de reenkarnasyondu.

  7) Yine 1940′larda Red Bee (Kızıl Arı) isimli bir süper kahraman vardı ve Naziler’e karşı savaşıyordu. Naziler’e karşı savaşında eğitimli arılar kullanıyordu. En favori arısı ise Michael isimli bir arıydı ve süper kahramanın kemer tokasında yaşıyordu.

  8) Bizim dünyamız ve yaşantımız da Marvel Evreni içerisinde yer almaktadır. Bizim dünyamız, Earth-1218′dir.

  9) Popun Kralı Michael Jackson, çekilecek bir Spider-Man filminde Örümcek Adam karakterini oynamak istemiş; 1990′lı yıllarda da Marvel Comics’i satın almak istemiştir.

  10) Marvel Evreni’nde, kahramanların ve kötülerin kavgasından etkilenen binaları ve yapıları onaran, ayrıca etrafı toparlayan “Damage Control” isimli bir ekip bulunmaktadır.

  11) Batman hikayelerinin geçtiği Gotham City, filmlerde her ne kadar filmlerde Manhattan gibi görünse de teknik olarak New Jersey’de yer almaktadır. Superman hikayelerinin geçtiği Metropolis ise Daleware’de yer almaktadır.

  gotham

  12) Bruce Wayne’in sahibi olduğu Wayne Enterprises, aynı zamanda Clark Kent’in çalıştığı Daily Planet gazetesinin de sahibidir. Yani Superman, Batman için çalışmaktadır.

  13) Alternatif bir Spider-Man hikayesinde, Mary Jane yaşlanarak kanserden ölür. Kansere sebep olan ise Peter Parker’ın radyasyonlu spermidir.

  spiderman-sperm

  14) Spider-Man’in Superman ile karıştırılmaması için karakter isminin arasına tire ( – ) konmuştur.

  sheep-boy


  15) Alternatif bir gerçeklikte Peter Parker, radyoaktif bir koyun tarafından ısırılıyor ve Koyun-Adam’a (Sheep-Boy) dönüşüyor.

  16) Wolverine’in #131 sayılı “Into Thin Air” hikayesinde, yazarın yazdığı “Killer” (Katil) kelimesi tam anlaşılmamış ve “Kike” (Yahudi) olarak okunup çizgi romana da o şekilde aktarılmıştır. Böylece Sabretooth karakterinin Yahudi olduğu söylentileri ortaya çıkmıştır.

  17) Alternatif bir Wolverine hikayesinde, 1996 yılında çıkan Star Trek/X-Men çizgi romanında Wolverine ve Spock kavga etmişlerdir. Spock kazanmıştır.

  wolverine-spock

  18) Kurt Wagner isimli Nightcrawler karakteri mavi derili gibi görünmektedir. Aslında kendisinin tüm vücudu mavi tüylerle kaplıdır.

  19) Cyclops, aslında gözlerinden lazer çıkarmıyor. Cyclops’un gözleri, farklı bir evrene geçit görevi görmektedir. Gözlerden çıkan ışın ise o evrenden dünyamıza gelen enerjidir.

  squirrel-girl

  20) The Avengers ekibinde yer alan Squirrel Girl (Sincap Kız), en güçlü Marvel karakterlerinden biridir. Tek başına hem Doctor Doom’u hem de Thanos’u yenmiştir.

  21) Captain America, İlk Yenilmez unvanını almış olmasına rağmen, The Avengers ekibinin kurucu kadrosunda değildir ve ekibe sonradan katılmıştır. The Avengers’ın kurucuları The Wasp, Iron Man, Thor, Hulk ve Henry Pym (Ant-Man)’dir.

  22) Hulk karakteri ilk olarak gri renkte yaratılmıştır ancak matbaada meydana gelen bir sorundan ötürü ilk Hulk yeşil olarak çıkmıştır. Sonrasında Marvel da bu karakteri yeşil renkte devam ettirmiştir. Sonrasında yaratılan Gri Hulk isimli Hulk varyantı ise bir saygı duruşu niteliğindedir.

  23) DC Comics bir keresinde; Clark Kent’in kılık değiştirmesi olayını çok az kişinin gördüğünü ve çok az kişinin onun gerçek kimliğini bildiğini iddia etmişti. Bunun sebebini ise, Clark Kent’in gözlük camlarının Kriptonit camdan yapıldığına ve bu camın insanları hipnotize etmeye yardımcı olduğuna bağlamıştı.

  24) 20′den fazla Kriptonit olduğu söylenmektedir. Pembe Kriptonit, Superman’e eşcinsel davranışlar kazandırmaktadır.

  25) Superman ilk başlarda uçamamaktadır, sadece yüksek binaların üzerinden zıplayabilmektedir. 1940′larda yapılan Superman çizgi filminde, Superman’in zıplama animasyonunu yapmanın zor olması nedeniyle karakterin uçabilmesine karar verilmiştir.

  26) Çok zeki insan anlamına gelen “Brainiac” kelimesi, Superman’in zeki düşmanından sonra sözlüklere girmiştir.

  27) Superman’in beyni, bir seferinde Sleez tarafından etki altına alınmıştır ve Superman, bu sayıda seks kaseti çekmeye zorlanmıştır.


  superman-sex

  28) DC Comics’in en meşhur karakterlerinden Batman, 1960′lı yıllardaki düşük satış rakamlarından dolayı öldürülecekti ve seri sonlandırılacaktı.

  29) Batman’in Batcave’i (Yarasa Mağarası) meşhurdur ama hangisi? Batman’in 8 farklı Batcave’e sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan bir tanesi de Arkham Batcave adındadır ve Arkham Asylum’un altında bulunmaktadır. Diğer Batcaveler’e buradan bakabilirsiniz.


  batcave

  30) Batman hikayelerinde bahsi geçen Arkham Asylum, ismini H.P. Lovecraft’ın hikayelerinde geçen ve Massachusetts’in Arkham kasabasında bulunan Arkham Sanatoryum’undan almıştır.

  31) Batman’in düşmanlarından olan ve Joker’in de sevgilisi olan Harley Quinn, ilk olarak 90′lı yıllarda Batman çizgi filmi için yaratılmıştır.
  32) Batman’in bir sayısında Joker, Birleşmiş Milletler’in İran Büyükelçisi olarak gösterilmiştir.

  joker-iran

  33) Batman’in sarı oval içerisinde yer alan yarasa sembolü, telif hakları nedeniyle ortaya çıkmıştır çünkü sadece yarasa sembolünün telifini alamamışlardır. (Sadece yarasa sembolü telifi Bacardi’de olabilir) Bu durumu Frank Miller, “The Dark Knight Returns” çizgi romanında şöyle açıklamıştır; “Batman’in sarı oval sembolü göğüste yer alır ve Batman’e ateş edenler için hedef teşkil eder. Sembolün göğüste olmasının sebebi de göğüs zırhının ekstra güçlendirilmiş olmasıdır.”

  34) Yeşil Fener Teşkilatı (Green Lantern Corps), evrenin pek çok yerinden seçilen Yeşil Fener üyelerini barındırır. Ekipte Vulcanlı bir Yeşil Fener de vardır.

  vulcan-green-lanternpredator

  35) Green Lantern Teşkilatı’nın savaştığı Sinistro Teşkilatı’nda bir de predator vardır.

  36) Deadpool’un süper güçlerinden bir tanesi de kendisinin bir çizgi roman kahramanı olduğunu bilmesidir.

  37) Wonder Woman’ın ve gerçeklik kırbacının yaratıcısı William Moulton Marston, ayrıca 1. Dünya Savaşı zamanında yalan makinesinin yaratılması sürecinde de çalışmıştır.

  38) Adolf Hitler, Marvel Evreni’nde halen yaşamaktadır ve Hate-Monger adıyla kötülüklerini sürdürmektedir.

  deaths-head

  39) Marvel Evreni karakterlerinden Death’s Head, aynı zamanda Transformers ve Doctor Who’da da yer almıştır. Böylelikle üç farklı evreni birbirine bağlantılı hale getirmiştir.

  40) Galactus, her ırk mensubu için farklı bir görünüme sahiptir. Asıl görüntüsü bilinmemektedir. Dünya’da yaşayanlara insan gibi görünmesinin sebebi ise insanların ona bakmasıdır. Başka gezegenlerdeki yaşayanlar da Galactus’u kendileri gibi görmektedir.

  galactus


 2. #2
  Altın Üye murats - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2015
  Mesajlar
  34

  Seviye: 20 
  Tecrübe: 23,695
  Sonraki Seviye: 29,658

  Beğenmiş
  89
  Beğenilmiş
  28
  Çok keyifle okudum.. Teşekkürler..

 3. #3
  Admin darkmalt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  May 2015
  Nereden
  Eskişehir
  Yaş
  49
  Mesajlar
  247

  Seviye: 28 
  Tecrübe: 178,570
  Sonraki Seviye: 195,661

  Beğenmiş
  518
  Beğenilmiş
  230
  Çok sağol hocam. Harika olmuş.

 4. #4
  Aktif Üye memogianni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jun 2015
  Mesajlar
  33

  Seviye: 19 
  Tecrübe: 22,443
  Sonraki Seviye: 22,851

  Beğenmiş
  331
  Beğenilmiş
  15
  Çok enteresan bir yazı olmuş. Aslında bir kenarda tutup arada bir bakma lazım. Eline sağlık üstad.

 5. #5
  Aktif Üye anthis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Sep 2015
  Nereden
  karahisar ı sahip
  Mesajlar
  34

  Seviye: 19 
  Tecrübe: 20,443
  Sonraki Seviye: 22,851

  Beğenmiş
  155
  Beğenilmiş
  27
  Bir tane başka özellik benden.

  Çizgi romanlarda düşmanlar asla bıçakla ölmezler.Çünki 1960 larda kural olmuş.
  Buçakla ölüm yasak.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ

Konuya Mesaj Yazanlar: 4


Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.1